Start Aktualności Kto zostanie mistrzem Śląska w ratownictwie medycznym?

Kto zostanie mistrzem Śląska w ratownictwie medycznym?

WPR

MISTRZOSTWA DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 24 maja 2018

Fot.: WPR

Zadania, czyli sytuacje z życia wzięte lub mogące się w życiu wydarzyć.

Dwóch nastolatków sprawdzało się w parku linowym. Nagle jeden spadł. Nie był przypięty liną asekuracyjną. Uderzył głową o spory kamień. Stracił przytomność. Na drzewie, na podeście kolega pechowca wydziera się w niebogłosy. Wpadł w panikę. Jeden i drugi potrzebują pomocy. Przyjeżdża pogotowie. To scenariusz jednego z sześciu zadań X Otwartych Mistrzostw Śląska w Ratownictwie Medycznym.

W czwartek (24 maja) do zmagań o mistrzowski tytuł wystartowało 20 zespołów ratownictwa medycznego. To, co wykonywali i jak wykonywali podczas takich konkursowych inscenizacji oceniało 24 sędziów.

- Maksymalny czas, w którym powinno być wykonane dane zadanie, to 10 minut. Czy można pomóc w krótszym czasie? Teoretycznie, gdy wszystko ratownikom dobrze się układa, mają kontakt z pacjentem, poprawnie wykonują czynności, to ten czas można skrócić o minutę, góra dwie – wyjaśnia sędzia Kamil Kazidroga, oceniający wykonujących zadanie „Czarny”.

Tym kolorem oznaczono taką oto sytuację. W hali sportowej na ruchomych schodach są dwie osoby. Pokaźnej postury mężczyzna i szczupła kobieta. Nagle pan traci równowagę i leci w dół, po drodze tratując kobietę... Wkraczają wezwani do wypadku ratownicy. Mają nieco utrudnione zadanie. Mężczyzna nie dość, że jest solidnie poturbowany, to na dodatek okazuje, że był przez naście lat narkomanem i trudno będzie się wkłuć w jego żyły. Pozostaje tylko dostęp doszpikowy...

W ośrodku turystycznym jest park linowy. I sytuacja jak opisana na wstępie. Kilkadziesiąt metrów dalej kilka karetek czeka na swoją kolej. Następne zadanie. Tym razem składające się z trzech części. Czas maksymalny: 10 minut. Na początek trzeba pomóc rannemu z mocną krwawiącą raną uda. Potem niespodzianka: kobieta urodziła na łonie natury. Coś nie jest tak z dzieckiem... A od noworodka trzeba biec do ostatniego zadania. Szybko. Czas się też liczy. Ratownik WOPR wyciąga z wody topielca. Był pod wodą 10 minut. Ma zalane drogi oddechowe...

Na Placu Krakowskim, w centrum Gliwic, jest meta maratonu. Jeden z biegaczy zasłabł w czasie biegu. Zatrzymał się, Usiadł na ławce. Poprosił kolegów o wezwanie pogotowie. I bezwładnie osunął się na ziemię. Gdy ratownicy przyjechali z pacjentem nie było kontaktu. Był nieprzytomny. Nie było widocznych ruchów klatki piersiowej. Zawodnicy pokazywali co i jak na manekinie. Pod modrzewiowym masztem historycznej gliwickiej radiostacji pozorantem był chłopiec.

Poszedł sobie na spacer ze starszą siostrą. I wszystko byłoby OK, gdyby nie pszczoła, osa, szerszeń albo inny kąśliwy owad. Użądlił chłopca w szyję. Ten zaczął się dusić. Spanikowana siostra wezwała pomoc...

W kasynie wojskowym 57-letni mężczyzna poczuł ból w klatce piersiowej, uczucie duszności, posiniał. Interweniowali ratownicy...

Sędziowie mówią, że zadania są wzięte z życia. Albo się już zdarzyły, albo zdarzyć się mogą.

– Taka forma zawodów to jest podniesienie kwalifikacji ratowników, wymiana doświadczeń, bo rywalizacja jest na najwyższym poziomie. I jest to forum pokazywania czego nowego nauczyliśmy się, jakie są wytyczne, jak je stosować, w jakich sytuacjach zdarza nam się interweniować. A przy okazji jest to okazja do promowania udzielania pierwszej pomocy – podkreśla Artur Borowicz, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach.

– Nie nastawiamy się na sukces za wszelką cenę. Owszem, takie zawody, to okazja dla nas, by się sprawdzić. To także możliwość zobaczenia, jak „to się robi” w innych stacjach – wyjaśnia Rafał Obirek z ekipy Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Ostrołęce.

Jak wypadł Meditrans Ostrołęka? Kto zostanie mistrzem? To się okaże w piątek przed południem.

GALERIA (zdjęć: 18)

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019