Start Aktualności Tysiące książek dla oddziałów pediatrycznych

Tysiące książek dla oddziałów pediatrycznych

WPR

DLA PACJENTÓW | 18 października 2018

Fot.: WPR

Lekarze też będą mogli czytać książki z ministerialnej darowizny

Ministerstwo Zdrowia uważa, że hospitalizowanym dzieciom łatwiej będzie znosić leczenie, gdy będą miały na oddziałach... biblioteczkę. Przy okazji będzie można promować i wykształcać tzw. nawyki czytelnicze u najmłodszych. Premier zapewne też tak uważa i z rezerwy budżetowej przeznaczył milion złotych na zakup książek do udziałów pediatrycznych oraz onkologicznych, w których leczone są dzieci.

W ramach projekt „Z książką zdrowiej!”, bo o nim mowa, do prawie 500 szpitali, w których funkcjonują oddziały dziecięce lub onkologiczne, trafią książki, m.in. powieści, kryminały i bajki dla dzieci. Rząd podaruje 50 tys. książek

– Dobre warunki w szpitalu wspierają proces leczenia. Chcemy, aby oprócz telewizora czy smartfona pacjenci mieli do dyspozycji także najnowsze, najbardziej popularne, pozycje książkowe. Nic nie wspiera procesu leczenia lepiej niż pozytywne nastawienie i dobre samopoczucie. Do tej pory wyposażenie szpitalnej biblioteki zależało wyłącznie od możliwości finansowych placówki, dlatego zdecydowaliśmy się na ich systemowe wsparcie – książki trafią do blisko 500 szpitali w całym kraju – mówił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez zaangażowania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Państwowego Instytutu Wydawniczego, który jako państwowa instytucja kultury odpowiada za promocję czytelnictwa w Polsce.

– Polegaliśmy na doświadczeniu Instytutu, który, jak żadna inna instytucja, zna się na doborze tytułów – powiedział wiceminister kultury Paweł Lewandowski. – Nie chcemy, aby pacjent nudził się w tym ciężkim czasie, który spędza na oddziale – dodał wiceminister. Dlatego lista tytułów jest bardzo zróżnicowana. Znajdują się na niej książki dla dzieci i młodzieży, a także klasyczne dzieła i bestsellerowe publikacje.

Książki trafią do szpitali do końca 2018 r.

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Za pomoc w organizacji pikniku chorzowskiego Sanepidu

24 lipca 2019

Podziękowania od X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach

30 czerwca 2019

Za zdobycie III miejsca w turnieju piłki nożnej

23 czerwca 2019

Za organizację Dnia Bezpieczeństwa

19 czerwca 2019

Podziękowania dla Michała Malisza

18 czerwca 2019

Za udział w chorzowskim Pikniku bezpieczeństwa

5 czerwca 2019

Podziękowania za wkład w organizację akcji Bezpieczny Maluch

4 czerwca 2019