Start Aktualności Przed grobem Krystyny Bochenek

Przed grobem Krystyny Bochenek

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 10 kwietnia 2018

Fot.: WPR

Była nie tylko politykiem, ale także skutecznie przybliżała medycynę laikom..

Była wicemarszałkiem Senatu, dziennikarką Polskiego Radia Katowice, gorącą popularyzatorką medycyny i zdrowego stylu życia. Straciła je w katastrofie smoleńskiej. W ósmą rocznicę o 8.41 na grobie Krystyny Bochenek złożyli kwiaty i zapalili znicze władze samorządowe, przedstawiciele administracji centralnej, wojewódzkiej, parlamentarzyści i samorządowcy.

Krystyna Bochenek była autorką „Magazynu medycznego Krystyny Bochenek", felietonistką „Dziennika Zachodniego". Organizatorka ogólnopolskiego „Dyktanda", niestrudzona propagatorka polszczyzny. Była animatorką wielu wydarzeń medialnych i akcji charytatywnych w województwie śląskim - kwesty „Mamo nie płacz” (1992 r.) – na rzecz ratowania Oddziału Hematologii Dziecięcej w Zabrzu. We współpracy ze śląskimi redakcjami prowadziła akcję profilaktyki raka piersi u kobiet - „Różowa wstążka”. Współtworzyła pierwszą „Wampiriadę”, niekonwencjonalną akcję honorowego oddawania krwi oraz kampanię edukacyjną „Rzuć palenie”... Miała 57 lat.

Podobnie upamiętniono inne ofiary katastrofy smoleńskiej, które związane były z województwem śląskim – w Częstochowie śp. Janusza Kochanowskiego (l. 69), byłego rzecznika praw obywatelskich oraz w Będzinie śp. posła PO Grzegorza Dolniaka (l. 50).

Na pokładzie Tu 154M 10 kwietnia 2010 r. znajdowało się 96 osób, łącznie z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i jego żoną, Marią. Wśród udających się do Katynia były osoby związane z województwem śląskim. Oprócz Krystyny Bochenek, Janusza Kochanowskiego i Grzegorza Dolniaka byli to:

• Mariusz Handzlik (l. 44) – podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, minister odpowiedzialny za politykę zagraniczną, pochodził z Bielska-Białej;
• Andrzej Karweta (l. 52) – wiceadmirał, dowódca Marynarki Wojennej RP od 2008 r., pochodził z Jaworzna;
• ks. płk Adam Pilch (l. 45) – pełniący obowiązki Naczelnego Kapelana Wojskowego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, zwierzchnik duszpasterstwa wojskowego, pochodził z Wisły;
• gen. dyw. Włodzimierz Potasiński (l. 54) – dowódca Wojsk Specjalnych od 2007 r., pochodził z Czeladzi;
• Sławomir Skrzypek (l. 47) – prezes Narodowego Banku Polskiego od 2007 r., pochodził z Katowic.

 

GALERIA (zdjęć: 13)

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019