Start Aktualności Szpitale pod nadzorem... konserwatorów zabytków

Szpitale pod nadzorem... konserwatorów zabytków

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 28 marca 2018

Fot.: WPR

To nie pałac, lecz szpital zbudowany (w Cieszynie) w 1903 r.

Według bazy danych rejestru zabytków nieruchomych ochroną prawną objętych jest 431 budynków wzniesionych jako szpitale bądź pawilony szpitalne w 89 zespołach. 378 nadal pełni funkcje zgodne z pierwotnym przeznaczeniem. Tak wynika z informacji z Narodowego Instytutu Dziedzictwa uzyskanych przez dziennikarza portalu rynekzdrowia.pl. Szpitale funkcjonują często w budynkach, które zbudowano ze zgoła innym przeznaczeniem – w dawnych klasztorach, rezydencjach, falowarkach, a nawet koszarach.

Jedną z 378 zabytkowych lecznic jest cieszyńskie Centrum Medyczne Sióstr Elżbietanek. Do Cieszyna zakonnice przybyły z Wrocławia w 1753 r. Rok później poświęcony został ich pierwszy klasztor, szpitalik i kaplica przy cieszyńskim rynku. Pod koniec XIX wieku elżbietanki rozpoczęły budowę nowego szpitala w na bobreckim wzgórzu w Cieszynie. Został on oddany do użytku wraz z budynkami klasztornymi i kościołem w lipcu 1903 r.

Najwięcej szpitali-zabytków (nie zabytkowych, bo w wielu w starych murach nie brakuje nowoczesnego wyposażenia) jest w województwie dolnośląskim – 59 oraz w:
• mazowieckim - 47,
• śląskim - 40,
• małopolskim - 38,
• wielkopolskim i zachodniopomorskim - po 36,
• pomorskim - 28,
• warmińsko-mazurskim - 21,
• lubuskim - 17,
• podlaskim - 14,
• lubelskim i łódzkim - po 10,
• opolskim - 8,
• świętokrzyskim - 6,
• podkarpackim i kujawsko-pomorskim - po 4.

Remonty w takich szpitalach można prowadzić wyłącznie pod nadzorem konserwatora zabytków, przez co bywają one droższe... od nowych inwestycji. Ich właściciele chcieliby się pozbyć szpitali-zabytków. To, co musimy wyremontować, z uwzględnieniem wymogów konserwatorskich, bywa droższe od nowych inwestycji. Chętnego do przejęcia zabytkowych obiektów Szpitala Klinicznego w Krakowie szukają władze Uniwersytetu Jagiellońskiego. Za półtora roku niektóre z budynków w ścisłym centrum miasta opustoszeją. Szpital przeniesie się do nowoczesnej siedziby w Prokocimiu – informuje rynekzdrowia.pl.

Ale nie wszyscy uważają, że jak szpital jest stary, to najlepiej go wyburzyć (oczywiście, gdy dostanie się na to zgodę od konserwatora zabytków, co teoretycznie jest możliwe, ale...). Dr inż. arch. Piotr Gerber z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej i założyciel EMC Instytut Medyczny SA nie podziela dwóch mitów: że odrestaurowanie zabytkowego szpitala jest droższe niż wybudowanie nowego oraz że zarazków nie można się pozbyć, więc najlepiej wyburzyć stary obiekt EMC w swym majątku ma 10 szpitali-zabytków.

- Robiliśmy kompletne remonty i modernizacje i za każdym razem remont był tańszy niż budowa – wyjaśnia dr Gerber.

Na koniec dodajmy, że Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Szczecinie przez prawie 60 lat miał swoją siedzibę w... zabytkowej willi.


Czytaj więcej w portalu rynekzdrowia.pl.

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019