Start Aktualności I Ty możesz pomóc omdlałemu!

I Ty możesz pomóc omdlałemu!

WPR

DLA PACJENTÓW | 4 czerwca 2018

Fot.: WPR

Należy nie bać się udzielania pierwszej pomocy....

Jest gorąco. W takiej aurze nierzadko ludzie mdleją, a nawet tracą przytomność. Co robić, gdy jest się tego świadkiem? Jak pomóc?

– Przede wszystkim trzeba pamiętać, że zgodnie z prawem taka osoba jest zobligowana do udzielenia pierwszej pomocy – podkreśla Artur Borowicz, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

A pomóc można tak... Przede wszystkim należy zareagować, podejść, zapytać czy coś się stało, jeśli nie uzyskamy odpowiedzi – z wyczuciem potrząśnijmy tułów. Jeśli jest reakcja słowna, to świetnie! Zapytajmy, co się stało, czy trzeba wezwać pomoc? Jeśli jest możliwe przejdźmy do cienia, podajmy choremu chłodny płyn do picia. Jeśli osoba omdlała i nie odpowiada wtedy pozwólmy jej oddychać, połóżmy ją na wznak, odchylmy głowę do tyłu i posłuchajmy, popatrzmy na klatkę piersiową. Powinna się poruszać. Sprawdźmy także, w czasie do 10 sekund, czy osoba, której pomagamy oddycha. Jeśli nie, natychmiast wezwijmy pomoc (999) i słuchajmy dyspozytora, lub niech ktoś inny zadzwoni, a Ty przystąp do resuscytacji.

Rytmicznie uciskaj klatkę piersiową w środku, pionowo, z góry, szybko i mocno (w tempie ok 100-120/min, , na głębokość ok 5 cm. Jeżeli jesteś po kursie pierwszej pomocy, to co 30 takich uciśnięć wykonaj dwa wdechy ratownicze. Jeśli nie, to uciskaj klatkę piersiową poszkodowanego stale do przyjazdu pogotowia ratunkowego. W wypadku, gdy nie doszło do zatrzymanie oddechu i tym samym krążenia a pacjent nie reaguje, połóżmy go na ziemi, na boku najlepiej w pozycji bocznej bezpiecznej, uważając by drogi oddechowe były drożne i… wezwijmy pogotowie.

– Należy nie bać się udzielania pierwszej pomocy. Trzeba starać się zachować zimną krew, zaangażować do pomocy, jeśli będzie tak potrzeba, innych świadków zdarzenia. Może być tak, że będziemy udzielać omdlałemu pomocy, może być tak, że samemu można zemdleć. Jeśli czujesz, że coś nie jest tak, połóż się tak, aby nogi były wyżej niż głowa. Połóż złożone dłonie na klatce piersiowej, nie wpadaj w panikę – radzi Artur Borowicz.

A my radzimy zapoznać się z zasadami pierwszej pomocy, bo nigdy nie wiadomo, kiedy się może przydać się taka wiedza...

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania za bezinteresowność

4 lipca 2018

Za pomoc przy orgnizacji Dnia Lędzin

3 lipca 2018

Podziękowania za uczestnictwo w lubelskich mistrzostwach

3 lipca 2018

Od starosty pszczyńskiego podziękowania

28 czerwca 2018

Za aktywną pomoc w organizacji Senioralliów 2018

28 czerwca 2018

Podziękowania od WSPR w Białymstoku

28 czerwca 2018

Za IV miejsce w marszałkowskim turnieju piłkarskim

28 czerwca 2018