Start Aktualności Pół godziny i w samochodzie jest 45 stopni!

Pół godziny i w samochodzie jest 45 stopni!

Anna Piotrowska/zdrowie.pap.pl, WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 7 czerwca 2018

Wystarczy godzina, by w upalny dzień dziecko zamknięte w aucie umarło. Ale już po kwadransie jego zdrowiu zagraża niebezpieczeństwo. Nawet jeśli auto stoi w cieniu. Jak wynika z badań zespołu dr Nancy Selover z Arizona State University, 20 minut wystarczy, by u dziecka ważącego 13,4 kg (czyli mniej więcej dwuletniego chłopca) podnieść temperaturę ciała do blisko 38 stopni Celsjusza.

Dzieci są bardziej wrażliwe na ekstremalne temperatury niż dorośli. Zdrowy 35-latek zaczyna tracić przytomność z gorąca, kiedy temperatura jego ciała osiąga około 42 stopni. Natomiast dla dziecka już 40 stopni wystarczy, by doznało udaru cieplnego. I nawet jeśli maluch przeżyje, bo został szybko i fachowo schłodzony, bardzo często doznaje uszkodzenia mózgu, co może skutkować zaburzeniami uwagi, nadpobudliwością, a nawet padaczką. 

- Mamy nadzieję, że nasze ustalenia pomogą zwiększyć świadomość zagrożenia i zapobiec kolejnym udarom cieplnym u dzieci. A także pomogą we wprowadzeniu w samochodach rozwiązań technologicznych, które będą informować rodziców o tym, że zapomnieli o dzieciach znajdujących się w samochodach – wyjaśnia dr Jennifer Vanos, współautorka wspomnianych badań.

Z przeprowadzonych testów wynika, że:
• średnia temperatura panująca we wnętrzu pojazdu stojącego na słońcu po godzinie wynosiła 46 stopni Celsjusza (maksymalna wyniosła ponad 52 st.),
• deska rozdzielcza nagrzewała się średnio do 69 stopni (maks. 85 st.),
• kierownica - do 53 stopni (maks. 75 st.),
• fotel - do 51 stopni (maks. ponad 63 stopnie).

W cieniu temperatury były niższe, ale tylko trochę. Średnia temperatura wynosiła:
• wnętrza ok. 38 stopni Celsjusza (maks. ponad 43 stopnie),
• deski rozdzielczej - 48 stopni (maks. 76 st.),
• kierownicy - 42 stopnie (maks. 49 st.),
• siedzenia - 41 (maks. 46 st.).

OK. Ale jak ma zachować się postronna osoba, która zauważy, że w stojącym na słońcu samochodzie jest dziecko?

Polskie prawo zezwala, dla ratowania życia, na wybicie szyby, ale potem różnie bywa z konsekwencjami takiego działania. Zatem nie zawsze pośpiech jest wskazany. Ocena sytuacji jednak należy do osoby interweniującej. I to od sytuacji zależy, czy lepiej zadzwonić np. na policję, czy też nie ma na to czasu i trzeba wybijać szybę. W takich okolicznościach warto mieć świadka interwencji.

„Wybicie szyby w takiej sytuacji może być postrzegane jako stan wyższej konieczności – kontratyp uwalniający od odpowiedzialności na gruncie prawa karnego. Również kodeks cywilny zajmuje w tej kwestii klarowne stanowisko. Art. 424 kc głosi bowiem „Kto zniszczył lub uszkodził cudzą rzecz albo zabił lub zranił cudze zwierzę w celu odwrócenia od siebie lub od innych niebezpieczeństwa grożącego bezpośrednio od tej rzeczy lub zwierzęcia, ten nie jest odpowiedzialny za wynikłą stąd szkodę, jeżeli niebezpieczeństwa sam nie wywołał, a niebezpieczeństwu nie można było inaczej zapobiec i jeżeli ratowane dobro jest oczywiście ważniejsze aniżeli dobro naruszone” - radzi prawnik na portalu bezprawnik.pl.

Kiedy już będzie trzeba zbić szybę, należy czynić to tak, by nie narazić dziecka na okaleczenie odłamkami szkła. Kiedy już szyba została zbita i dziecko wyciągnięto z auta-piekarnika, to należy:
• sprawdzić jego oddech,
• wezwać pogotowie ratunkowe, gdy zajdzie taka konieczność,
• rozpocząć resuscytację, gdy dziecko ma mniej niż 3-4 oddechy w ciągu 10 sekund, w ciemnym i chłodnym miejscu,
• nie podawać napojów, gdy dziecko nie jest w pełni przytomne, może się łatwo zakrztusić.
• czekając na pomoc, cały czas kontrolować stan malucha...

 

Czytaj także:
I Ty możeż pomóc omdlałemu!

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019