Start Aktualności Rodzicu, nie odmawiaj dziecku szczepień!

Rodzicu, nie odmawiaj dziecku szczepień!

WPR

DLA PACJENTÓW | 24 kwietnia 2018

Od lat przybywa przeciwników szczepień. Stąd też szczególnej wagi nabierają inicjatywy w rodzaju Europejskiego Tygodnia Szczepień. Od 23 do 29 kwietnia 2018 r. jest on obchodzony, po raz trzynasty, także w Polsce. Tym razem pod hasłem: „Szczepienia działają. Szczepmy Europę”.

Celem Europejskiego Tygodnia Szczepień jest zwiększenie wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat znaczenia szczepień ochronnych dla naszego zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem osób najbardziej narażonych – anonsuje akcję Ministerstwo Zdrowia. O tym czym są szczepienia i czym może skutkować traktowanie ich jako zło, rozmawiać (25 kwietnia) będą specjaliści podczas specjalnej konferencji naukowej w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego.

W ostatnich latach rodzice coraz częściej negują znaczenie szczepień ochronnych. W internecie jest coraz więcej informacji o tym, że szczepienia więcej szkodzą niż pomagają. Przeciwko mitom trzeba przedstawić fakty – apelują specjaliści. Dlatego instytucje powinny kierować sprawdzone informacje o szczepieniach za pośrednictwem mediów społecznościowych, nie tylko do pacjentów, ale także do lekarzy i pielęgniarek. I pamiętać należy, że to dzięki szczepieniom większość mieszkańców Europy jest uodporniona przeciw odrze, różyczce, śwince, błonicy, krztuścowi, tężcowi, poliomyelitis i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Zbyt niski stan zaszczepienia daje możliwość rozprzestrzeniania się patogenów pośród osób niezaszczepionych/nieuodpornionych i stanowi otwarte drzwi dla chorób zakaźnych – alarmuje WHO (Światowa Organizacja Zdrowia).

Tymczasem w 2017 r. odnotowano 30089 przypadków odmowy przez rodziców i opiekunów zaszczepienia dzieci, w 2010 r. było ich nieco ponad 3400.

W Polsce rodzice, którzy nie zaszczepią dziecka w terminie, otrzymują upomnienie z wezwaniem do zaszczepienia dziecka. Jeśli nie reagują, mogą być ukarani grzywną, maksymalnie w wysokości 10 tys. zł. Może ona być nakładana wielokrotnie (jednak sumarycznie nie może to być więcej niż 50 tys. zł).

Obowiązkowe i bezpłatne szczepienia stosuje się przeciw:
• błonicy,
• gruźlicy,
• inwazyjnemu zakażeniu Haemophilus influenzae typu B (pałeczką heomfilną typu B),
• krztuścowi,
• odrze,
• ospie wietrznej (w grupach ryzyka),
• ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu (poliomyelitis),
• pneumokokom,
• różyczce,
• śwince,
• tężcowi,
• wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B).

W Polsce patronuje Europejskiemu Tygodniowi Szczepień patronuje Światowa Organizacja Zdrowia we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym, Ministerstwem Zdrowia oraz Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego – PZH.

 

Więcej o tym, czym są szczepienia dla w systemie opieki zdrowotnej na stronie Ministerstwa Zdrowia.

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Za pomoc w organizacji pikniku chorzowskiego Sanepidu

24 lipca 2019

Podziękowania od X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach

30 czerwca 2019

Za zdobycie III miejsca w turnieju piłki nożnej

23 czerwca 2019

Za organizację Dnia Bezpieczeństwa

19 czerwca 2019

Podziękowania dla Michała Malisza

18 czerwca 2019

Za udział w chorzowskim Pikniku bezpieczeństwa

5 czerwca 2019

Podziękowania za wkład w organizację akcji Bezpieczny Maluch

4 czerwca 2019