Start Aktualności Ratownicy odstępują od protestu, bo porozumieli się z resortem

Ratownicy odstępują od protestu, bo porozumieli się z resortem

WPR

DLA RATOWNIKÓW | 25 września 2018

Fot.: Network

Najpóźniej do grudnia 2019 r. strony powrócą do rozmów ws. m.in. zrównania wysokości dodatków przysługujących na tych samych stanowiskach pielęgniarkom i ratownikom

Mieli nie brać dodatkowych dyżurów w ciągu wszystkich weekendów października. Mieli, ale nie będą, bo w poniedziałek (24 września 2018 r.) ratownicy z resortem ustalili m.in. od stycznia przyszłego roku zarobki ratowników wzrosną o 400 zł brutto. Będą także mieli 6-dniowy płatny urlop szkoleniowy.

Ratownicy chcieli protestować, bo podwyżkę „cztery razy 400 zł” dostały pielęgniarki, a ratownikom dano tylko „dwa razy 400 zł”. W porozumieniu zapisano, że niezależnie od formy zatrudnienia od stycznia przyszłego roku o 400 zł brutto wzrośnie miesięczne wynagrodzenie dla ratownika medycznego wykonującego zawód w zespole ratownictwa medycznego oraz w lecznictwie szpitalnym, dyspozytora medycznego oraz pielęgniarki systemu, wykonującej zawód w zespole ratownictwa medycznego u podwykonawcy.

„Wielki sukces to nie jest, ale małymi krokami do przodu” - skomentował Ogólnopolski Związek Ratowników Medycznych na swojej stronie fejsbookowej. W odpowiedzi jeden z komentujących porozumienie napisał „Robimy krok do przodu i dwa w tył. Tak naprawdę, robią to, co im pasuje, a nie to, co my chcemy...”.

Resort podał, że najpóźniej do grudnia 2019 r. strony powrócą do rozmów ws. m.in. zrównania wysokości dodatków przysługujących na tych samych stanowiskach pielęgniarkom i ratownikom. W ramach Rady Dialogu Społecznego ratownicy i resort rozpoczną prace nad zmianą współczynników określonych w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych tak, aby „współczynniki te odzwierciedlały wykształcenie, kompetencje oraz odpowiedzialność”.

W porozumieniu zapisano, że wprowadzony zostanie przepis przyznający ratownikom - wykonującym zawód w ramach stosunku pracy i realizującym obowiązek doskonalenia zawodowego - urlopu szkoleniowego w wymiarze sześciu dni roboczych rocznie. Ma on być płatny, według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Resort podkreśla, że ratownictwo jest dla niego sprawą priorytetową. W jego opinii potwierdzeniem tego stanu rzeczy jest ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym, która „przywróciła odpowiedzialność za ratownictwo medyczne i ratowanie ludzkiego życia organom państwowym”.

 

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Za pomoc w organizacji pikniku chorzowskiego Sanepidu

24 lipca 2019

Podziękowania od X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach

30 czerwca 2019

Za zdobycie III miejsca w turnieju piłki nożnej

23 czerwca 2019

Za organizację Dnia Bezpieczeństwa

19 czerwca 2019

Podziękowania dla Michała Malisza

18 czerwca 2019

Za udział w chorzowskim Pikniku bezpieczeństwa

5 czerwca 2019

Podziękowania za wkład w organizację akcji Bezpieczny Maluch

4 czerwca 2019