Start Aktualności Śląski Uniwersytet Medyczny poszukuje... aktorów

Śląski Uniwersytet Medyczny poszukuje... aktorów

WPR

DLA PACJENTÓW | 30 sierpnia 2018

Fot.: SUM

Pomoc osoby-aktora lub amatora, który umiejętnie odegra objawy danej choroby, pozwoli studentom nabyć większej wiedzy i doświadczenia w kontakcie z chorym,

Tak, to nie pomyłka. SUM chce zatrudnić 20 osób pełnoletnich, które odgrywałby role pacjentów w unijnym „Programie Standaryzowanego/Symulowanego Pacjenta”. Uczelnia najpewniej będzie płaciła „symulantom” 35 zł brutto za godzinę pracy ze studentami.

- Mamy już Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej w Katowicach. Powstają dwa kolejne. Ten program realizować mogą wszystkie uczelnie medyczne w kraju. Katowicach i Zabrzu. Symulatory są pomocne w nauce, to kontakt z człowiekiem, co prawda udającym chorego, ale zawsze człowiekiem, a nie fantomem – podkreśla Agata Kalafarska-Winkler, rzecznik prasowySUM.

Zamierzeniem uczelni jest, by „zespół aktorski” skompletować we wrześniu, tak, by od nowego roku akademickiego można było uruchomić symulator. W sumie „symulanci” mają do odegrania 1700 godzin. Honorarium nie zwala z nóg, ale to i tak niespełna 3-krotnie więcej o minimalnej ustawowej stawki godzinowej.

- Dziś (30 sierpnia 2018 r. - wpr.pl) jedna osoba pobrała formularze. Mieliśmy kilka telefonów. Spodziewamy się, że z czasem będzie ich jeszcze więcej. Co będzie, gdy nie uda nam się skompletować zespołu? Uda nam się, uda! - przekonuje rzecznik SUM.

Pacjent standaryzowany i symulowany to osoba potrafiąca przekonująco odtworzyć historię przebiegu choroby, naśladując fizyczne objawy i emocjonalne reakcje prawdziwego pacjenta. Co ważne, swoją rolę trzeba będzie powtarzać wielokrotnie, bez zmian. Chodzi o to, by wcielić się w rolę pacjenta, jak tylko jest najlepiej możliwe.

- Stąd też mile są widziane pewne zdolności aktorskie. Podobnie jak znajomość języka angielskiego. Uspokajam, przed rozpoczęciem programu każdy z aktorów poddany zostanie 20-godzinnemu szkoleniu – wyjaśnia Agata Kalafarska-Winkler.

Kto może zostać „pacjentem standaryzowanym/symulowanym”? Jeśli skończyłeś 18 lat, masz co najmniej średnie wykształcenie i ciągotkę do aktorstwa, i trochę wolnego czasu, to jest to propozycja dla Ciebie. Program Standaryzowanego/Symulowanego Pacjenta na SUM jest jednym z zadań unijnego programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Będzie realizowany od października 2018 r. do czerwca 2021 r.

 

Więcej o formalnościach związanych z przystąpieniem do Programu Standaryzowanego/Symulowanego Pacjenta.

 

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019