Start Aktualności Więcej ostrożności u pieszych, mniej interwencji pogotowia

Więcej ostrożności u pieszych, mniej interwencji pogotowia

WPR

DLA PACJENTÓW | 20 września 2018

Fot.: WPR

Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym....

Im bardziej piesi będą ostrożni, tym rzadziej karetki WPR w Katowicach będą wzywane do wypadków z ich udziałem. I dlatego w całej rozciągłości popieramy akcję społeczną „Zapuść żurawia. Rozejrzyj się będąc na drodze” zorganizowaną przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach, Miasto Katowice, KZK GOP oraz Tramwaje Śląskie. W czwartek (20 września 2018 r.) zainaugurowano ją na katowickim Rynku.

Akcja adresowana jest do wszystkich pieszych w województwie śląskim, a do tych najmłodszych w szczególności. Stąd też w inauguracji licznie i gwarnie uczestniczyli uczniowie najmłodszych klas Szkoły Podstawowej nr 12 w Katowicach. Ich katowiccy policjanci instruowali, jak „zapuszczać żurawia”, czyli obejrzeć się w lewo i prawo i dopiero przechodzić przez ulicę, gdy jest pusta. O 11:00 na wystartowała Akademia Bezpiecznej Jazdy, w której uczniowie mogli poznać zasady ruchu drogowego oraz spróbować swoich sił jako kierowcy. Dla najmłodszych organizatorzy przewidzieli strefę malucha, gdzie mogły malować tematyczne rysowanki do woli.

– W ostatnim kwartale ubiegłego roku zanotowaliśmy ok. 400 wypadków z udziałem pieszych. Taka akcja, jak „Zapuść żurawia” ma zwiększyć świadomość zagrożeń czyhających na drogach tak wśród, pieszych jak  i kierowców. Nie zapominajmy, że kierowca, gdy wychodzi z samochodu staje się pieszym – podkreśla nadkom. Sławomir Zagrobelny, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Akcja nie ma określonego końca. Będzie prowadzona w większych miastach województwa, jako wydarzenia kulturalno-edukacyjne oraz w szkołach na lekcjach wychowawczych. Jest szansa, że nie pójdzie w zapomnienie, bo promują ją bracia Paweł i Łukasz Golcowie, popularni artyści łączący muzykę ludową z popularną. Ambasadorem akcji jest również prof. Jan Miodek, równie popularny co wymienieni i muzycy. A po śląskiej aglomeracji kampanię już promuje tramwaj z wymalowanym na karoserii jej hasłem:„Zapuść żurawia. Rozejrzyj się będąc na drodze”.

GALERIA (zdjęć: 6)

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019