Start Aktualności Reporterski eksperyment w pogotowiu i w SOR

Reporterski eksperyment w pogotowiu i w SOR

WPR

DLA RATOWNIKÓW | 27 lipca 2018

W SOR reporter pracował jako sanitariusz.

Weekendowe wydanie „Dziennika Zachodniego” (27 lipca 2018 r.) przynosi ciekawą rozmowę Anity Czupryn z reporterem Pawłem Reszką, autorem książki „Mali bogowie 2. Jak umierają Polacy”. Sporo w niej jest o ratownikach medycznych pracujących w pogotowiu ratunkowym i szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR), a przed wszystkim o lekarzach.

W poprzedniej, głośnej książce „Mali bogowie” (nominacja do nagrody Bestseller Empiku) autor zatrudnił się w szpitalu jako sanitariusz. Tym razem jeździł z pogotowiem do dramatycznych przypadków i brał udział w dyżurze na SOR. Druga książka Pawła Reszki, to opowieść nie tylko o kulawym systemie polskiej służby zdrowia, ale także o pracy ratowników i pacjentach, a także ich rodzinach i domach.

„Kiedy się jeździ w pogotowiu, widzi się wszystko od wewnątrz, w ekstremalnych sytuacjach. Na co cierpią Polacy, co jest udręką polskich rodzin.

Na co cierpią?

Na wódkę. Na różnego rodzaju narkotyki czy dopalacze. Starsi ludzie cierpią na samotność. Umierają w samotności. Trudno pogodzić się z tym, że w centrum kraju, który od dłuższego czasu jest w Unii Europejskiej, ludzie mieszkają w nieogrzewanych mieszkaniach, śpią wprost na klepisku. Jest dużo biedy, wiele obojętności. Codzienność ratownika medycznego, który jeździ w pogotowiu ratunkowym, to nie są przypadki zatrzymania krążenia, skomplikowane wylewy czy udary, ale wyciąganie obsikanych, zarzyganych pijaków, narkomanów, albo pocieszanie staruszek, któe zostały same, nie mają do kogo otworzyć ust i umierają opuszczone, z dala od bliskich., Podejrzewam, że do 90 proc. wezwań pogotowie nie powinno jeździć. A jeździ...”.

 A co ratownicy sądzą o tej ocenie?

 Czytaj więcej.

 

 

 

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019