Start Aktualności Z dbałości o zdrowie dzieci narodzonych i nienarodzonych

Z dbałości o zdrowie dzieci narodzonych i nienarodzonych

WPR

DLA PACJENTÓW | 5 czerwca 2018

W Polsce co roku rodzi się ok. 9 tys dzieci dotkniętych płodowym zespołem alkoholowym.

Zasadniczo tylko ktoś „niespełna rozumu” kopci papierosy w samochodzie, w którym są dzieci. Tak samo można określić ciężarną kobietę pijącą alkohol. Zanosi się na to, że jedno i drugie będzie zakazane prawem. Już rozpoczęła się dyskusja o tym, na ile państwo może ingerować w prywatność.

 Dla pogotowia ratunkowego ważne jest, by nie dochodziło do takich sytuacji, bo często skutkują one interwencjami zespołów ratownictwa medycznego. Onkolodzy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i rzecznik praw dziecka chcą skodyfikowania takich karygodnych zachowań. Piszą o tym (5 czerwca 2018 r.) w „Gazecie Wyborczej” i w „Rzeczpospolitej”.

Wyborcza przypomina, że zakaz palenia w prywatnym aucie podczas przewożenia dzieci miał znaleźć się w ustawie antynikotynowej z 2010 r. Ale się nie znalazł. Teraz próbują go forsować lekarze, którzy złożyli stosowny projekt poprawek do obowiązującej ustawy do Ministerstwa Zdrowia. Resort analizuje projekt.

- Chcemy rozszerzyć zakaz palenia papierosów na sferę prywatną, czyli auta palaczy w czasie przewożenia dzieci – mówi dr n med. Łukasz Balwicki z Zakładu Zdrowia Publicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Bo – jak pokazują badania – nie ma znaczenia to, czy w aucie jest włączona wentylacja, czy otwarte okno. Substancje szkodliwe i tak są wydchane przez pasażerów...

Lekarze z z GUM proponują, by za złamanie przepisu palaczowi „przysługiwałby” mandat do 500 zł.

Nie wiadomo, co groziłoby brzemiennej kobiecie raczącej się alkoholem. Projekt stosownych zmian w prawie rodzinnym będzie przedstawiony „w ciągu najbliższych tygodni”.

- Zapisy prawne też wpływają na zmianę podejścia. Tak jak było w przypadku zakazu bicia dzieci – tłumaczy Marek Michalak, rzecznik praw dziecka.

Pijąca ciężarna to zagrożenie dla zdrowia noszonego przez nią dziecka. Najtragiczniejszym skutkiem picia alkoholu w ciąży może być (i zdarza się to nierzadko) poronienie. Jeśli dziecko przyjdzie na świat, to może nań zawitać z płodowym zespołem alkoholowym. to zespół wad wrodzonych, obejmujących zaburzenia fizyczne i neurologiczne. FAS (ang. Fetal Alcohol Syndrome) to najpoważniejsza konsekwencja picia przez kobietę alkoholu w ciąży. Nie wiadomo, jaka ilość alkoholu wywołuje płodowy zespół alkoholowy (FAS), ale już jednorazowe picie alkoholu może wywołać FAE, czyli lżejszą odmianę FAS. W Polsce co roku rodzi się ok. 9 tys dzieci dotkniętych FAS. Na marginesie: dlaczego miałoby być tak, że ciężarnej nie wolno byłoby przyjmować alkoholu, a wolno byłoby jej palić tytoń?

W sumie jednak o ile problem „sprowadzania do porządku” pijącej ciężarnej może znaleźć akceptację ustawodawcy, o tyle propozycja karania za palenie w samochodzie, w którym są dzieci, może być postrzegana jako kontrowersyjna. Mogą zaistnieć obawy, że „rozszerzenia zakazu palenia na sferę prywatną” nie ograniczy się do wnętrza samochodu.

Pamiętać trzeba, że w samochodzie już od kilku lat obowiązują prawne uregulowania dotyczące palenia tytoniu. Prawo o ruchu drogowym stanowi:

„Kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy, i kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki” (art. 63 p. 5.).

Definicja samochodu osobowego mówi, że jest to pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą. Jeśli w aucie mieści się więcej osób, jest to już autobus i obowiązuje w nim zakaz palenia. W zwykłej osobówce zakaz palenia nie obowiązuje, chyba że jest to taksówka lub auto służbowe. Wiedzieliście, że Auto będące pojazdem służbowym jest miejscem pracy i obowiązuje w nim zakaz palenia. Kara za złamanie przepisu wynosi 500 zł.

Wprowadzenie zakazu palenia w prywatnych autach z uwagi na przebywające w nich dzieci nie byłoby niczym nowym w Europie. Takie rozwiązania mają w m.in. Wielkiej Brytanii i we Francji. Obowiązują również w wielu stanach USA i Kanady.

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019