Start Aktualności Nasi ratownicy podczas festynu „Bezpieczne Jastrzębie”

Nasi ratownicy podczas festynu „Bezpieczne Jastrzębie”

WPR

DLA PACJENTÓW | 23 lipca 2018

Fot.: SPR Jastrzębie-Zdrój

Kto chciał, to mógł zobaczyć ambulans od środka.

Ratownicy Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowe w Katowicach (Michał Wolański, Artur Habrajski,Iwona Wdowiak) pokazali mieszkańcom Jastrzębia-Zdroju jak udzielać pierwszej pomocy. Niedzielną (22 lipca 2018 r.) imprezę „Bezpieczne Jastrzębie” można uznać za pożyteczną i udaną.

Pokazano symulator dachowania i co dzieje się, gdy w samochodzie zadziała poduszka powietrzna. Strażacy przypomnieli, że są nie tylko od gaszenia pożarów, ale są istotnym elementem – obok policji i pogotowia ratunkowego - ratownictwa drogowego... Na placu przez miejską halą widowiskowo-sportową działo się dużo między 15:00 a 22:00.

W programie zaprezentowano:
• symulator dachowania,
• symulator zderzenia,
• refleksomierz,
• symulator przeciążeń dachowania,
• symulator wybuchu poduszki,
• waga przeciążeń wypadków,
• symulator wyścigowy,
• rowerowy tor przeszkód,
• symulator jazdy skuterem.

Można było więc doświadczyć na własnej skórze przeróżnych symulacji. Nie zapomniano o najmłodszych. Ci też mieli zapewnione atrakcje. I najmłodszym, starszym i najstarszym ratownicy WPR w Katowicach pokazywali w praktycznych ćwiczeniach czym jest pierwsza pomoc.

– Kto chciał, to mógł zobaczyć ambulans od środka. Ratownicy wyjaśnili co w karetce znajduje się i po co to, czy inne urządzenie w niej umieszczono. Uczyliśmy najmłodszych, jak mają zachować się w sytuacjach kryzysowych, jak należy wzywać pogotowie ratunkowe. Kto chciał, mógł  pod okiem ratowników poćwiczyć na fantomach udzielanie pierwszej pomocy – informuje Robert Ostrowski, kierownik Stacji Pogotowia Ratunkowego w Jastrzębiu-Zdroju WPR w Katowicach.

Takie lekcje korespondowały z pokazem strażaków. Obserwatorzy mogli zobaczyć, jak udziela się pomocy osobie znajdującej się w zakleszczonym, wskutek zderzenia, samochodzie.

Pokazywano nie tylko rozbite samochody, ale także rajdowe i zabytkowe motocykle. Summa summarum było tyle atrakcji, że nic dziwnego, iż na plac przed halą przeciągnęły one tłumy mieszkańców Jastrzębia-Zdroju i okolic.

GALERIA (zdjęć: 9)
czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Dostaliśmy taki list od śląskich strażaków

11 maja 2020

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019