Start Aktualności Rodzicu, nie odmawiaj dziecku szczepień!

Rodzicu, nie odmawiaj dziecku szczepień!

WPR

DLA PACJENTÓW | 24 kwietnia 2018

Od lat przybywa przeciwników szczepień. Stąd też szczególnej wagi nabierają inicjatywy w rodzaju Europejskiego Tygodnia Szczepień. Od 23 do 29 kwietnia 2018 r. jest on obchodzony, po raz trzynasty, także w Polsce. Tym razem pod hasłem: „Szczepienia działają. Szczepmy Europę”.

Celem Europejskiego Tygodnia Szczepień jest zwiększenie wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat znaczenia szczepień ochronnych dla naszego zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem osób najbardziej narażonych – anonsuje akcję Ministerstwo Zdrowia. O tym czym są szczepienia i czym może skutkować traktowanie ich jako zło, rozmawiać (25 kwietnia) będą specjaliści podczas specjalnej konferencji naukowej w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego.

W ostatnich latach rodzice coraz częściej negują znaczenie szczepień ochronnych. W internecie jest coraz więcej informacji o tym, że szczepienia więcej szkodzą niż pomagają. Przeciwko mitom trzeba przedstawić fakty – apelują specjaliści. Dlatego instytucje powinny kierować sprawdzone informacje o szczepieniach za pośrednictwem mediów społecznościowych, nie tylko do pacjentów, ale także do lekarzy i pielęgniarek. I pamiętać należy, że to dzięki szczepieniom większość mieszkańców Europy jest uodporniona przeciw odrze, różyczce, śwince, błonicy, krztuścowi, tężcowi, poliomyelitis i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Zbyt niski stan zaszczepienia daje możliwość rozprzestrzeniania się patogenów pośród osób niezaszczepionych/nieuodpornionych i stanowi otwarte drzwi dla chorób zakaźnych – alarmuje WHO (Światowa Organizacja Zdrowia).

Tymczasem w 2017 r. odnotowano 30089 przypadków odmowy przez rodziców i opiekunów zaszczepienia dzieci, w 2010 r. było ich nieco ponad 3400.

W Polsce rodzice, którzy nie zaszczepią dziecka w terminie, otrzymują upomnienie z wezwaniem do zaszczepienia dziecka. Jeśli nie reagują, mogą być ukarani grzywną, maksymalnie w wysokości 10 tys. zł. Może ona być nakładana wielokrotnie (jednak sumarycznie nie może to być więcej niż 50 tys. zł).

Obowiązkowe i bezpłatne szczepienia stosuje się przeciw:
• błonicy,
• gruźlicy,
• inwazyjnemu zakażeniu Haemophilus influenzae typu B (pałeczką heomfilną typu B),
• krztuścowi,
• odrze,
• ospie wietrznej (w grupach ryzyka),
• ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu (poliomyelitis),
• pneumokokom,
• różyczce,
• śwince,
• tężcowi,
• wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B).

W Polsce patronuje Europejskiemu Tygodniowi Szczepień patronuje Światowa Organizacja Zdrowia we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym, Ministerstwem Zdrowia oraz Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego – PZH.

 

Więcej o tym, czym są szczepienia dla w systemie opieki zdrowotnej na stronie Ministerstwa Zdrowia.

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019