Start Aktualności Medyczny korpus reagowania kryzysowego

Medyczny korpus reagowania kryzysowego

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 27 lutego 2018

Zadaniem EKM jest świadczyć m.in. pomoc w miejscach, w których dojdzie do epidemii, kataklizmów, katastrof lub zamachów terrorystycznych.

W połowie lutego minęły dwa lata od utworzenia Europejskiego Korpusu Medycznego (EMC). To dobra okazja, by bliżej mu się przyjrzeć. Po co powstał Korpus, w którym Polskę reprezentuje grupa lekarzy i ratownikó Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach?

Po to, by pomagać w mobilizacji zespołów medycznych, zespołów ds. zdrowia publicznego oraz sprzętu w sytuacjach kryzysowych w Unii Europejskiej oraz poza jej granicami. Zadaniem EMC jest świadczyć m.in. pomoc w miejscach, w których dojdzie do epidemii, kataklizmów, katastrof lub zamachów terrorystycznych.

„Dzięki europejskiemu korpusowi medycznemu UE będzie szybciej i skuteczniej reagować na sytuacje zagrożenia zdrowia publicznego. Musimy wyciągnąć wnioski z epidemii eboli. Jednym z głównych problemów była wtedy mobilizacja zespołów medycznych. Dziękuję tym państwom członkowskim, które już się zgłosiły. Jednocześnie zachęcam pozostałe państwa do udziału w korpusie, aby Unia mogła odpowiednio reagować na coraz częstsze sytuacje kryzysowe, a także by poprawić planowanie i gotowość w tej dziedzinie” – mówił w dniu powołania EMC Christos Stylianides, komisarz ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego.

W EMC są reprezentacje środowisk ratowniczych z takich państw m.in. jak: Belgia, Czechy, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Luksemburg, Niemcy i Szwecja. Jest także w Korpusie reprezentowana Polska. Nasza reprezentacja została zrekrutowana spośród ratowników medycznych i lekarzy z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Wybrano 96 lekarzy i ratowników medycznych. Ministerstwo Zdrowia uznało, że śląscy ratownicy to najlepszy wybór do tak trudnego zadania.

W maju 2016 r. EMC uczestniczył w pierwszej zagranicznej misji pomocowej – w zapobieganiu rozprzestrzeniania się epidemii żółtej febry w Angoli, a także w całej Afryce Zachodniej.

Co sprawiło, że Unia postanowiła założyć EMC?

Podczas epidemii eboli jednym z głównych problemów było szybkie rozmieszczenie personelu medycznego, a co za tym idzie — poważne wyzwania dotyczące logistyki i zarządzania. Z tego powodu pod koniec 2014 r. Niemcy i Francja wyszły z inicjatywą powołania „białych hełmów”. Był to pierwszy krok w kierunku utworzenia europejskiego korpusu medycznego, który stanowi teraz część europejskiej zdolności reagowania kryzysowego.

Teraz w sytuacjach nadzwyczajnych uruchamia się unijny mechanizm ochrony ludności, który ułatwia współpracę między 33 europejskimi państwami. Łączą swoje zasoby, które można udostępnić krajom dotkniętym klęskami na całym świecie. Uruchomienie mechanizmu oznacza, że udzielanie pomocy w Unii Europejskiej i poza jej granicami jest skoordynowane. Mechanizmem zarządza Komisja Europejska za pośrednictwem Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego. Należy mieć nadzieję, że nie będzie takiej potrzeby, by uruchamiać unijny mechanizm ochrony ludności, którego częścią jest Europejski Korpus Medyczny u 48 lekarzy i ratowników Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

Wieści

Unieważnienie konkursu ofert

14 listopada 2018

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania od prezydent Jastrzębia-Zdroju

26 października 2018

Życzenia od Wojskowej Komisji Uzupełnień

16 października 2018

Obywatelka dziękuję naszym ratownikom

25 września 2018

Arena Gliwice dziękuję za nasz wkład w akcję

21 września 2018

Gratulacje dla naszej załogi od ministra zdrowia

21 września 2018

Podziękowania od Hospicjum Cordis

13 września 2018

Za współroganizację Dnia Bezpiecznego Kierowcy

30 lipca 2018