Start Aktualności Polscy naukowcy udoskonalają... stetoskop

Polscy naukowcy udoskonalają... stetoskop

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 5 marca 2018

Fot.: materiały prasowe

Domowy stetoskop zintegrowany z termometrem z systemem analizy dźwięków.

W końcu pora na to, skoro ów przyrząd, nierozerwalnie kojarzony z panem doktorem lub panią doktor, ma już dwa wieki. Ma głowicę, przewód i lirę zakończoną wkładanymi do uszu oliwkami. I tak jest od 1816 r. Co tu zmieniać? - zastanawia się portal rynekzdrowia.pl.

I okazuje się, że „W Polsce pracują nad tym przynajmniej dwie placówki badawcze: Zakład Technologii Inteligentnych PAN i Zakład Akustyki Pomieszczeń i Psychoakustyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. O dokonaniach pierwszej wiemy niewiele, prócz tego, że dr inż. Łukasz Nowak z PAN chce skonstruować cyfrowy stetoskop nowej generacji, który ma przetwarzać dźwięki tak, by lekarz wyraźniej słyszał wszystkie niepokojące sygnały powstające w ciele pacjenta...”.

O prototypie PAN niewiele wiadomo, bo naukowcy jakoś nie chcieli podzielić się wiedzą na ten temat z dziennikarzem portalu. Rozmowni byli za to naukowcy z poznańskiego Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Stetoskop dla każdego „Jest w fazie gotowego do produkcji prototypu. W konkursie dla startupów z branży medycznej, odbywającym się w ramach konferencji InfoShare 2017 w Gdańsku, firma StethoMe z Poznania, z którą współpracują akustycy z UAM, otrzymała drugą nagrodę w wysokości 12,5 tys. euro za - jak podała firma - pierwszy na świecie, elektroniczny, bezprzewodowy stetoskop współpracujący ze smartfonem, z wbudowanym termometrem i inteligentnym systemem analizy dźwięków. Niewiele to jeszcze wyjaśnia, ale z rozmów z twórcami wiemy, że ich stetoskop daje pacjentowi - nawet zupełnemu laikowi - olbrzymie możliwości w badaniu stanu zdrowia, a ponadto wpisuje się w rozwijaną także w Polsce telemedycynę, co stwarza spore szanse na komercyjny sukces przedsięwzięcia” - informuje rynekzdrowia.pl.

Stetoskopowi na miarę XXI wieku jego twórcy nadali nazwę: StethoMe™. Urządzenie raczej nie przypomina tego używanego od 200 lat. Ma głowicę nieco większą od zwykłego stetoskopu (przykłada się ją do ciała) z wbudowanym panelem, na którym wyświetlają się użyteczne informacje. Nie ma natomiast przewodu i liry, choć istnieje możliwość podpięcia słuchawek do głowicy. Czy to jeszcze jest stetoskop? - pyta rynekzdrowia.pl.


Czytaj cały artykuł w portalu rynekzdrowia.pl.

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019