Start Aktualności Dyspozytor też człowiek, nie jest nieomylny

Dyspozytor też człowiek, nie jest nieomylny

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 19 września 2018

Fot.: WPR

Wiele zgłoszeń trafiających do dyspozytorni medycznych nie kwalifikuje się do przyjęcia.

Każdy dyspozytor medyczny może godzinami opowiadać o tym, jak reagują ludzie, gdy dowiadują się, że karetka nie jest przychodnią na kółkach. Narodowi wydaje się, że pogotowie jest na każde wezwanie i nikomu nie może odmówić. Tymczasem ok. połowa wezwań uznawanych jest za nieuzasadnione.

Czasem jednak przyjmujący zgłoszenie może błędnie je ocenić. Człowiek popełnia błędy. Czy wprowadzone cztery lata temu procedury zbierania wywiadu medycznego zminimalizowały ryzyko popełnienia błędu przy kwalifikowaniu wezwania?

„Czy pogotowie przyjedzie? O tym musi zdecydować dyspozytor medyczny...” - to tytuł analitycznego tekstu zamieszczonego w portalu rynekzdrowia.pl. Dyspozytor zareaguje wysłaniem karetki, gdy w oparciu o wywiad medyczny uzna, że doszło do „stanu nagłego zagrożenia zdrowia lub życia”. To dość ogólne kryterium jest przez dzwoniących do pogotowia ratunkowego zwykle pojmowane subiektywnie, intuicyjnie. Szczegółowe informacje o tym, w jakich stanach nagłych można liczyć na pomoc pogotowia są dostępne na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia, NFZ, a także szpitali.

Od 1 lipca 2014 r. obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia (z 10 stycznia 2014 r.) ws. ramowych procedur przyjmowania wezwań przez dyspozytora medycznego i dysponowania zespołami ratownictwa medycznego.

– Algorytmy, którymi posługują się dyspozytorzy medyczni są stosunkowo szerokie. W wielu wypadkach, gdy zebrane w trakcie wywiadu medycznego odpowiedzi osoby wzywającej pogotowie nie ukazują jednoznacznego obrazu zagrożenia zdrowotnego, algorytm poddaje sugestię „rozważ wysłanie zespołu ratownictwa medycznego”. I to dyspozytor, w oparciu o wiedzę medyczną oraz o swoje doświadczenie musi podjąć decyzję – podkreśla Wojciech Brachaczek, lekarz koordynator WPR w Katowicach.

Sami pacjenci wzywający pogotowie potrafią celowo wprowadzać w błąd dyspozytorów, dzwoniąc po raz kolejny i informując, że ich stan raptownie się pogorszył. Wszystkie przedstawione sytuacje powodują, że dyspozytorzy medyczni pracują pod ogromną presją...

 

Czytaj cały artykuł w portalu rynekzdrowia.pl.

 

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019