Start Aktualności Smutne wyznania strapionego ratownika

Smutne wyznania strapionego ratownika

WPR

DLA RATOWNIKÓW | 14 września 2018

Ratownicy prowadzą samodzielnie reanimację, podają leki, intubują pacjenta w sytuacji zatrzymania krążenia...

My na ogół nie ratujemy ludziom życia. Zajmujemy się protezowaniem ochrony zdrowia. Jeździmy do pacjentów, do których nie chce przyjechać lekarz rodzinny, dla których zabrakło numerka w przychodni albo którym pielęgniarka w nocnej pomocy lekarskiej podpowiedziała, co powiedzieć dyspozytorowi, żeby ściągnąć pogotowie...

To cytat z rozmowy Anity Karwowskiej z Adamem Piechnikiem, ratownikiem medycznym z kilkunastoletnim stażem opublikowanej na łamach piątkowej (14 września 2018 r.) „Gazety Wyborczej”. W obszernej rozmowie ratownik dzieli się spostrzeżeniami z dziennikarką. Czy są one obiektywne, czy subiektywne? To kwestia indywidualnej oceny.

– Mamy taki żart środowiskowy: gdy ekipa wraca do stacji, koledzy witają ją pytaniem: „kolejne życie uratowane?”. A wiadomo, że to żadna taka akcja, bo pojechali podać leki, obniżyć ciśnienie itp. To budzi frustrację. Doszedłem do momentu, że potrafiłem drzeć się na pacjentów, że wzywają nas do sprawy, którą powinien załatwić lekarz z przychodni. Po każdej takiej konfliktowej sytuacji czułem się źle – zwierza się Adam Piechnik.

Rozmówca „Wyborczej” uważa, że „problemami, w których trzeba być wyrozumiałym i cierpliwym, powinien zajmować się lekarz rodzinny. A ratownik powinien być tam, gdzie nie ma czasu na pierdolety, czyli w stanach zagrożenia życia”. Polecamy tę, momentami ostrą w wydźwięku, rozmowę.

 

Czytaj cała rozmową „Ratownicy wołają: Ratunku! I pytają, ile warta jest praca w karetce?”.

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Za pomoc w organizacji pikniku chorzowskiego Sanepidu

24 lipca 2019

Podziękowania od X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach

30 czerwca 2019

Za zdobycie III miejsca w turnieju piłki nożnej

23 czerwca 2019

Za organizację Dnia Bezpieczeństwa

19 czerwca 2019

Podziękowania dla Michała Malisza

18 czerwca 2019

Za udział w chorzowskim Pikniku bezpieczeństwa

5 czerwca 2019

Podziękowania za wkład w organizację akcji Bezpieczny Maluch

4 czerwca 2019