Start Aktualności Kierowcy na bakier z wiedzą o pierwszej pomocy

Kierowcy na bakier z wiedzą o pierwszej pomocy

Newseria Biznes

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 20 września 2018

Fot.: WPR

Jeśli nie zna się zasad pierwszej pomocy, to nie w sposób uratować komuś życie.

Jeśli statystyka odpowiada rzeczywistości, to ta – w kontekście znajomości zasad pierwszej pomocy – różową nie jest. Bo choć 40 proc. Polaków deklaruje, że na własne oczy widziało wypadek drogowy, to niewielu wie, jak udzielić pierwszej pomocy ich ofiarom.

Tylko w 15 na 100 przypadków poszkodowanym udzielana jest pierwsza pomoc przed przyjazdem karetki. I to mimo że Kodeks karny zobowiązuje świadków zdarzenia do podjęcia akcji ratunkowej pod groźbą kary pozbawienia wolności do lat trzech. Większość kierowców ostatni kontakt z wiedzą ratowniczą miało podczas kursu na prawo jazdy.

W ubiegłym roku na polskich drogach doszło do 32,7 tys. wypadków komunikacyjnych. Co więcej, ponad 40 proc. Polaków deklaruje, że było w przeszłości świadkami wypadku bądź stłuczki na drodze. Dodatkowo tylko w I kwartale tego roku w wypadkach przy pracy zostało poszkodowanych zostało 15,9 tys. osób. Prawdopodobieństwo znalezienia się w sytuacji, w której konieczne będzie udzielenie pierwszej pomocy, jest więc bardzo wysokie, dlatego wiedza i praktyczne umiejętności ratownicze mają kolosalne znaczenie.

Pogotowie dojeżdża do poszkodowanego w  8–15 minut, natomiast jeśli dojdzie do zatrzymania akcji serca i oddechu, ludzki mózg jest w stanie przeżyć bez tlenu zaledwie 4 minuty. W związku z tym życie i zdrowie poszkodowanego zależy głównie od tego, który może (i potrafi) udzielić pierwszej pomocy, przede wszystkim resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

A może co jakiś czas posiadacze praw jazdy powinni zaliczać kurs pierwszej pomocy? Jeśli tak, to WPR w Katowicach i jego Szkołą Ratownictwa polecają swoje usługi w tej materii.

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019