Start Aktualności Dziewięć szpitali tworzy Śląską Cyfrową Platformę Medyczną

Dziewięć szpitali tworzy Śląską Cyfrową Platformę Medyczną

WPR

DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 19 października 2018

Fot.: Tomasz Żak/UMWŚ

Ten projekt ułatwi życie pacjentom i kadrze szpitali - zapewnia marszałek śląski Wojciech Saługa.

Projekt „eCareMed” jest pierwszym w województwie projektem interdyscyplinarnym, łączącym obszary medycyny, informatyki i zarządzania. Chodzi o uruchomienie elektronicznej platformy służącej do wieloaspektowej obsługi pacjenta, a dzięki temu stworzenie nowych sposobów komunikacji między pacjentem, lekarzem i szpitalem. Liderem projektu będzie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.

Poza nim Platformę Medyczną budować będą:
• WSS nr 4 w Bytomiu,
• WSS nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju,
• WSS nr 3 w Rybniku,
• WSS w Bielsku-Białej,
• WSS w Częstochowie,
• Szpital Specjalistyczny nr 2 w Bytomiu,
• Katowickie Centrum Onkologii.

W projekcie uczestniczy też Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie. Jego udział to pierwszy krok do objęcia w przyszłości Śląską Cyfrową Platformą Medyczną także innych szpitali miejskich i powiatowych.

– Środki europejskie, które trafiają do regionu, to poważne pieniądze na poważne rzeczy. Ten projekt ułatwi życie pacjentom i kadrze szpitali. Musimy wykonać wspólnie ten milowy krok w podejściu do usług medycznych i w podejściu do pacjenta. Informatyzacja służby zdrowia jest koniecznością. Chcemy się rozwijać i wierzę, że ten symboliczny początek zachęci pozostałe szpitale do włączania się do tego projektu – podkreśla marszałek śląski Wojciech Saługa.

Wartość projektu to ponad 99 mln zł (dofinansowanie unijne wynosi 85 mln zł). Zakłada o stworzenie usług z zakresu:
• telemedycyny - będzie można prowadzić zdalne konsylia lekarskie oraz konsultacje między lekarzem i pacjentem;
• portalu obsługi pacjenta – zaistnieje możliwość zdalnego umawiania wizyt bądź zabiegów, przeglądania historii choroby przez pacjentów (historia hospitalizacji i wizyt ambulatoryjnych);
• portalu zarządzania wiedzą umożliwiającego udostępnianie i prezentowanie pacjentom informacji dotyczących różnych dolegliwości i chorób, a także ich profilaktyki.

– Ten projekt opiera się na trzech filarach. Pierwszym jest nowoczesność, drugim otwartość, bo chcemy, żeby kolejne podmioty włączały się do systemu i żeby był on spójny z platformą centralną, a trzeci filar to odwaga. To duże wyzwanie. Mamy dziś na stole prawie sto milionów złotych i mnóstwo pracy przed nami, ale wierzę, że za trzy lata ten projekt okaże się sukcesem – uważa wicemarszałek Michał Gramatyka.

„Dzięki projektowi „eCareMed” ma wzrosnąć poziom bezpieczeństwa danych osobowych i dokumentacji medycznej, przetwarzanych przez podmioty lecznicze. Poprzez utworzenie nowych kanałów kontaktu i umożliwienie zdalnych konsultacji i konsyliów lekarskich zwiększy się także efektywność funkcjonowania szpitali. System informacji medycznej będzie pełnić rolę nowoczesnego, kompleksowego systemu rejestrowania wszystkich procesów zachodzących w systemie ochrony zdrowia, tym samym zapewniając wielokierunkowe i wielopoziomowe zarządzanie danymi” – podaje w komunikacie prasowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019