Start Aktualności Nagrody Mężnego Ducha dla wojska, policji i ratownictwa wodnego

Nagrody Mężnego Ducha dla wojska, policji i ratownictwa wodnego

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 9 marca 2018

Laureaci otrzymali statuetkę miniatury „Pomnika sanitariusza” nawiązujące do projektu pomnika upamiętniającego lekarzy poległych w walkach o odzyskanie niepodległości Polski.

Por. Anita Podlasin (z Sekcji Planowania Szkolenia Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi), podkom. Sławomir Butkiewicz (ekspert Wydziału Szkolenia Bojowego i Koordynacji Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji) oraz Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe to laureaci nagrody Animus Fortis (Mężny Duch) przyznanej przez dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego. Nagrody wręczyli (9 marca 2018 r.), podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach, wicepremier Beata Szydło i dyrektor WIM gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak.

Beata Szydło, która sprawowała honorowy patronat na inicjatywą WIM, pogratulowała nagrodzonym odwagi i wytrwałości w służbie. Prof. Gielerak przypomniał, że:

- Ustanawiając nagrodę Animus Fortis (Mężny Duch) chcieliśmy uhonorować osoby i instytucje mające szczególny wpływ na pozytywne zmiany oraz kształtowanie wizerunku służb ratowniczych.

Nagroda, która ma nawiązywać do najlepszych tradycji służb medycznych, została przyznana w tym roku po raz pierwszy. Zwycięzców wybrała Kapituła Nagrody Animus Fortis. Zasiedli w niej m.in. dyrektor WIM, przedstawiciele premiera RP, ministra obrony narodowej, ministra spraw wewnętrznych i administracji i ministra zdrowia.

Laureaci otrzymali statuetkę miniatury „Pomnika sanitariusza” (z uwagi na charakter służby twarz podkom. Butkiewicza jest na zdjęciach pikselowana). Wyjaśnijmy, że miniaturka nawiązuje do projektu pomnika upamiętniającego lekarzy poległych w walkach o odzyskanie niepodległości Polski. Monument miał stanąć w Warszawie. II wojna światowa pokrzyżowała jednak te plany.

A teraz nieco informacji o nagrodzonych.

W kategorii indywidualnej zwyciężyła por. dr n. o zdr. Anita Podlasin, oficer Sekcji Planowania Szkolenia Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. Por. Podlasin służyła jako ratownik na XII zmianie polskiego kontyngentu w Afganistanie, jest instruktorem TCCC - Taktycznej Pomocy Rannym Na Polu Walki, a od 2007 roku także ratownikiem medycznym w Systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego w Zespołach Wyjazdowych. Korzystając ze swojego doświadczenia opracowuje kursy, na których szkolą się wojskowi medycy. Jest też autorką publikacji naukowych na temat medycyny pola walki, w tym podręcznika „Taktyczne Ratownictwo Medyczne”.

Kapituła postanowiła przyznać także wyróżnienie w kategorii indywidualnej dla podkom. Sławomira Butkiewicza, eksperta Wydziału Szkolenia Bojowego i Koordynacji Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. Podkom. Butkiewicz odpowiada w BOA za szkolenie w zakresie ratownictwa medycznego i medycyny taktycznej. Od 10 lat jako również ratownikiem medycznym w zespole wyjazdowym pogotowia ratunkowego. Jest też wykładowcą m.in. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie prowadzi zajęcia z pierwszej pomocy. Współtworzy także zawody z zakresu medycyny taktycznej TCCC Paramedyk.

W kategorii instytucjonalnej nagrodę Animus Fortis zdobyło Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe operujące (od 1999 r.) na Zalewie Zegrzyńskim. W 2002 r. z ich inicjatywy rozpoczęła działalność pierwsza w Polsce „Pływająca Karetka Pogotowia Ratunkowego", a rok później powstała Grupa Ratowniczo-Poszukiwawcza Legionowskiego WOPR. Grupa działa cały rok zajmując się m.in. ratownictwem medycznym, lodowym i poszukiwaniami podwodnymi, a także organizacją szkoleń ratowników wodnych oraz z pierwszej pomocy. Latem Legionowski WOPR udziela pomocy ok. 200 osobom, biorąc udział w ponad 150 akcjach ratowniczych, organizują także spotkania z młodzieżą ucząc bezpiecznego wypoczynku na wodzie.

Laureatom gratulujemy.

 

GALERIA (zdjęć: 6)

Wieści

Unieważnienie konkursu ofert

14 listopada 2018

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania od prezydent Jastrzębia-Zdroju

26 października 2018

Życzenia od Wojskowej Komisji Uzupełnień

16 października 2018

Obywatelka dziękuję naszym ratownikom

25 września 2018

Arena Gliwice dziękuję za nasz wkład w akcję

21 września 2018

Gratulacje dla naszej załogi od ministra zdrowia

21 września 2018

Podziękowania od Hospicjum Cordis

13 września 2018

Za współroganizację Dnia Bezpiecznego Kierowcy

30 lipca 2018