Start Aktualności Uważaj, w wodzie możesz zginąć!

Uważaj, w wodzie możesz zginąć!

kurier.pap.pl

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 6 sierpnia 2018

Wystarczy wstukać w Google "utonięcia" i zobaczysz, jak wielka jest skala problemu.

W sobotę (4 sierpnia) w Polsce utonęło 14 osób - to tragiczny tegoroczny rekord - alarmuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i apeluje o ostrożność nad wodą. W tym sezonie utopiło się już ponad 280 osób. Najczęstszymi przyczynami utonięć są: brak umiejętności pływania, brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich, pływanie w stanie nietrzeźwym i w miejscach zabronionych.

 Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że aby odpoczynek nad wodą był bezpieczny nigdy nie wolno wchodzić do wody pod wpływem alkoholu czy środków odurzających; nie wolno też wbiegać do wody będąc rozgrzanym (aby nie doznać wstrząsu termicznego) oraz skakać do zbiorników wodnych w nieznanych miejscach (zwłaszcza „na główkę”, gdyż może się to skończyć śmiercią lub kalectwem).

RCB zaleca też, by pływać dość blisko brzegu (nawet, gdy wydaje się nam, że jesteśmy dobrymi pływakami), zwłaszcza w naturalnych zbiornikach wodnych, gdzie możemy mieć do czynienia z prądami, wirami, nagłymi uskokami dna itd. Ważne też, by pływać tylko w miejscach do tego wyznaczonych.

Zawsze należy stosować się do zaleceń ratownika m.in. zwracać uwagę na kolory flagi na kąpielisku – biała – kąpiel dozwolona, czerwona – zakaz kąpieli. Pływając na łódce, kajaku czy rowerze wodnym pamiętajmy by założyć kapok.

RCB przypomina także, by nie pływać bezpośrednio po posiłku (zimna woda może doprowadzić do skurczów żołądka).

Ostrzeżenia RCB pokrywają się z danymi Komendy Głównej Policji. Pokazują one, że najczęstszymi przyczynami utonięć są: brak umiejętności pływania, brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich, pływanie w stanie nietrzeźwym i w miejscach zabronionych.

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Za pomoc w organizacji pikniku chorzowskiego Sanepidu

24 lipca 2019

Podziękowania od X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach

30 czerwca 2019

Za zdobycie III miejsca w turnieju piłki nożnej

23 czerwca 2019

Za organizację Dnia Bezpieczeństwa

19 czerwca 2019

Podziękowania dla Michała Malisza

18 czerwca 2019

Za udział w chorzowskim Pikniku bezpieczeństwa

5 czerwca 2019

Podziękowania za wkład w organizację akcji Bezpieczny Maluch

4 czerwca 2019