Start Aktualności Śmierć pod wodą przychodzi w 5-7 minut

Śmierć pod wodą przychodzi w 5-7 minut

WPR

DLA PACJENTÓW | 11 lipca 2018

Fot.: WPR

Utonięcie jest uduszeniem, do którego dochodzi w wyniku zamknięcia dróg oddechowym napływającą do nich wodą...

Seria wypadków nad wodą. Utonięcia w długi weekend. Kolejne utonięcia na Pomorzu. Ciała dwóch mężczyzn znalezione w okolicach Władysławowa. Czarna seria nad wodą trwa. Kolejne utonięcia w województwie śląskim. W Pogorii utonął 39-latek. Takich tytułów w mediach latem przybywa. Mimo apeli ludzie bagatelizują niebezpieczeństwo. Nie wszystkich zespoły ratownictwa medycznego mogą wyrwać śmierci...

Przecenianie swoich umiejętności pływackich i brak zdrowego rozsądku mogło skończyć się tragicznie dla mężczyzny, który chciał przepłynąć (10 lipca 2018 r.) zalew Sosina (okolice Jaworzna). 21-latek próbował swoich sił, jednak w pewnym momencie wpadł w panikę i zaczął tonąć. Wyczerpanego mężczyznę wyciągnięto z wody i przekazano pod opiekę lekarzy. Funkcjonariusze prawdopodobnie uratowali mu życie.

W policyjnej statystyce jest pozycja „utonięcia”. Od 2013 roku dane dotyczące liczby utonięć w Polsce opracowywane są na podstawie danych zawartych w Systemie Analitycznym Krajowego Systemu Informatycznego Policji. Wynika z nich, że w kwietniu 2018 r. w Polsce życie w wodzie straciło 27 osób, w maju – 62, w czerwcu – 64 i w pierwszej dekadzie lipca – 19.

W ubiegłym roku w Polsce utopiło się 449 osób (aż 233 z nich miały 50 i więcej lat). W 97 przypadkach jako przyczynę utonięcia podano alkohol.

Od ratowania tonących jest Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Rzecz w tym, że działa ono tam, gdzie są strzeżone kąpieliska. Co zrobić, gdy na twoich oczach ktoś tonie? Jak mu pomóc?

Oceń sytuację i wybierz najodpowiedniejszą metodę wyciągnięcia tonącego. Jeżeli nie potrafisz pływać, a ofiara jest daleko od brzegu, musisz zdać się na pomoc innych. Pływasz słabo, nie ryzykuj. Jeśli możesz użyć łódki, kajaka lub tp, skorzystaj z tej możliwości.

Jeśli możesz pomóc tonącemu z brzegu wykorzystaj do tego tyczkę, wiosło, gałąź lub tp. Nie podawaj mu dłoni. Tonący ma silny uścisk, może wciągnąć cię do wody.

Jeśli umiesz pływać, to pamiętaj, że skok do wody z pomocą tonącemu jest ostatecznością. Gdy do niego dopłyniesz, utrzymaj dystans, dopłyń do tonącego od tyłu. Jeśli jest w histerii, obezwładnij go mocnym ciosem. Może go będzie bolało, ale nie wciągnie cię w głębie.

Gdy już (tym czy innym sposobem) tonący jest na brzegu i w twej ocenie potrzebuje pomocy, wezwij pogotowie ratunkowe i nie czekając na przyjazd karetki, rozpocznij czynności ratunkowe.

Udrożnij drogi oddechowe. Rękę połóż na czole ofiary, bardzo lekko ją odchylając. Opuszki palców drugiej ręki połóż na żuchwie i podnieś ją. Oczyść jamę ustną z zanieczyszczeń.

Sprawdź oddech. W tym celu przyłóż głowę do ust ofiary i obserwuj klatkę piersiową. Wystarczy 10 sekund.

Skrzyżowane dłonie połóż na mostku i uciskaj. Wykonaj 30 mocnych uciśnięć w okolicy serca.

Wykonaj 5 wdechów - u dzieci, niemowląt, topielców oraz wisielców należy wykonać 5 „wdechów życia”. Należy również pamiętać o intensywności ucisku - u dzieci wykonujemy je jedną dłonią, u niemowląt dwoma palcami.

Jeżeli po 10 sekundach nie zauważysz prawidłowego oddechu, wykonaj 2 wdechy + 30 uciśnięć.

Jeżeli oddech wrócił do normy połóż ofiarę w pozycji bocznej ustalonej, żeby nie dopuścić do zachłyśnięcia się wymiotami. Okryj ją ciepłym kocem albo ubraniami – instruują Monika Majewska i Olga Zdanowicz w serwisie poradnikzdrowie.pl.

Apele o ostrożność podczas kąpieli w rzekach, stawach, zalewach itp. nie trafiają do wszystkich. W policyjnych statystykach nie ma odnotowanych zdarzeń, w których nie doszło do utonięcia, bo tonącemu udało się pomóc. Może do osób, do których nie docierają apele, trafi kilka zdań o śmierci wskutek utonięcia.

Utonięcie jest uduszeniem, do którego dochodzi w wyniku zamknięcia dróg oddechowym napływającą do nich wodą. To nie wszystko. Oprócz niedotlenienia pojawiają się również zmiany we krwi, a dokładnie w stopniu jej rozcieńczenia. Co dzieje się z człowiekiem w chwili tonięcia?

W typowej postaci proces rozpoczyna się od nagłych, niespodziewanych i głębokich oddechów. Z reguły trwają one do kilkunastu sekund. Uważa się, iż mogą one wynikać z podrażnienia ciała zimną wodą. Takich oddechów nie stwierdza się w wodzie ciepłej oraz u osób nieprzytomnych.

Wyróżnia się cztery okresy opisujące proces śmierci przez utonięcie. Początkowo osoba tonąca celowo i świadomie wstrzymuje oddech. Zwykle trwa to do około 1 minuty, w przypadku zawodowych nurków nawet do 2-3 minut. Tlen z krwi zostaje zużyty, zwiększa się natomiast poziom dwutlenku węgla we krwi. W drugim okresie, w wyniku pojawiającej się duszności osoba tonąca zaczyna gwałtownie oddychać. Zainspirowana w ten sposób woda wraz z powietrzem dostaje się do żołądka lub płuc. W tym okresie rozpoczyna się utrata przytomności. Następnie pojawia się trwający do około 1,5 minuty napad drgawkowy lub zamartwica. Są to drgawki toniczno-kloniczne. Stwierdza s e głęboką utratę przytomności oraz arefleksję. Organizm przekracza granicę tolerancji niedotlenienia wchodząc w stan zatrzymania oddechu.

Ostatni okres, tzw. okres oddechów końcowych trwa około 1,5 minut. W czasie jego trwania dochodzi do krótkich wdechów oraz prężeń ciała, kończąc się ostatecznie zgonem. Cały ten okres nie trwa zwykle dłużej niż 5 minut. Po około 7 minutach czynność serca jest już wyłączona (biomedical.pl - „Śmierć przez utonięcie - co o niej wiadomo?”).

 

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019