Start Aktualności Spór z NFZ toczy się nie tylko o kontrakty

Spór z NFZ toczy się nie tylko o kontrakty

WPR

DLA PACJENTÓW | 6 kwietnia 2018

Fot.: WPR

Ten szpital, zwany dawniej górniczym,, wszedł do sieci, co nie znaczy, że to rozwiązuje wszystkie problemy sosnowieckiej placówki.

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego jest organem prowadzącym dla 35 szpitali. 21 z nich weszło do tak zwanej sieci podstawowego zabezpieczenia. Reszcie podmiotów pozostają kontrakty. I tu pojawiają się problemy. Narodowy Fundusz Zdrowia nie przewiduje kontraktowania niektórych oddziałów szpitalnych, co może mieć dla nich fatalne konsekwencje.

Bez kontraktu, śląski NFZ chce potraktować m.in. oddział rehabilitacyjno-reumatologiczny w Uzdrowisku Goczałkowice-Zdrój, który powstał pół wieku temu w pierwszej kolejności z myślą o górnikach. Czas oczekiwania tutaj na przyjęcie to ok. 1,5 roku. Obecnie w kolejce znajduje się 1025 osób.

W podobnej, mało komfortowej – delikatnie stwierdzając – sytuacji znajduje się także oddział geriatrycznym Katowickiego Centrum Onkologii, gdzie teraz hospitalizowanych jest ok. 50 pacjentów. NFZ nie widzi możliwości dalszego finansowania tego oddziału. Tutaj też udało się odroczyć wyrok o 3 miesiące – do końca czerwca. Co potem? W opinii wicemarszałka Michała Gramatyki po tym czasie NFZ oczekuje likwidacji oddziału.

Spór z NFZ toczy się nie tylko o kontrakty dla „marszałkowskich” placówek ochrony zdrowia. Dotyczy też wartości punktów procentowych w stacjonarnych szpitalach psychiatrycznych. Okazuje się, że są równi i równiejsi. W Katowicach dostają o 30 proc. mniej niż w Warszawie. Różnica miedzy tymi naliczanymi w Katowicach a tymi w Warszawie wynosi 30 procent na rzecz stolicy.

W kwietniu planowane jest posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Zaproszenia do uczestnictwa w nim skierowano m.in. do ministra zdrowia, prezesa NFZ i dyrektora śląskiego oddziału Funduszu.

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019