Start Aktualności Spór z NFZ toczy się nie tylko o kontrakty

Spór z NFZ toczy się nie tylko o kontrakty

WPR

DLA PACJENTÓW | 6 kwietnia 2018

Fot.: WPR

Ten szpital, zwany dawniej górniczym,, wszedł do sieci, co nie znaczy, że to rozwiązuje wszystkie problemy sosnowieckiej placówki.

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego jest organem prowadzącym dla 35 szpitali. 21 z nich weszło do tak zwanej sieci podstawowego zabezpieczenia. Reszcie podmiotów pozostają kontrakty. I tu pojawiają się problemy. Narodowy Fundusz Zdrowia nie przewiduje kontraktowania niektórych oddziałów szpitalnych, co może mieć dla nich fatalne konsekwencje.

Bez kontraktu, śląski NFZ chce potraktować m.in. oddział rehabilitacyjno-reumatologiczny w Uzdrowisku Goczałkowice-Zdrój, który powstał pół wieku temu w pierwszej kolejności z myślą o górnikach. Czas oczekiwania tutaj na przyjęcie to ok. 1,5 roku. Obecnie w kolejce znajduje się 1025 osób.

W podobnej, mało komfortowej – delikatnie stwierdzając – sytuacji znajduje się także oddział geriatrycznym Katowickiego Centrum Onkologii, gdzie teraz hospitalizowanych jest ok. 50 pacjentów. NFZ nie widzi możliwości dalszego finansowania tego oddziału. Tutaj też udało się odroczyć wyrok o 3 miesiące – do końca czerwca. Co potem? W opinii wicemarszałka Michała Gramatyki po tym czasie NFZ oczekuje likwidacji oddziału.

Spór z NFZ toczy się nie tylko o kontrakty dla „marszałkowskich” placówek ochrony zdrowia. Dotyczy też wartości punktów procentowych w stacjonarnych szpitalach psychiatrycznych. Okazuje się, że są równi i równiejsi. W Katowicach dostają o 30 proc. mniej niż w Warszawie. Różnica miedzy tymi naliczanymi w Katowicach a tymi w Warszawie wynosi 30 procent na rzecz stolicy.

W kwietniu planowane jest posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Zaproszenia do uczestnictwa w nim skierowano m.in. do ministra zdrowia, prezesa NFZ i dyrektora śląskiego oddziału Funduszu.

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Dostaliśmy taki list od śląskich strażaków

11 maja 2020

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019