Start Aktualności Byli ministrami zdrowia, a czym dziś się zajmują?

Byli ministrami zdrowia, a czym dziś się zajmują?

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 23 sierpnia 2018

Fot.: WPR

W wyborach parlamentarnych w 2015 r. Ewa Kopacz pobiła krajowy rekord - głosowało na nią ponad 230 tys. wyborców.

Bycie VIP-em w ochronie zdrowia nie jest wieczne. Gdy Ministerstwem Zdrowia kierował Konstanty Radziwiłł, to wiceministrem ds. ratownictwa medycznego był Marek Tombarkiewicz. Po zmianie kierownictwa w resorcie b. dyrektor szpitala w Szydłowcu stracił stanowisko w resorcie. I teraz... Jak teraz radzą sobie b. ministrowie, wiceministrowie, szefowie NFZ i inne ważne osoby zarządzające systemem ochrony zdrowia?

Dr n med. Tombarkiewicz po zdymisjonowaniu postanowił znów kierować szpitalem w Staszowie. Nawet wygrał konkurs, ale wybrał... Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie i teraz jest jego dyrektorem.

A co teraz porabiają:
• Wojciech Maksymowicz (minister zdrowia - 31.10.1997 – 26.03.1999 r.),
• Mariusz Łapiński (minister zdrowia - 19.10.2001 – 17.01.2003 r.),
• Marek Balicki (minister zdrowia - 17.01.2003 – 2.04.2003 r. oraz 15.07.2004 – 31.10.2005 r.),
• Ewa Kopacz (minister zdrowia - 16.11.2007 – 7.11.2011 r.)?

Zachęcamy do lektury długiego, ale nader ciekawego, materiału „Byli szefowie resortu i funduszu dzisiaj, czyli co u pana słychać, panie ministrze?” autorstwa Wiktorii Lipiec.

My, tytułem zachęty do lektury artykułu (bez mała 20 stron znormalizowanego maszynopisu), zacytujemy kilka informacji dotyczących wyżej wymienionych ex-ministrów. Podkreślamy, że w źródłowym tekście tych nazwisk jest znacznie więcej.

A zatem...

Co porabia Wojciech Maksymowicz?
Resortem kierował przez 511 dni. Zapisał się w historii tym, że skończył z budżetowym systemem finansowania opieki zdrowotnej i wprowadził w życie jego finansowanie ze składek odprowadzanych na ubezpieczenie zdrowotne odliczanych od podatku dochodowego. Profesor neurochirurgii radzi sobie dobrze w świecie medycznym, współpracuje mocno w swej dziedzinie z – między innymi - ośrodkami medycznymi w Japonii. Razem z prof. Isao Moritą wszczepił stymulatory 16 pacjentom będącymi w stanie minimalnej świadomości. Trzem z tej grupy udało się przywrócić kontakt ze światem... Poza tym w wolnych chwilach maluje, niedawno miał w wystawę swoich prac Warszawie. Dziennikarce przyznaje, że chciałby mieć więcej czasu na malowanie, ale... Wiadomo. Doba ma 24 godziny.

Czym zajmuje się Mariusz Łapiński?
Był ministrem 455 dni. I zlikwidował kasy chorych, czego wielu do dziś ma mu za złe. I na ich miejsce stworzył Narodowy Fundusz Zdrowia, co za dobre ma mu dziś już tylko niewielu. Łapiński odstawił politykę na bok (trochę mu ona kłopotów przysporzyła) i przekwalifikował się na biznesmena. W KRS figuruje pod aż 21 rekordami (część dotyczy tych samych spółek, bo na przykład był wykreślany z grona wspólników). Ze swej biznesowej działalności kontrowersyjny w swoim czasie minister zdrowia, już od dawna były, nie spowiada się. Dziennikarze nie raz, nie dwa brali pod lupę Łapińskiego. Miał handlować brykietami, interesował się górnictwem w Mongolii, jakoby chciał tam kupić kopalnię złota. Łapickim interesowali się również prokuratorzy.


Jak się wiedzie Markowi Balickiemu?
Był ministrem zdrowia przez 75 dni, a za drugim razem już przez 473 dni. Przypomnijmy, że wprowadził m.in. ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Doprowadził do uchwalenia ustawy o uchwalenia ustawy, która umożliwiła wymianę helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W październiku 2015 r. został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Dziś Marek Balicki kieruje biurem ds. pilotażu Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego...

Ewa Kopacz i wszystko jasne
Była ministrem zdrowia przez 1452 dni! To chyba rekord swojej kategorii w historii Polski po 1989 r. Skomercjalizowała ZOZ-y w spółki prawa handlowego, co miało przyczynić się do znaczącej poprawy opieki medycznej. Pieniądz miał iść za pacjentem... Koszyk świadczeń gwarantowanych. Obliczanie kontraktów w systemie jednorodnych grup pacjentów. O tym, czym aktualnie zajmuje się Ewa Kopacz, (prawie) każdy wie. Realizuje się w polityce. Tak samo jak Konstanty Radziwiłł (785 dni kierowania Ministerstwem Zdrowia)...

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Za pomoc w organizacji pikniku chorzowskiego Sanepidu

24 lipca 2019

Podziękowania od X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach

30 czerwca 2019

Za zdobycie III miejsca w turnieju piłki nożnej

23 czerwca 2019

Za organizację Dnia Bezpieczeństwa

19 czerwca 2019

Podziękowania dla Michała Malisza

18 czerwca 2019

Za udział w chorzowskim Pikniku bezpieczeństwa

5 czerwca 2019

Podziękowania za wkład w organizację akcji Bezpieczny Maluch

4 czerwca 2019