Start Aktualności Jurajska Grupa GOPR uczy dzieci podstaw pierwszej pomocy

Jurajska Grupa GOPR uczy dzieci podstaw pierwszej pomocy

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 23 października 2018

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe jest częścią Państwowego Ratownictwa Medycznego. I nie tylko ratuje (jak „zwykłe” pogotowie”), gdy jest taka potrzeba, ale także aktywnie promuje pierwszą pomoc przedmedyczną. Jurajscy ratownicy są już na półmetku akcji edukacyjnej „Bądź jak ratownik, bądź jak harcerz”.

– Akcja adresowana jest do uczniów szkół podstawowych z terenu działania Grupy Jurajskiej, a więc części województwa śląskiego i Małopolski. Założyliśmy, że jeszcze w tym roku przeszkolimy od 1,5 do 2 tys. uczniów. Różnice biorą się stąd, że w jednej klasie jest więcej, w innej mniej uczniów. Nasi ratownicy – wespół z pedagogami szkoły, która nas do siebie zaprosiła w tym roku – przeprowadzą 85 szkoleń z zakresu podstaw udzielania pierwszej pomocy. Jedno takie spotkanie trwa dwie godziny lekcyjnej. W pierwszej pokazujemy dzieciom jak prawidłowo należy przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. Druga lekcja poświęcona jest urazówce. Ratownicy pokazują jak należy zachować się, gdy trzeba pomóc sobie lub komuś, kto skręcił nogę czy złamał rękę – wyjaśnia Robert Pilarczyk, naczelnik Grupy Jurajskiej GOPR.

Zajęcia prowadzi dwóch ratowników GOPR wykorzystując nowoczesne narzędzia dydaktyczne. Dla dzieci takie zajęcia to frajda. Są zaciekawione i bardzo chętnie uczą się tego, co przekazują im ratownicy. Do akcji Jurajskiej Grupy GOPR włączyli się harcerze z Krakowa, a także krakowski Instytut Kształcenia Menadżerów Jakości. Naczelnik Grupy zapewnia, że będzie ona kontynuowana również w 2019 r. Grupa Jurajska działa od 1998 r. Jest jednym z siedmiu regionalnych oddziałów GOPR. W 50-osobowej ekipie Grupy Jurajskiej jest 10 ratowników medycznych. Rocznie Grupa uczestniczy średnio w ok. 150 akcjach ratowniczych.

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Za pomoc w organizacji pikniku chorzowskiego Sanepidu

24 lipca 2019

Podziękowania od X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach

30 czerwca 2019

Za zdobycie III miejsca w turnieju piłki nożnej

23 czerwca 2019

Za organizację Dnia Bezpieczeństwa

19 czerwca 2019

Podziękowania dla Michała Malisza

18 czerwca 2019

Za udział w chorzowskim Pikniku bezpieczeństwa

5 czerwca 2019

Podziękowania za wkład w organizację akcji Bezpieczny Maluch

4 czerwca 2019