Start Aktualności Kod QR pomoże ratownikom medycznym?

Kod QR pomoże ratownikom medycznym?

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA LEKARZY | 11 kwietnia 2018

W świecie kody QR stosowane są również w medycynie.

W „Kopercie życia” podany jest m.in. spis leków przyjmowanych przez danego pacjenta oraz wykaz chorób na jakie cierpi. To ułatwia ratownikom medycznym działanie. Związek Samorządów Polskich (ZSP) proponuje jeszcze skuteczniejsze - w jego opinii - rozwiązanie: umieszczenie na druku nowego dowodu osobistego kodu QR.

 Wyjaśnijmy niezorientowanym, że kody QR to (z ang. QR Code czyli Quick Response Code) to kody kreskowe pozwalające na zapisanie dużej ilości danych. Ilość danych możliwa do zapisania w jednym kodzie jest zmienna. W przypadku znaków alfanumerycznych wynosi ona 4296 znaków.

 I co ZSP proponuje zapisać w tym kodzie? W liście skierowanym (10 kwietnia 2018 r. ) do premiera Mateusza Morawieckiego samorządowcy proponują m.in. utworzenie bazy danych z chorobami przewlekłymi, do której zespoły ratownicze miałyby dostęp za pośrednictwem aplikacji na smartfonie odczytujące kody QR, które ZSP chcce, by znalazły się w nowym wzorze dowodu osobistego.

„Wyeliminowałoby to część błędnych procedur oraz często przyspieszyłoby diagnozę przy dodatkowym zachowaniu poufności tych danych. Przy chorobach zakaźnych pojawiałby się komunikat np.: „załóż rękawiczki” - tłumaczy ZSP. „Umieszczenie na druku nowego dowodu osobistego kodu QR umożliwiłoby bezbłędną identyfikację pacjenta przez aplikację smartfonową. Kod zawierałby jedynie dane i tak ujawnione w dowodzie: PESEL, numer dowodu, imię i nazwisko”.

ZSP apeluje o stworzenie bazy danych z chorobami przewlekłymi, do której za pośrednictwem aplikacji na smartfonie, miałyby dostęp tylko zespoły ratownictwa medycznego.

Samorządowcy nie podpowiadają, jak taką bazę stworzyć, w jaki sposób pozyskać do niej rekordy, kto nimi miałby zarządzać i jak miałyby być zabezpieczone przed dostępem ze strony osób nieuprawnionych do wglądu w nie.

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania od ORPiP

25 kwietnia 2019

Życzenia od posła K. Gadowskiego z okazji Światowego Dnia Zdrowia

3 kwietnia 2019

Były u nas przedszkolaki i...

12 marca 2019

CZERWONE BERETY dziękują za szkolenie z zasad pierwszej pomocy

20 lutego 2019

Podziękowania od prezydent Jastrzębia-Zdroju

26 października 2018

Życzenia od Wojskowej Komisji Uzupełnień

16 października 2018

Obywatelka dziękuję naszym ratownikom

25 września 2018