Start Aktualności Nożem po dopalaczach, trzy interwencje Pogotowia

Nożem po dopalaczach, trzy interwencje Pogotowia

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 14 września 2018

Fot.: WPR

Odurzony dopalaczami jest agresywny, w narkotykowym szale może użyć noża lub innego niebezpiecznego narzędzia..

Dopalacze rujnują zdrowie i odbierają życie narkomana. Będący pod ich wpływem mogą komuś zabrać życie. Tak stało się w Zabrzu. Odurzony substancjami psychoaktywnymi 19-latek zasztyletował 38-letnią kobietę i ciężko ranił nożem w szyję 61-latka. Wezwani na miejsce ratownicy medyczni nie mogli już uratować kobiety. Policja przesłucha podejrzanego, gdy ten będzie mógł zeznawać.

Do tragedii doszło w piątek (14 września), parę godzin po północy w jednym mieszkaniu, przy. ul. Podgórnej. Pogotowie ratunkowe przyjeżdżało tu trzykrotnie. Pierwszy zespół przyjechał do dwóch osób pociętych nożem. Na miejscu okazało się, że silnie krwawiący 61-letni mężczyzna jeszcze żyje. Natomiast 38-letnia kobieta nie dawała znaków. Ratownikom nie udało się jej reanimować i zespół odstąpił od medycznych czynności ratunkowych. Kolejny zespół przyjechał z pomocą do 60-letniego mężczyzny, który miał rany cięte szyi. Trzeci i ostatni przyjechał do nożownika, 19-latka. Ten miał rany kłute klatki piersiowej i cięte szyi.

 W Komendzie Miejskiej Policji w Zabrzu dowiedzieliśmy się, że sprawca, który jest podejrzany o spowodowanie śmierci jednej osoby i ciężkie zranienie dwóch sam zadał sobie nożem rany. Rannych mężczyzn przewieziono do zabrzańskiego Szpitala Specjalistycznego. W miejscowym Szpitalu Klinicznym nr 1 znalazł się 19-letni nożownik. Znajduje się w stanie śpiączki farmakologicznej. Gdy zostanie wybudzony, przepytają go śledczy. Wówczas będzie wiadomo, dlaczego w mieszkaniu doszło do tragedii.

 - We wrześniu już czterokrotnie byliśmy wzywani do pacjentów odurzonych tzw. dopalaczami. Średnio w miesiącu mamy kilkanaście takich interwencji. Taką jak tą na Podgórnej, to w tym roku mamy po raz pierwszy. I mam nadzieję, że i po raz ostatni – sumuje Bogusława Czub ze Stacji Pogotowia Ratunkowego w Zabrzu.

Dopalacze to potoczna nazwa różnego rodzaju produktów zawierających substancje psychoaktywne, które nie znajdują się na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Po raz pierwszy zaistniały z początkiem lat 80. XX w. w USA. W Europie są obecne od 2003 r. Zasadniczo pierwszy kontakt z naćpanymi dopalaczami mają ratownicy medyczni i policjanci. Pierwsi, gdy są wzywani, najczęściej, do ledwo dających oznaki życia miłośników dopalaczy. Drudzy, gdy pobudzeni syntetycznymi narkotykami demolują otaczający ich świat i stanowią realne zagrożenie dla spokojnych obywateli.

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019