Start Aktualności Nie ma zgody na likwidację obowiązkowych szczepień

Nie ma zgody na likwidację obowiązkowych szczepień

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 3 października 2018

Decyzja o niezaszczepieniu dziecka jest zawsze czymś więcej niż jedynie osobistym wyborem rodziców - uważa większość lekarzy.

Zakaźnicy alarmują: jest coraz więcej zachorowań na odrę. To efekt tego, że przybywa przeciwników szczepień. W środę (3 października 2018 r.) Sejm zajmie się obywatelskim projektem ustawy likwidującej obowiązek szczepień ochronnych. Z arytmetyki sejmowej wynika, że nie ma szans, by projekt przeszedł do dalszych prac. Jednak wcale nie oznacza to, że „antyszczepionkowców” zacznie ubywać.

– Stanowisko rządu jest zdecydowanie negatywne. Według aktualnej wiedzy medycznej szczepienia ochronne są najskuteczniejszą ochroną przed chorobami zakaźnymi. Co więcej, są kraje, w których rezygnuje się z dobrowolności szczepień z uwagi na rosnące ryzyko epidemiologiczne. W Niemczech rodzice pod groźbą kary finansowej są zobowiązani do odbywania spotkań z lekarzem i rozmów na temat szczepień. Podobny obowiązek istnieje w Stanach Zjednoczonych, Australii czy Francji. W Kanadzie, USA, Francji i Australii dzieci nieszczepione mogą zostać nieprzyjęte do szkoły – przypomina w rozmowie z „Super Expressem” dr hab. Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarny.

Przypomnijmy, że najwięcej odmów szczepień jest w Polsce w województwie pomorskim – 8,3 na tysiąc mieszkańców. Najmniej zaś w podkarpackim – 0,8. W Polsce w 2017 r. rodzice szczepieniom obowiązkowym nie poddali ponad 31 tys. dzieci.

– Ponad 90 proc. rodziców szczepi swoje dzieci zgodnie z kalendarzem szczepień. Choć nadal działa tzw. odporność zbiorowiskowa, to obawy budzi narastająca wśród rodziców tendencja do nieszczepienia. Rezygnują oni z tego rodzaju profilaktyki ze względu na lęk o zdrowie swojego dziecka. Lęk ten jest celowo podsycany przez aktywistów tzw. ruchów antyszczepionkowych propagandą upowszechniającą nieprawdziwe, często zmanipulowane informacje na temat szczepień. Zdają się oni zapominać, czy raczej nie chcą przyjąć argumentu, że szczepienia służą zarówno konkretnemu dziecku, jak i całemu społeczeństwu. Dlatego właśnie decyzja o niezaszczepieniu dziecka jest zawsze czymś więcej niż jedynie osobistym wyborem rodziców – tłumaczy główny inspektor sanitarny.

 

Czytaj całą rozmowę z Jarosławem Pinkasem w „Super Expressie”.

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Za pomoc w organizacji pikniku chorzowskiego Sanepidu

24 lipca 2019

Podziękowania od X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach

30 czerwca 2019

Za zdobycie III miejsca w turnieju piłki nożnej

23 czerwca 2019

Za organizację Dnia Bezpieczeństwa

19 czerwca 2019

Podziękowania dla Michała Malisza

18 czerwca 2019

Za udział w chorzowskim Pikniku bezpieczeństwa

5 czerwca 2019

Podziękowania za wkład w organizację akcji Bezpieczny Maluch

4 czerwca 2019