Start Aktualności Tyszanin nie przeżył tzw. przygody z dopalaczami

Tyszanin nie przeżył tzw. przygody z dopalaczami

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 20 sierpnia 2018

Najwięcej zatruć wskutek przyjmowania dopalaczy notuje się w województwach śląskim i łódzkim.

To dowód na to, że z dopalaczami/narkotykami nie ma żartów. Zabiły one 39-letniego mieszkańca Tych. W nocy z 18 na 19 sierpnia 2018 r. zadzwonił na numer alarmowy 112. Przyznał, że wziął dopalacze i jest w fatalnej kondycji...

Pojechali do niego policjanci z pomocą. I zaskoczenie. Odurzony otworzył drzwi mundurowym. I... zaatakował ich gazem! Funkcjonariusze wycofali się. Gdy przybyło wsparcie, obezwładnili agresora. Zespół z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach przystąpił do udzielania pomocy 39-latkowi. Ten był na tyle agresywny, że ratownicy poprosili o policyjną asystę. Nim jednak karetka ruszyła do szpitala, trzeba było reanimować pacjenta. Niestety, nie udało się go uratować. Zarządzona przez prokuratora rejonowego sekcja zwłok statecznie wykaże, co spowodowało śmierć 39-letniego tyszanina.

- Będziemy wyjaśniać okoliczności tego zdarzenia, przedmiotem naszego szczególnego zainteresowania będzie z pewnością to, jak mężczyzna wszedł w posiadanie tych środków odurzających – powiedziała PAP sierż. Agnieszka Semik, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Tychach.

Dopalacze to potoczna nazwa różnego rodzaju produktów zawierających substancje psychoaktywne, które nie znajdują się na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Po raz pierwszy zaistniały z początkiem lat 80. XX w. w USA. W Europie są obecne od 2003 r.

Lista skutków ubocznych związanych z zażywaniem dopalaczy jest bardzo długa ( m.in. zawał serca i udar mózgu). To jedne z tych narkotyków, które są w stanie uszkodzi każdy narząd w naszym organizmie. Stopień, w jakim zostanie on uszkodzony, zależy od rodzaju zażywanego środka, jego ilości oraz stężenia zawartych w nim toksycznych substancji. Spożycie dopalaczy z alkoholem bądź innymi używkami nasila ich negatywne działanie. W wielu przypadkach prowadzi to do silnego zatrucia organizmu – czytamy na forum psychiatria.pl.

W 2016 r. odnotowano ponad 4300 przypadków zatruć. W rekordowym (pod tym względem) roku 2015 zatruć było prawie 7300. Najwięcej, bo prawie 2/3 zatruć dopalaczami, odnotowano w województwach śląskim i łódzkim.

3 sierpnia 2018 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ograniczającą wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu nowych substancji psychoaktywnych. Teraz dopalacze mają być traktowane w świetle polskiego prawa jak narkotyki. Od teraz posiadanie nowej substancji psychoaktywnej będzie grozić karą grzywny, a w przypadku znacznej ilości istnieje groźba grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności.

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019