Start Aktualności Byli ministrami zdrowia, a czym dziś się zajmują?

Byli ministrami zdrowia, a czym dziś się zajmują?

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 23 sierpnia 2018

Fot.: WPR

W wyborach parlamentarnych w 2015 r. Ewa Kopacz pobiła krajowy rekord - głosowało na nią ponad 230 tys. wyborców.

Bycie VIP-em w ochronie zdrowia nie jest wieczne. Gdy Ministerstwem Zdrowia kierował Konstanty Radziwiłł, to wiceministrem ds. ratownictwa medycznego był Marek Tombarkiewicz. Po zmianie kierownictwa w resorcie b. dyrektor szpitala w Szydłowcu stracił stanowisko w resorcie. I teraz... Jak teraz radzą sobie b. ministrowie, wiceministrowie, szefowie NFZ i inne ważne osoby zarządzające systemem ochrony zdrowia?

Dr n med. Tombarkiewicz po zdymisjonowaniu postanowił znów kierować szpitalem w Staszowie. Nawet wygrał konkurs, ale wybrał... Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie i teraz jest jego dyrektorem.

A co teraz porabiają:
• Wojciech Maksymowicz (minister zdrowia - 31.10.1997 – 26.03.1999 r.),
• Mariusz Łapiński (minister zdrowia - 19.10.2001 – 17.01.2003 r.),
• Marek Balicki (minister zdrowia - 17.01.2003 – 2.04.2003 r. oraz 15.07.2004 – 31.10.2005 r.),
• Ewa Kopacz (minister zdrowia - 16.11.2007 – 7.11.2011 r.)?

Zachęcamy do lektury długiego, ale nader ciekawego, materiału „Byli szefowie resortu i funduszu dzisiaj, czyli co u pana słychać, panie ministrze?” autorstwa Wiktorii Lipiec.

My, tytułem zachęty do lektury artykułu (bez mała 20 stron znormalizowanego maszynopisu), zacytujemy kilka informacji dotyczących wyżej wymienionych ex-ministrów. Podkreślamy, że w źródłowym tekście tych nazwisk jest znacznie więcej.

A zatem...

Co porabia Wojciech Maksymowicz?
Resortem kierował przez 511 dni. Zapisał się w historii tym, że skończył z budżetowym systemem finansowania opieki zdrowotnej i wprowadził w życie jego finansowanie ze składek odprowadzanych na ubezpieczenie zdrowotne odliczanych od podatku dochodowego. Profesor neurochirurgii radzi sobie dobrze w świecie medycznym, współpracuje mocno w swej dziedzinie z – między innymi - ośrodkami medycznymi w Japonii. Razem z prof. Isao Moritą wszczepił stymulatory 16 pacjentom będącymi w stanie minimalnej świadomości. Trzem z tej grupy udało się przywrócić kontakt ze światem... Poza tym w wolnych chwilach maluje, niedawno miał w wystawę swoich prac Warszawie. Dziennikarce przyznaje, że chciałby mieć więcej czasu na malowanie, ale... Wiadomo. Doba ma 24 godziny.

Czym zajmuje się Mariusz Łapiński?
Był ministrem 455 dni. I zlikwidował kasy chorych, czego wielu do dziś ma mu za złe. I na ich miejsce stworzył Narodowy Fundusz Zdrowia, co za dobre ma mu dziś już tylko niewielu. Łapiński odstawił politykę na bok (trochę mu ona kłopotów przysporzyła) i przekwalifikował się na biznesmena. W KRS figuruje pod aż 21 rekordami (część dotyczy tych samych spółek, bo na przykład był wykreślany z grona wspólników). Ze swej biznesowej działalności kontrowersyjny w swoim czasie minister zdrowia, już od dawna były, nie spowiada się. Dziennikarze nie raz, nie dwa brali pod lupę Łapińskiego. Miał handlować brykietami, interesował się górnictwem w Mongolii, jakoby chciał tam kupić kopalnię złota. Łapickim interesowali się również prokuratorzy.


Jak się wiedzie Markowi Balickiemu?
Był ministrem zdrowia przez 75 dni, a za drugim razem już przez 473 dni. Przypomnijmy, że wprowadził m.in. ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Doprowadził do uchwalenia ustawy o uchwalenia ustawy, która umożliwiła wymianę helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W październiku 2015 r. został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Dziś Marek Balicki kieruje biurem ds. pilotażu Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego...

Ewa Kopacz i wszystko jasne
Była ministrem zdrowia przez 1452 dni! To chyba rekord swojej kategorii w historii Polski po 1989 r. Skomercjalizowała ZOZ-y w spółki prawa handlowego, co miało przyczynić się do znaczącej poprawy opieki medycznej. Pieniądz miał iść za pacjentem... Koszyk świadczeń gwarantowanych. Obliczanie kontraktów w systemie jednorodnych grup pacjentów. O tym, czym aktualnie zajmuje się Ewa Kopacz, (prawie) każdy wie. Realizuje się w polityce. Tak samo jak Konstanty Radziwiłł (785 dni kierowania Ministerstwem Zdrowia)...

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019