Start Aktualności Tysiące książek dla oddziałów pediatrycznych

Tysiące książek dla oddziałów pediatrycznych

WPR

DLA PACJENTÓW | 18 października 2018

Fot.: WPR

Lekarze też będą mogli czytać książki z ministerialnej darowizny

Ministerstwo Zdrowia uważa, że hospitalizowanym dzieciom łatwiej będzie znosić leczenie, gdy będą miały na oddziałach... biblioteczkę. Przy okazji będzie można promować i wykształcać tzw. nawyki czytelnicze u najmłodszych. Premier zapewne też tak uważa i z rezerwy budżetowej przeznaczył milion złotych na zakup książek do udziałów pediatrycznych oraz onkologicznych, w których leczone są dzieci.

W ramach projekt „Z książką zdrowiej!”, bo o nim mowa, do prawie 500 szpitali, w których funkcjonują oddziały dziecięce lub onkologiczne, trafią książki, m.in. powieści, kryminały i bajki dla dzieci. Rząd podaruje 50 tys. książek

– Dobre warunki w szpitalu wspierają proces leczenia. Chcemy, aby oprócz telewizora czy smartfona pacjenci mieli do dyspozycji także najnowsze, najbardziej popularne, pozycje książkowe. Nic nie wspiera procesu leczenia lepiej niż pozytywne nastawienie i dobre samopoczucie. Do tej pory wyposażenie szpitalnej biblioteki zależało wyłącznie od możliwości finansowych placówki, dlatego zdecydowaliśmy się na ich systemowe wsparcie – książki trafią do blisko 500 szpitali w całym kraju – mówił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez zaangażowania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Państwowego Instytutu Wydawniczego, który jako państwowa instytucja kultury odpowiada za promocję czytelnictwa w Polsce.

– Polegaliśmy na doświadczeniu Instytutu, który, jak żadna inna instytucja, zna się na doborze tytułów – powiedział wiceminister kultury Paweł Lewandowski. – Nie chcemy, aby pacjent nudził się w tym ciężkim czasie, który spędza na oddziale – dodał wiceminister. Dlatego lista tytułów jest bardzo zróżnicowana. Znajdują się na niej książki dla dzieci i młodzieży, a także klasyczne dzieła i bestsellerowe publikacje.

Książki trafią do szpitali do końca 2018 r.

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019