Start Aktualności Nauczą jeździć i udzielą pierwszej pomocy

Nauczą jeździć i udzielą pierwszej pomocy

DAR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 22 maja 2018

Fot.: WORD

Uczestnicy testowali swoje zdolności do odpowiedniego podstępowania z rannymi podczas np. resuscytacji krążeniowo-oddechowe....

Pokazali jak perfekcyjnie zapanować nad pojazdem i udzielić pierwszej pomocy. W zawodach o IX Puchar Dyrektora WORD Katowice zmierzyli się instruktorzy nauki jazdy. Zmierzyli się oni również w sprawdzianie z udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej. Zwycięzca otrzymał Puchar Dyrektora Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

W katowickiej siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, w sobotnie przedpołudnie 19 maja rozpoczęły się zmagania profesjonalistów, którzy na co dzień zarówno uczą kursantów debiutujących za kierownicą jak też nadzorują proces doskonalenia techniki prowadzenia pojazdów. Na placu manewrowym przy ul. Francuskiej w szranki stanęli więc ludzie cechujący się wysokim poziomem specjalistycznej wiedzy, doskonałymi umiejętnościami oraz bogatym doświadczeniem.

Precyzja i opanowanie
Zawodnicy pod bacznym okiem sędziów rywalizowali w konkurencjach, których scenariusz mógłby przeciętnego kierowcę przyprawić o szybsze bicie serca.

Wśród sprawdzianów znalazło się m.in. precyzyjne parkowanie przodem i tyłem na planie krzyża z pozycji instruktora. Wiele emocji kibicom, korzystającym z możliwości dopingowania uczestników, dostarczył przejazd po wyznaczonym torze pojazdem wyposażonym w troleje.

Troleje to symulator poślizgu montowany w miejscu tylnych kół. Utrzymanie wówczas prawidłowego kierunku jazdy wymagało sprawności nabytej dzięki wieloletniemu fachowemu przygotowaniu zawodników. Podobnie zresztą jak zawracanie przy użyciu biegu wstecznego z talerzem Stewarta, czyli prostym urządzeniem testującym płynność jazdy. Ćwiczenie autorstwa trzykrotnego mistrza świata Formuły 1 polegało na starannym pokonaniu wyznaczonej trasy w taki sposób, aby utrzymać piłeczkę w obrębie talerza umieszczonego na masce samochodu. Przy pięknej, słonecznej pogodzie być może łatwiej też było przejechać slalomem do przodu i do tyłu pomiędzy pachołkami, a także motocyklem po wyznaczonym torze.

Ratowanie ofiar wypadku
Instruktorzy zmierzyli się również w sprawdzianie z udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej. Zwycięzca otrzymał Puchar Dyrektora Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

Warto podkreślić, że o ile w przypadku pozostałych konkurencji poziom zawodników był bardzo wyrównany, to wyniki uzyskane z udzielania pierwszej pomocy znacznie się między sobą różniły. Przyczyną takiej sytuacji jest fakt, że instruktorzy na co dzień zajmują się szkoleniem i w zakresie prowadzenia pojazdów są prawdziwymi ekspertami. Nie każdy jednak ma okazję do szlifować umiejętności praktyczne w ratownictwie. Stąd najlepszy zawodnik uzyskał 9 punktów, a najsłabszy tylko 3 punkty.

- Dodać jednak należy, że służby medyczne wyjątkowo wysoko postawiły „poprzeczkę”, co oznacza, że nawet rezultat z samego dołu tabeli świadczy o umiejętności właściwego udzielenia pomocy – ocenia sędzia główny Krzysztof Tomczak z WORD Katowice.

Uczestnicy testowali swoje zdolności do odpowiedniego podstępowania z rannymi podczas np. resuscytacji krążeniowo-oddechowej czy zaopatrywana osób, które doznały obrażeń w wyniku wypadku drogowego. Zwycięzcą został BARTOSZ ŚMIAŁKOWSKI i to on zdobył Puchar Dyrektora Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

Mistrz jest z Bełchatowa
Po podliczeniu punktów zdobytych w poszczególnych konkurencjach najwyżej sklasyfikowano ZBIGNIEWA HYŻEGO reprezentującego Auto-Szkołę „Hyży” z Bełchatowa, który uzyskał tym samym Puchar Dyrektora WORD Katowice. Zawodnikowi temu przyznano również tytuł „Najbardziej wszechstronnego instruktora”. Tryumfował on ponadto w nieobowiązkowej dla wszystkich kategorii „Przejazd pojazdem jednośladowym”.

Drugie miejsce w rywalizacji o Puchar Dyrektora WORD zajął MARCIN KOTOWICZ będący przedstawicielem Ośrodka Szkolenia Kierowców „KLIŚ” z Katowic, a na trzeciej lokacie uplasował się BARTOSZ ŚMIAŁKOWSKI występujący w imieniu OSK Liga Obrony Kraju z Dąbrowy Górniczej.

 

 

GALERIA (zdjęć: 8)

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019