Start Aktualności Smutne wyznania strapionego ratownika

Smutne wyznania strapionego ratownika

WPR

DLA RATOWNIKÓW | 14 września 2018

Ratownicy prowadzą samodzielnie reanimację, podają leki, intubują pacjenta w sytuacji zatrzymania krążenia...

My na ogół nie ratujemy ludziom życia. Zajmujemy się protezowaniem ochrony zdrowia. Jeździmy do pacjentów, do których nie chce przyjechać lekarz rodzinny, dla których zabrakło numerka w przychodni albo którym pielęgniarka w nocnej pomocy lekarskiej podpowiedziała, co powiedzieć dyspozytorowi, żeby ściągnąć pogotowie...

To cytat z rozmowy Anity Karwowskiej z Adamem Piechnikiem, ratownikiem medycznym z kilkunastoletnim stażem opublikowanej na łamach piątkowej (14 września 2018 r.) „Gazety Wyborczej”. W obszernej rozmowie ratownik dzieli się spostrzeżeniami z dziennikarką. Czy są one obiektywne, czy subiektywne? To kwestia indywidualnej oceny.

– Mamy taki żart środowiskowy: gdy ekipa wraca do stacji, koledzy witają ją pytaniem: „kolejne życie uratowane?”. A wiadomo, że to żadna taka akcja, bo pojechali podać leki, obniżyć ciśnienie itp. To budzi frustrację. Doszedłem do momentu, że potrafiłem drzeć się na pacjentów, że wzywają nas do sprawy, którą powinien załatwić lekarz z przychodni. Po każdej takiej konfliktowej sytuacji czułem się źle – zwierza się Adam Piechnik.

Rozmówca „Wyborczej” uważa, że „problemami, w których trzeba być wyrozumiałym i cierpliwym, powinien zajmować się lekarz rodzinny. A ratownik powinien być tam, gdzie nie ma czasu na pierdolety, czyli w stanach zagrożenia życia”. Polecamy tę, momentami ostrą w wydźwięku, rozmowę.

 

Czytaj cała rozmową „Ratownicy wołają: Ratunku! I pytają, ile warta jest praca w karetce?”.

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

CZERWONE BERETY dziękują za szkolenie z zasad pierwszej pomocy

20 lutego 2019

Podziękowania od prezydent Jastrzębia-Zdroju

26 października 2018

Życzenia od Wojskowej Komisji Uzupełnień

16 października 2018

Obywatelka dziękuję naszym ratownikom

25 września 2018

Arena Gliwice dziękuję za nasz wkład w akcję

21 września 2018

Gratulacje dla naszej załogi od ministra zdrowia

21 września 2018

Podziękowania od Hospicjum Cordis

13 września 2018