Start Aktualności Oddając krew dajesz innym.... życie

Oddając krew dajesz innym.... życie

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 10 lipca 2018

Fot.: WPR

Potencjalny dawca nie może przyjmować innych leków niż suplementy diety i środki antykoncepcyjne...

Ta sytuacja powtarza się co roku, w wakacje. Teraz również brakuje krwi. Regionalne centra krwiodawstwa alarmują: brakuje krwi nie tylko najrzadszych grup. Brakuje także krwi tych najpopularniejszych grup. I apelują o jej oddawania – bądź to w samych centrach lub też w mobilnych tzw. krwiobusach. Krwi nigdy nie za dużo – podkreślają.

Najgorzej jest wówczas, gdy jest jej za mało.

„Rzeczpospolita” (10 czerwca 2018 r.) informuje, że „w poniedziałek w Warszawie stany bardzo niskie zapasów dotyczyły grup 0RH- i Arh-. Podobnie było w Krakowie i Wrocławiu. W Gdańsku stan bardzo niski dotyczył grupy ArhD+, a niski: ABRhD-, BRhD- i ArhD-”.

Sytuację dobrze obrazuje to, z czym borykają się w punkcie poboru krwi w łomżyńskim PCK. W porze niewakacyjnej krew tam codziennie oddaje min. 20 osób. W wakacje punkt odwiedza góra 10 dawców.

Rok temu na wpr.pl informowaliśmy:

„Zapotrzebowanie na krew określa się w jednostkach KKCz, czyli koncentratu krwinek czerwonych. Jedna jednostka KKCz jest to składnik krwi uzyskany z jednej jednostki krwi pełnej po osunięciu z niej osocza. KKCz przechowywany musi być w lodówce w temperaturze od 2 st. C do 6 st. C i termin ich ważności wynosi 35 dni. Krwinki czerwone przechowywane w płynie CPD z dodatkiem roztworów uzupełniających takich jak Adsol, SAGM, Nutricel mogą być przechowywane maksymalnie przez 42 dni.

– Do przeprowadzenia jednej operacji potrzeba 3-5 KKCz, przy transplantacjach wielokrotnie więcej. KKCz można przechowywać do 42 dni. Centrum w Katowicach, obok warszawskiego, jest największym w Polsce. Codziennie dostarczamy ok. 250 l do 167 szpitali i klinik. Rocznie notujemy ok. 125 tys. donacji z pobraniem ok. 54 tys. l krwi. Aby obsłużyć odbiorców dziennie w całym województwie musimy pozyskać krew od 500 dawców. W wakacje jest ich znacznie mniej – wyjaśnia Bożena Drybańska, wicedyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach ds. medycznych”.

I po roku niewiele się zmieniło w rzeczonej materii.

Krwi dotąd nie będzie w nadmiarze, dokąd nie opracuje się jej sztucznego odpowiednika. Obecnie wykorzystywane substytuty nie są w stanie w 100 proc. zastąpić „naturalnej” krwi. Brak krwi oznacza, że ogranicza się zabiegi operacyjne. Żelazne rezerwy krwi będące w posiadaniu regionalnych stacji gromadzone są na wypadek przeprowadzania operacji ratujących życie.

Bywało i tak, że i na takie zabiegi brakowało krwi. Głośno było w 2007 r. o takim zdarzeniu. Wtedy to gdy Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie przesłało do lecznic wiadomość, że brakuje krwi i należy wstrzymać operacje, prof. Janusz Skalski (KlinikaKardiochirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie) nie chcą przekładać zabiegu trzytygodniowego chłopca, oddał swoją krew rzadkiej grupy B RH plus.

Przypomnijmy, że krwiodawcą może być każdy, kto jest zdrowy i ukończył 18. rok życia a nie przekroczył 65. Potencjalny dawca nie może przyjmować innych leków niż suplementy diety i środki antykoncepcyjne. Musi ważyć co najmniej 50 kg. Dawcą nie może być (między innymi) osoba, która chorowała (choruje) na raka, w ciągu ostatniego półrocza była tatuowana lub miała zabieg akupunktury...

 

Czytaj o innych przeciwwskazaniach oraz o tym, gdzie można oddać krew.

 

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania od Hospicjum Cordis

13 września 2018

Za współroganizację Dnia Bezpiecznego Kierowcy

30 lipca 2018

Podziękowania za bezinteresowność

4 lipca 2018

Za pomoc przy orgnizacji Dnia Lędzin

3 lipca 2018

Podziękowania za uczestnictwo w lubelskich mistrzostwach

3 lipca 2018

Od starosty pszczyńskiego podziękowania

28 czerwca 2018

Za aktywną pomoc w organizacji Senioralliów 2018

28 czerwca 2018