Start Aktualności Kwartał dla prywatnych podmiotów ratownictwa medycznego

Kwartał dla prywatnych podmiotów ratownictwa medycznego

WPR

DLA RATOWNIKÓW | 26 kwietnia 2018

Fot.: WPR

Obowiązująca obecnie regulacja dotycząca systemu ratownictwa weszła w życie w styczniu 2007 r.

Prawdopodobnie data upaństwowienia systemu ratownictwa medycznego zostanie przesunięta z 1 stycznia 2019 r. na 1 kwietnia 2019 r. Wg „Dziennika Gazety Prawnej” taką poprawkę do projektu nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym ma wprowadzić (26 kwietnia 2018 r.) senacka komisja zdrowia.

 Projekt nowelizacji ustawy o PRM przewiduje, że umowy na wykonywanie zadań zespołów ratownictwa medycznego (karetek z obsadą) będą powierzane wyłącznie podmiotom leczniczym w formie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, jednostek budżetowych i spółek kapitałowych z co najmniej większościowym udziałem skarbu państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.
Celem nowelizacji – jak wskazuje Ministerstwo Zdrowia – jest wzmocnienie wpływu państwa na bezpieczeństwo zdrowotne obywateli, którzy znajdą się w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia.

Przypomnijmy, że umowy, jakie prywatne firmy zawarły z NFZ na ratownictwo medyczne zakończą się 31 grudnia 2018 r. Po wprowadzeniu senackich poprawek 135 ambulansów należących do prywatnych firm (9,2 proc. ogółu – wg danych Ministerstwa Zdrowia) będzie funkcjonowało w systemie o 3 miesiące dłużej w stosunku do tego, co zakładano pierwotnie.

Prywatne podmioty wcześniej postulowały o wprowadzenie dla nich półrocznych vacatio legis.

Gazeta cytuje opinię Romana Badacha-Rogowskiego, przewodniczącego Krajowego Zw. Zaw. Pracowników Ratownictwa Medycznego, który nie widzi potrzeby przesuwania terminu, w którym ustawa o PRM zacznie obowiązywać.

Innego zdania są prywatne firmy. Dla nich kwartał to czas na przebranżowienie się i rozmowy z samorządami.

Wprowadzone mają być także i inne poprawki. Ratownicy i pielęgniarki będą mogli stwierdzać zgony. ZRM nie będą musiały mieć zgody opiekunów dzieci na udzielenie im pomocy medycznej w stanie zagrożenia życia.

Obowiązująca obecnie regulacja dotycząca systemu ratownictwa weszła w życie w styczniu 2007 r. Planowane zmiany – jak wyjaśnia MZ – wynikają z analizy funkcjonowania systemu PRM i dotyczą także dyspozytorni medycznych. Ich liczbę zredukowano z 338 w 2011 r. do 42 na początku ostatniego kwartału 2017 r. Od 1 stycznia 2028 r. na każde województwo ma przypadać jedna dyspozytornia medyczna (z wyjątkiem województw śląskiego i mazowieckiego, gdzie przewiduje się po dwie).

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Za pomoc w organizacji pikniku chorzowskiego Sanepidu

24 lipca 2019

Podziękowania od X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach

30 czerwca 2019

Za zdobycie III miejsca w turnieju piłki nożnej

23 czerwca 2019

Za organizację Dnia Bezpieczeństwa

19 czerwca 2019

Podziękowania dla Michała Malisza

18 czerwca 2019

Za udział w chorzowskim Pikniku bezpieczeństwa

5 czerwca 2019

Podziękowania za wkład w organizację akcji Bezpieczny Maluch

4 czerwca 2019