Start Aktualności Przeciwnicy szczepień złożyli projekt ustawy

Przeciwnicy szczepień złożyli projekt ustawy

WPR

DLA PACJENTÓW | 12 lipca 2018

W Polsce szczepienia obowiązkowe realizowane są według kalendarza szczepień u dzieci i młodzieży do 19. roku życia.

Ruch antyszczepieniowy rośnie w siłę. Uważający, że szczepienia obowiązkowe dzieci winny być prawnie zniesione, złożyli w Sejmie obywatelski projekt ustawy znoszący ten obowiązek.

„Złożyliśmy właśnie ponad 120 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem ustawy cywilizującym kwestię szczepień w Polsce. Dwa tygodnie będą liczone i weryfikowane podpisy. W trzy miesiące Sejm zajmie się projektem pod względem merytorycznym. Jeszcze nigdy nie byliśmy tak blisko...” zakomunikował na swoim profilu w Facebooku (11 lipca 2018 r.) Paweł Skutecki, 43-letni poseł Kukiz’15 wspierający ruch antyszczepieniowy.

Przeciwnicy obowiązkowych szczepień zbierali podpisy w całej Polsce od kwietnia. W tym celu zawiązali Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP”. Autorzy projekt ustawy i go popierający chcą, by wprowadzono dobrowolność szczepień, dokładny wywiad lekarski oraz pisemną informację o ryzyku przed szczepieniem, dokładny wywiad lekarski po szczepieniu, możliwość zgłaszania uwag do zmian kalendarza szczepień oraz możliwość zgłaszania niepożądanych odczynów poszczepiennych przez rodziców i nadzór sądowy nad rejestrem NOP (niepożądanych odczynów poszczepiennych).

Przeciwnicy obowiązkowych szczepień nie akceptują wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z lutego 2018 r., który w orzeczeniu potwierdził obowiązek poddawania dzieci szczepieniom ochronnym i skutki jego nieprzestrzegania (kary do 5 tys. zł).

„STOP NOP” chce dobrowolności szczepień i na potwierdzenie tego przytacza, że wiele państw zrezygnowało z obowiązku szczepień, m.in. Włochy.

W Italii sprawę rozwiązano nieco inaczej. Otóż nie wprowadzono tam dobrowolności szczepień, lecz zlikwidowano obowiązek przedstawiania szkołom (do 10 lipca każdego roku) zaświadczeń potwierdzających, że dziecko otrzymało 10 obowiązkowych szczepień. Teraz wystarczy, że rodzice złożą słowne zapewnienie, że ich dziecko zostało zaszczepione.

Argumenty przeciwko obowiązkowym szczepieniom można poznać zaglądając na stronę propagatorów obywatelskiego projektu ustawy o dobrowolności szczepień. W świecie medycznym ich zwolennicy mają pewne poparcie, ale zdecydowanie mniejsze od tych, którzy uważają, że dla dobra dzieci należy poddawać je obowiązkowym szczepieniom przeciwko określonym chorobom.

Prof. Ron Dagan – światowego formatu specjalista w w dziedzinie chorób zakaźnych na świecie w rozmowie z dziennikarką Radia Zet – tak odnosi się do argumentów antyszczepionkowców:

- Wszystkie szczepionki, które są dopuszczone do użytku, są bezpieczne. Wcale nie oznacza to, że u wszystkich zadziałają podobnie i nie wywołają u nikogo żadnych problemów. Nie ma takich preparatów, co do których można byłoby się zarzekać, że są 100-procentowo skuteczne u każdego pacjenta. Nawet jeśli sięgasz do lodówki po zwykłe mleko, nie możesz być do końca pewny, że chwytając karton nie wylejesz jego zawartości na siebie lub nie stanie Ci się inne „nieszczęście...

W medycynie skuteczność mierzy się głównie poprzez stosunek pomiędzy tym, co ryzykujemy, a tym, co możemy zyskać podejmując jakieś działanie. Dotyczy to także szczepionek. 99,9 proc. dzieci nie jest zadowolonych z tego, że się je szczepi – jedne reagują płaczem, inne stają się ospałe lub mają nudności itp. Liczba poważnych komplikacji jest jednak naprawdę znikoma w porównaniu ze statystykami dotyczącymi groźnych chorób, którym można dzięki nim zapobiec...”.

Dodajmy, że przy wykonywaniu szczepień ochronnych mogą być popełnione tzw. błędy wykonawcze. Ich skutki rodzice mogą utożsamiać z tezą, że szczepienia szkodzą a nie pomagają. Tymczasem błędy wykonawcze to skutki działania ludzi, a nie substancji farmakologicznej.

I na koniec przypomnijmy, że w Polsce w 2017 r. rodzice szczepieniom obowiązkowym nie poddali ponad 31 tys. dzieci. Ile z nich zapadnie na choroby, przed którymi miały ich chronić szczepienia? Ile z nich będzie pacjentami pogotowia ratunkowego, szpitalnych oddziałów ratunkowych, ośrodków pediatrycznych?

 

 

 

  

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania od X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach

30 czerwca 2019

Za zdobycie III miejsca w turnieju piłki nożnej

23 czerwca 2019

Za organizację Dnia Bezpieczeństwa

19 czerwca 2019

Podziękowania dla Michała Malisza

18 czerwca 2019

Za udział w chorzowskim Pikniku bezpieczeństwa

5 czerwca 2019

Podziękowania za wkład w organizację akcji Bezpieczny Maluch

4 czerwca 2019

Za pomoc w organizacji Dnia Dziecka w Rybniku

3 czerwca 2019