Start Aktualności W Mysłowicach pobili naszego ratownika...

W Mysłowicach pobili naszego ratownika...

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 9 października 2018

Fot.: WPR

Niestety, bandyci różnej częściej podnoszą rękę na ratowników niż na policjantów. Dlaczego?

Ratownik medyczny podczas wykonywania swoje pracy ma taką samą ochronę prawną, jak policjant. Jest funkcjonariuszem publicznym. Za naruszenie jego nietykalności cielesnej grozi kara więzienia do 3 lat. Ile dostaną sprawcy brutalnego napadu, którego ofiara, ratownik medyczny z SPR w Mysłowicach, musiała być hospitalizowana?

To było zwykłe, jak wiele innych, wezwań. Kończył się poniedziałek (8 października 2018 r.). Zespół ze wuperowskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mysłowicach pojechał do „nieprzytomnego, oddychającego” mężczyzny leżącego na chodniku.

– Pojechaliśmy na ul. Wielka Skotnicka. Na chodniku leżał 30-letni mężczyzna. Był pobity. Obok stało trzech facetów, mniej więcej w takim wieku, jak ten, do którego przyjechaliśmy. Okazało się, że to oni wezwali pogotowie i to oni... pobili swojego znajomego – relacjonuje Jan Kowalski (personalia na życzenie poszkodowanego ratownika zostały zmienione – przyp. wpr.pl).

A potem wszystko się potoczyło nie tak, jak powinno. Domniemani sprawcy pobicia zaczęli przygadywać ratownikom udzielającym pomocy. Gdy ratownik Kowalski wyciągał z ambulansu nosze, jeden ze wspomnianej trójki opluł go i zaczął wyzywać. Potem, któryś uderzył pięścią w głowę. Inny celnie rzucił butelką z piwem w ratownika...

– Różne mi myśli przeszły przez głowę. Szukałem przez moment rozbitej butelki, żeby się mieć czym bronić. Zakładałem, że na paru ciosach się nie skończy – zwierza się pobity ratownik (16 lat pracy w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Katowicach).

Na szczęście eskalacji agresji nie było. Wezwana policja szybko spacyfikowała agresorów. Pobitych przez nich – pacjenta, do którego jechał zespół i ratownika – karetka przewiozła do Szpitala Miejskiego nr 2 w Mysłowicach. Ratownika poddano diagnostyce obrazowej. We wtorek rano opuścił szpital.

– Pacjent doznał urazu głowy i kręgosłupa, miał wstrząśnienie mózgu. Miejmy nadzieję, że na tym się to skończy – komentuje Paweł Pawlus, ortopeda z mysłowickiego szpitala.

Gdy Jan Kowalski był badany w szpitalu, drugi członek ZRM przedstawiał policji przebieg wydarzeń. Oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Mysłowicach nie może jeszcze podać, czy prokuratura wystąpi do sądu z wnioskiem o aresztowanie napastników, bo „trwają jeszcze czynności”. Przypomnijmy, że w miniony weekend zespół z Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu podczas interwencji również spotykał się z czynną agresją ze strony pijanych osobników.

– Oczekuję, że sprawcy napaści na naszego ratownika nie zostaną potraktowani przez sąd łagodnie. Potencjalni agresorzy muszą mieć świadomość, nawet gdy są pijani, że na ratownika medycznego, tak jak na policjanta, nie można podnosić ręki, bo za to idzie się do więzienia i to nie na parę miesięcy – komentuje zdarzenie Artur Borowicz, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

PS.
Art. 222 KK.
§ 1. Kto narusza nietykalność cielesną funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.
Art. 223.

Kto, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami lub używając broni palnej, noża lub innego podobnie niebezpiecznego przedmiotu albo środka obezwładniającego, dopuszcza się czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Art. 226.

§ 1. Kto znieważa funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019