Start Aktualności Uważaj, w wodzie możesz zginąć!

Uważaj, w wodzie możesz zginąć!

kurier.pap.pl

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 6 sierpnia 2018

Wystarczy wstukać w Google "utonięcia" i zobaczysz, jak wielka jest skala problemu.

W sobotę (4 sierpnia) w Polsce utonęło 14 osób - to tragiczny tegoroczny rekord - alarmuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i apeluje o ostrożność nad wodą. W tym sezonie utopiło się już ponad 280 osób. Najczęstszymi przyczynami utonięć są: brak umiejętności pływania, brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich, pływanie w stanie nietrzeźwym i w miejscach zabronionych.

 Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że aby odpoczynek nad wodą był bezpieczny nigdy nie wolno wchodzić do wody pod wpływem alkoholu czy środków odurzających; nie wolno też wbiegać do wody będąc rozgrzanym (aby nie doznać wstrząsu termicznego) oraz skakać do zbiorników wodnych w nieznanych miejscach (zwłaszcza „na główkę”, gdyż może się to skończyć śmiercią lub kalectwem).

RCB zaleca też, by pływać dość blisko brzegu (nawet, gdy wydaje się nam, że jesteśmy dobrymi pływakami), zwłaszcza w naturalnych zbiornikach wodnych, gdzie możemy mieć do czynienia z prądami, wirami, nagłymi uskokami dna itd. Ważne też, by pływać tylko w miejscach do tego wyznaczonych.

Zawsze należy stosować się do zaleceń ratownika m.in. zwracać uwagę na kolory flagi na kąpielisku – biała – kąpiel dozwolona, czerwona – zakaz kąpieli. Pływając na łódce, kajaku czy rowerze wodnym pamiętajmy by założyć kapok.

RCB przypomina także, by nie pływać bezpośrednio po posiłku (zimna woda może doprowadzić do skurczów żołądka).

Ostrzeżenia RCB pokrywają się z danymi Komendy Głównej Policji. Pokazują one, że najczęstszymi przyczynami utonięć są: brak umiejętności pływania, brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich, pływanie w stanie nietrzeźwym i w miejscach zabronionych.

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

CZERWONE BERETY dziękują za szkolenie z zasad pierwszej pomocy

20 lutego 2019

Podziękowania od prezydent Jastrzębia-Zdroju

26 października 2018

Życzenia od Wojskowej Komisji Uzupełnień

16 października 2018

Obywatelka dziękuję naszym ratownikom

25 września 2018

Arena Gliwice dziękuję za nasz wkład w akcję

21 września 2018

Gratulacje dla naszej załogi od ministra zdrowia

21 września 2018

Podziękowania od Hospicjum Cordis

13 września 2018