Start Aktualności Polscy naukowcy udoskonalają... stetoskop

Polscy naukowcy udoskonalają... stetoskop

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 5 marca 2018

Fot.: materiały prasowe

Domowy stetoskop zintegrowany z termometrem z systemem analizy dźwięków.

W końcu pora na to, skoro ów przyrząd, nierozerwalnie kojarzony z panem doktorem lub panią doktor, ma już dwa wieki. Ma głowicę, przewód i lirę zakończoną wkładanymi do uszu oliwkami. I tak jest od 1816 r. Co tu zmieniać? - zastanawia się portal rynekzdrowia.pl.

I okazuje się, że „W Polsce pracują nad tym przynajmniej dwie placówki badawcze: Zakład Technologii Inteligentnych PAN i Zakład Akustyki Pomieszczeń i Psychoakustyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. O dokonaniach pierwszej wiemy niewiele, prócz tego, że dr inż. Łukasz Nowak z PAN chce skonstruować cyfrowy stetoskop nowej generacji, który ma przetwarzać dźwięki tak, by lekarz wyraźniej słyszał wszystkie niepokojące sygnały powstające w ciele pacjenta...”.

O prototypie PAN niewiele wiadomo, bo naukowcy jakoś nie chcieli podzielić się wiedzą na ten temat z dziennikarzem portalu. Rozmowni byli za to naukowcy z poznańskiego Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Stetoskop dla każdego „Jest w fazie gotowego do produkcji prototypu. W konkursie dla startupów z branży medycznej, odbywającym się w ramach konferencji InfoShare 2017 w Gdańsku, firma StethoMe z Poznania, z którą współpracują akustycy z UAM, otrzymała drugą nagrodę w wysokości 12,5 tys. euro za - jak podała firma - pierwszy na świecie, elektroniczny, bezprzewodowy stetoskop współpracujący ze smartfonem, z wbudowanym termometrem i inteligentnym systemem analizy dźwięków. Niewiele to jeszcze wyjaśnia, ale z rozmów z twórcami wiemy, że ich stetoskop daje pacjentowi - nawet zupełnemu laikowi - olbrzymie możliwości w badaniu stanu zdrowia, a ponadto wpisuje się w rozwijaną także w Polsce telemedycynę, co stwarza spore szanse na komercyjny sukces przedsięwzięcia” - informuje rynekzdrowia.pl.

Stetoskopowi na miarę XXI wieku jego twórcy nadali nazwę: StethoMe™. Urządzenie raczej nie przypomina tego używanego od 200 lat. Ma głowicę nieco większą od zwykłego stetoskopu (przykłada się ją do ciała) z wbudowanym panelem, na którym wyświetlają się użyteczne informacje. Nie ma natomiast przewodu i liry, choć istnieje możliwość podpięcia słuchawek do głowicy. Czy to jeszcze jest stetoskop? - pyta rynekzdrowia.pl.


Czytaj cały artykuł w portalu rynekzdrowia.pl.

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania za bezinteresowność

4 lipca 2018

Za pomoc przy orgnizacji Dnia Lędzin

3 lipca 2018

Podziękowania za uczestnictwo w lubelskich mistrzostwach

3 lipca 2018

Od starosty pszczyńskiego podziękowania

28 czerwca 2018

Za aktywną pomoc w organizacji Senioralliów 2018

28 czerwca 2018

Podziękowania od WSPR w Białymstoku

28 czerwca 2018

Za IV miejsce w marszałkowskim turnieju piłkarskim

28 czerwca 2018