Start Aktualności Śląski Uniwersytet Medyczny poszukuje... aktorów

Śląski Uniwersytet Medyczny poszukuje... aktorów

WPR

DLA PACJENTÓW | 30 sierpnia 2018

Fot.: SUM

Pomoc osoby-aktora lub amatora, który umiejętnie odegra objawy danej choroby, pozwoli studentom nabyć większej wiedzy i doświadczenia w kontakcie z chorym,

Tak, to nie pomyłka. SUM chce zatrudnić 20 osób pełnoletnich, które odgrywałby role pacjentów w unijnym „Programie Standaryzowanego/Symulowanego Pacjenta”. Uczelnia najpewniej będzie płaciła „symulantom” 35 zł brutto za godzinę pracy ze studentami.

- Mamy już Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej w Katowicach. Powstają dwa kolejne. Ten program realizować mogą wszystkie uczelnie medyczne w kraju. Katowicach i Zabrzu. Symulatory są pomocne w nauce, to kontakt z człowiekiem, co prawda udającym chorego, ale zawsze człowiekiem, a nie fantomem – podkreśla Agata Kalafarska-Winkler, rzecznik prasowySUM.

Zamierzeniem uczelni jest, by „zespół aktorski” skompletować we wrześniu, tak, by od nowego roku akademickiego można było uruchomić symulator. W sumie „symulanci” mają do odegrania 1700 godzin. Honorarium nie zwala z nóg, ale to i tak niespełna 3-krotnie więcej o minimalnej ustawowej stawki godzinowej.

- Dziś (30 sierpnia 2018 r. - wpr.pl) jedna osoba pobrała formularze. Mieliśmy kilka telefonów. Spodziewamy się, że z czasem będzie ich jeszcze więcej. Co będzie, gdy nie uda nam się skompletować zespołu? Uda nam się, uda! - przekonuje rzecznik SUM.

Pacjent standaryzowany i symulowany to osoba potrafiąca przekonująco odtworzyć historię przebiegu choroby, naśladując fizyczne objawy i emocjonalne reakcje prawdziwego pacjenta. Co ważne, swoją rolę trzeba będzie powtarzać wielokrotnie, bez zmian. Chodzi o to, by wcielić się w rolę pacjenta, jak tylko jest najlepiej możliwe.

- Stąd też mile są widziane pewne zdolności aktorskie. Podobnie jak znajomość języka angielskiego. Uspokajam, przed rozpoczęciem programu każdy z aktorów poddany zostanie 20-godzinnemu szkoleniu – wyjaśnia Agata Kalafarska-Winkler.

Kto może zostać „pacjentem standaryzowanym/symulowanym”? Jeśli skończyłeś 18 lat, masz co najmniej średnie wykształcenie i ciągotkę do aktorstwa, i trochę wolnego czasu, to jest to propozycja dla Ciebie. Program Standaryzowanego/Symulowanego Pacjenta na SUM jest jednym z zadań unijnego programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Będzie realizowany od października 2018 r. do czerwca 2021 r.

 

Więcej o formalnościach związanych z przystąpieniem do Programu Standaryzowanego/Symulowanego Pacjenta.

 

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Za pomoc w organizacji pikniku chorzowskiego Sanepidu

24 lipca 2019

Podziękowania od X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach

30 czerwca 2019

Za zdobycie III miejsca w turnieju piłki nożnej

23 czerwca 2019

Za organizację Dnia Bezpieczeństwa

19 czerwca 2019

Podziękowania dla Michała Malisza

18 czerwca 2019

Za udział w chorzowskim Pikniku bezpieczeństwa

5 czerwca 2019

Podziękowania za wkład w organizację akcji Bezpieczny Maluch

4 czerwca 2019