Start Aktualności Przed grobem Krystyny Bochenek

Przed grobem Krystyny Bochenek

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 10 kwietnia 2018

Fot.: WPR

Była nie tylko politykiem, ale także skutecznie przybliżała medycynę laikom..

Była wicemarszałkiem Senatu, dziennikarką Polskiego Radia Katowice, gorącą popularyzatorką medycyny i zdrowego stylu życia. Straciła je w katastrofie smoleńskiej. W ósmą rocznicę o 8.41 na grobie Krystyny Bochenek złożyli kwiaty i zapalili znicze władze samorządowe, przedstawiciele administracji centralnej, wojewódzkiej, parlamentarzyści i samorządowcy.

Krystyna Bochenek była autorką „Magazynu medycznego Krystyny Bochenek", felietonistką „Dziennika Zachodniego". Organizatorka ogólnopolskiego „Dyktanda", niestrudzona propagatorka polszczyzny. Była animatorką wielu wydarzeń medialnych i akcji charytatywnych w województwie śląskim - kwesty „Mamo nie płacz” (1992 r.) – na rzecz ratowania Oddziału Hematologii Dziecięcej w Zabrzu. We współpracy ze śląskimi redakcjami prowadziła akcję profilaktyki raka piersi u kobiet - „Różowa wstążka”. Współtworzyła pierwszą „Wampiriadę”, niekonwencjonalną akcję honorowego oddawania krwi oraz kampanię edukacyjną „Rzuć palenie”... Miała 57 lat.

Podobnie upamiętniono inne ofiary katastrofy smoleńskiej, które związane były z województwem śląskim – w Częstochowie śp. Janusza Kochanowskiego (l. 69), byłego rzecznika praw obywatelskich oraz w Będzinie śp. posła PO Grzegorza Dolniaka (l. 50).

Na pokładzie Tu 154M 10 kwietnia 2010 r. znajdowało się 96 osób, łącznie z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i jego żoną, Marią. Wśród udających się do Katynia były osoby związane z województwem śląskim. Oprócz Krystyny Bochenek, Janusza Kochanowskiego i Grzegorza Dolniaka byli to:

• Mariusz Handzlik (l. 44) – podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, minister odpowiedzialny za politykę zagraniczną, pochodził z Bielska-Białej;
• Andrzej Karweta (l. 52) – wiceadmirał, dowódca Marynarki Wojennej RP od 2008 r., pochodził z Jaworzna;
• ks. płk Adam Pilch (l. 45) – pełniący obowiązki Naczelnego Kapelana Wojskowego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, zwierzchnik duszpasterstwa wojskowego, pochodził z Wisły;
• gen. dyw. Włodzimierz Potasiński (l. 54) – dowódca Wojsk Specjalnych od 2007 r., pochodził z Czeladzi;
• Sławomir Skrzypek (l. 47) – prezes Narodowego Banku Polskiego od 2007 r., pochodził z Katowic.

 

GALERIA (zdjęć: 13)

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Za pomoc w organizacji pikniku chorzowskiego Sanepidu

24 lipca 2019

Podziękowania od X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach

30 czerwca 2019

Za zdobycie III miejsca w turnieju piłki nożnej

23 czerwca 2019

Za organizację Dnia Bezpieczeństwa

19 czerwca 2019

Podziękowania dla Michała Malisza

18 czerwca 2019

Za udział w chorzowskim Pikniku bezpieczeństwa

5 czerwca 2019

Podziękowania za wkład w organizację akcji Bezpieczny Maluch

4 czerwca 2019