Start Aktualności Nasi ratownicy podczas festynu „Bezpieczne Jastrzębie”

Nasi ratownicy podczas festynu „Bezpieczne Jastrzębie”

WPR

DLA PACJENTÓW | 23 lipca 2018

Fot.: SPR Jastrzębie-Zdrój

Kto chciał, to mógł zobaczyć ambulans od środka.

Ratownicy Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowe w Katowicach (Michał Wolański, Artur Habrajski,Iwona Wdowiak) pokazali mieszkańcom Jastrzębia-Zdroju jak udzielać pierwszej pomocy. Niedzielną (22 lipca 2018 r.) imprezę „Bezpieczne Jastrzębie” można uznać za pożyteczną i udaną.

Pokazano symulator dachowania i co dzieje się, gdy w samochodzie zadziała poduszka powietrzna. Strażacy przypomnieli, że są nie tylko od gaszenia pożarów, ale są istotnym elementem – obok policji i pogotowia ratunkowego - ratownictwa drogowego... Na placu przez miejską halą widowiskowo-sportową działo się dużo między 15:00 a 22:00.

W programie zaprezentowano:
• symulator dachowania,
• symulator zderzenia,
• refleksomierz,
• symulator przeciążeń dachowania,
• symulator wybuchu poduszki,
• waga przeciążeń wypadków,
• symulator wyścigowy,
• rowerowy tor przeszkód,
• symulator jazdy skuterem.

Można było więc doświadczyć na własnej skórze przeróżnych symulacji. Nie zapomniano o najmłodszych. Ci też mieli zapewnione atrakcje. I najmłodszym, starszym i najstarszym ratownicy WPR w Katowicach pokazywali w praktycznych ćwiczeniach czym jest pierwsza pomoc.

– Kto chciał, to mógł zobaczyć ambulans od środka. Ratownicy wyjaśnili co w karetce znajduje się i po co to, czy inne urządzenie w niej umieszczono. Uczyliśmy najmłodszych, jak mają zachować się w sytuacjach kryzysowych, jak należy wzywać pogotowie ratunkowe. Kto chciał, mógł  pod okiem ratowników poćwiczyć na fantomach udzielanie pierwszej pomocy – informuje Robert Ostrowski, kierownik Stacji Pogotowia Ratunkowego w Jastrzębiu-Zdroju WPR w Katowicach.

Takie lekcje korespondowały z pokazem strażaków. Obserwatorzy mogli zobaczyć, jak udziela się pomocy osobie znajdującej się w zakleszczonym, wskutek zderzenia, samochodzie.

Pokazywano nie tylko rozbite samochody, ale także rajdowe i zabytkowe motocykle. Summa summarum było tyle atrakcji, że nic dziwnego, iż na plac przed halą przeciągnęły one tłumy mieszkańców Jastrzębia-Zdroju i okolic.

GALERIA (zdjęć: 9)

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019