Start Aktualności Kto zostanie mistrzem Śląska w ratownictwie medycznym?

Kto zostanie mistrzem Śląska w ratownictwie medycznym?

WPR

MISTRZOSTWA DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 24 maja 2018

Fot.: WPR

Zadania, czyli sytuacje z życia wzięte lub mogące się w życiu wydarzyć.

Dwóch nastolatków sprawdzało się w parku linowym. Nagle jeden spadł. Nie był przypięty liną asekuracyjną. Uderzył głową o spory kamień. Stracił przytomność. Na drzewie, na podeście kolega pechowca wydziera się w niebogłosy. Wpadł w panikę. Jeden i drugi potrzebują pomocy. Przyjeżdża pogotowie. To scenariusz jednego z sześciu zadań X Otwartych Mistrzostw Śląska w Ratownictwie Medycznym.

W czwartek (24 maja) do zmagań o mistrzowski tytuł wystartowało 20 zespołów ratownictwa medycznego. To, co wykonywali i jak wykonywali podczas takich konkursowych inscenizacji oceniało 24 sędziów.

- Maksymalny czas, w którym powinno być wykonane dane zadanie, to 10 minut. Czy można pomóc w krótszym czasie? Teoretycznie, gdy wszystko ratownikom dobrze się układa, mają kontakt z pacjentem, poprawnie wykonują czynności, to ten czas można skrócić o minutę, góra dwie – wyjaśnia sędzia Kamil Kazidroga, oceniający wykonujących zadanie „Czarny”.

Tym kolorem oznaczono taką oto sytuację. W hali sportowej na ruchomych schodach są dwie osoby. Pokaźnej postury mężczyzna i szczupła kobieta. Nagle pan traci równowagę i leci w dół, po drodze tratując kobietę... Wkraczają wezwani do wypadku ratownicy. Mają nieco utrudnione zadanie. Mężczyzna nie dość, że jest solidnie poturbowany, to na dodatek okazuje, że był przez naście lat narkomanem i trudno będzie się wkłuć w jego żyły. Pozostaje tylko dostęp doszpikowy...

W ośrodku turystycznym jest park linowy. I sytuacja jak opisana na wstępie. Kilkadziesiąt metrów dalej kilka karetek czeka na swoją kolej. Następne zadanie. Tym razem składające się z trzech części. Czas maksymalny: 10 minut. Na początek trzeba pomóc rannemu z mocną krwawiącą raną uda. Potem niespodzianka: kobieta urodziła na łonie natury. Coś nie jest tak z dzieckiem... A od noworodka trzeba biec do ostatniego zadania. Szybko. Czas się też liczy. Ratownik WOPR wyciąga z wody topielca. Był pod wodą 10 minut. Ma zalane drogi oddechowe...

Na Placu Krakowskim, w centrum Gliwic, jest meta maratonu. Jeden z biegaczy zasłabł w czasie biegu. Zatrzymał się, Usiadł na ławce. Poprosił kolegów o wezwanie pogotowie. I bezwładnie osunął się na ziemię. Gdy ratownicy przyjechali z pacjentem nie było kontaktu. Był nieprzytomny. Nie było widocznych ruchów klatki piersiowej. Zawodnicy pokazywali co i jak na manekinie. Pod modrzewiowym masztem historycznej gliwickiej radiostacji pozorantem był chłopiec.

Poszedł sobie na spacer ze starszą siostrą. I wszystko byłoby OK, gdyby nie pszczoła, osa, szerszeń albo inny kąśliwy owad. Użądlił chłopca w szyję. Ten zaczął się dusić. Spanikowana siostra wezwała pomoc...

W kasynie wojskowym 57-letni mężczyzna poczuł ból w klatce piersiowej, uczucie duszności, posiniał. Interweniowali ratownicy...

Sędziowie mówią, że zadania są wzięte z życia. Albo się już zdarzyły, albo zdarzyć się mogą.

– Taka forma zawodów to jest podniesienie kwalifikacji ratowników, wymiana doświadczeń, bo rywalizacja jest na najwyższym poziomie. I jest to forum pokazywania czego nowego nauczyliśmy się, jakie są wytyczne, jak je stosować, w jakich sytuacjach zdarza nam się interweniować. A przy okazji jest to okazja do promowania udzielania pierwszej pomocy – podkreśla Artur Borowicz, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach.

– Nie nastawiamy się na sukces za wszelką cenę. Owszem, takie zawody, to okazja dla nas, by się sprawdzić. To także możliwość zobaczenia, jak „to się robi” w innych stacjach – wyjaśnia Rafał Obirek z ekipy Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Ostrołęce.

Jak wypadł Meditrans Ostrołęka? Kto zostanie mistrzem? To się okaże w piątek przed południem.

GALERIA (zdjęć: 18)

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Za pomoc w organizacji pikniku chorzowskiego Sanepidu

24 lipca 2019

Podziękowania od X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach

30 czerwca 2019

Za zdobycie III miejsca w turnieju piłki nożnej

23 czerwca 2019

Za organizację Dnia Bezpieczeństwa

19 czerwca 2019

Podziękowania dla Michała Malisza

18 czerwca 2019

Za udział w chorzowskim Pikniku bezpieczeństwa

5 czerwca 2019

Podziękowania za wkład w organizację akcji Bezpieczny Maluch

4 czerwca 2019