Start Aktualności Ćwiczenia – w zamachu terrorystycznym zginęło 13 osób

Ćwiczenia – w zamachu terrorystycznym zginęło 13 osób

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 22 marca 2018

Fot.: Adam Nikodemski

W katowickich ćwiczeniach uczestniczyło kilkaset osób.

Zespoły ratownictwa medycznego Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego uczestniczyły (22 marca 2018 r.) w ćwiczeniach służb mundurowych i ratowniczych – Mirabella 2018. To kryptonim działań przygotowujących służby do światowego szczytu klimatycznego (COP24), który będzie obradował w Katowicach w grudniu tego roku. Terroryści detonowali materiał wybuchowy w katowickim Spodku i...

- Wpierw w miejsce wybuchu weszli policjanci, po nich strażacy. Oni przenieśli poszkodowanych do strefy, do której mogli wejść ratownicy medyczni. W przypadku takich zdarzeń ratownicy mają zakaz wchodzenia w strefę eksplozji. Chodzi o to, że nie wiadomo, czy nie ma w niej jeszcze jednego ładunku. Gdyby ratownicy weszli w taką strefę i doszło do jeszcze jednej eksplozji i zostaliby poszkodowani, to nie miałby kto udzielać pomocy wcześniej rannym – wyjaśnia Artur Borowicz, dyrektor WPR w Katowicach.

Szefostwo Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach (to policja zawiadywała ćwiczeniami) podkreślało, w trakcie konferencji prasowej, to, że w całym województwie śląskim scenariusz Mirabelli 2018 znało pięć osób. To po to, by służby działały, jak gdyby naprawdę doszło do zamachu terrorystycznego.

A w scenariuszu ustalono... W Spodku obradują naukowcy na kongresie. Dwóch terrorystów dostaje się do hali. Jeden z nich wysadza się w samobójczym zamachu. Drugi ucieka. Są zabici i ranni.

Służby medyczne dokonują triażu (sekcji) poszkodowanych. Jest ich:
• 5 czerwonych,
• 16 żółtych,
• 10 zielonych,
• 13 czarnych.

W systemie START (ang. Simple Triage And Rapid Treatment) wyróżnia się cztery kategorie poszkodowanych, którym odpowiadają cztery kolory opasek lub plakietek przyznawane na miejscu zdarzenia, w zależności od stanu ich zdrowia i poniesionych obrażeń. Podział na określone grupy wygląda następująco:
• czarny – brak oddechu i tętna,
• czerwony – należy transportować w pierwszej kolejności,
• żółty – transportować w drugiej kolejności,
• zielony – transportować jako ostatni.

System segregacji medycznej START ma za zadanie umożliwić przeżycie jak największej liczbie osób z grona poszkodowanych. W przypadku wypadków masowych nieroztropną rzeczą jest zabranie pierwszej rannej napotkanej osoby do szpitala, ponieważ może ona być ranna w takim stopniu, że nie przeżyje 24 godzin lub, wprost przeciwnie, może poradzić sobie bez specjalistycznej opieki medycznej, której z kolei mogą wymagać inne ranne osoby.

W akcji uczestniczyło 5 ZRM z WPR w Katowicach, jeden z Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu oraz wirtualnie 2 śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pacjentów przewieziono do trzech szpitali w Katowicach i Centrum Urazowego w Sosnowcu.

W katowickich ćwiczeniach uczestniczyli śląscy policjanci, Centralne Biuro Śledcze Policji, Państwowa Straż Pożarna, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zespoły ratownictwa medycznego, Straż Graniczna, Śląski Urząd Wojewódzki i katowicki Urząd Miejski, w sumie kilkaset osób.

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Dostaliśmy taki list od śląskich strażaków

11 maja 2020

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019