Start Aktualności Uwaga, uwaga! Nie bagatelizujmy grypy!

Uwaga, uwaga! Nie bagatelizujmy grypy!

DLA PACJENTÓW | 21 lutego 2018

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia.

U naszych południowych sąsiadów, w Republice Czeskiej, grypa zabiła już 33 osoby. Zmarli to przede wszystkim seniorzy, powyżej 65. roku życia, a także osoby cierpiące na cukrzycę, choroby serca i otyłość.

Epidemia grypy została ogłoszona w Czechach na początku lutego. Z początkiem drugiej dekady lutego na 100 tys. mieszkańców odnotowano 1944 zachorowania na grypę. W ubiegłym roku, w w Czechach 114 osób zmarło na grypę. W niektórych domach opieki społecznej i szpitalach zakazano odwiedzin.

Rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia Gabriela Štěpanyova poinformowała ČTK (Česká tisková kancelář – Czeska Agencja Prasowa, odpowiednik naszej Polskiej Agencji Prasowej), że tylko tylko 5-6 proc. Czechów szczepi się na grypę. Wyższy współczynnik szczepień notuje się u osób starszych. Od 20 do 30 proc. czeskich seniorów decyduje się na szczepienia przeciwko grypie – to i tak o o 30 proc. mniej niż zaleca Unia Europejska.

W Polsce grypa również zabija. „Dziennik Zachodni” podał (21 lutego 2018 r.), że w województwie śląskim „w ostatnich dniach” odnotowano 3 zgony wywołane grypą. Zmarli to mężczyźni; dwóch w wieku 60 lat i jeden osiemdziesięciolatek.

W Śląskiem wg danych Oddziału Epidemiologii katowickiego Sanepidu w drugim tygodniu lutego stwierdzono 22 tys. zachorowań na grypę. W styczniu odnotowano prawie 700 tys. przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH.

Lekarze zalecają by nie bagatelizować tej choroby. Powikłania mogą doprowadzić do śmierci pacjenta. Poza osobami starszymi najbardziej narażone są niemowlęta. Jak podaje czeskie Ministerstwo Zdrowia zgony niemowląt i związane z nimi zapalenie płuc w czasie epidemii są 435 razy bardziej prawdopodobne u cierpiących na choroby sercowo-naczyniowej i płuc, 240 razy wyższe w cukrzycy z chorobą sercowo-naczyniową, 120 razy w chorobie płuc i 52 razy w samej chorobie sercowo-naczyniowej.

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Światowa Organizacja Zdrowi szczególnie zaleca je kobietom w ciąży, dzieciom (w wieku 6-59 miesięcy), seniorom, osobom przewlekle chorym i mającym styczność z chorymi na grypę (np. pracownikom ochrony zdrowia).

W Polsce szczepienia przeciw grypie są jeszcze mniej popularne niż w Czechach. W 2017 r. zdecydowało się na nie ok. 3,4 proc. osób.

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019