Start Aktualności Chodzisz do solarium na własne ryzyko

Chodzisz do solarium na własne ryzyko

DLA PACJENTÓW | 16 lutego 2018

Statystyki dotyczące czerniaka, potwierdzają, że najczęściej występuje on wśród młodych kobiet, a ryzyko zachorowania rośnie na skutek korzystania z solarium.

Niektórzy nie mogą doczekać się słonecznych wakacji, by opalić się na „heban”. Miłośnicy zimowej opalenizny, to główni klienci solariów. Słońcem nie zawsze znaczy zdrowie, a promieniowanie ultrafioletowe tym bardziej. Nawet kilka wizyt w solarium przed 30. rokiem życia zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry o 75 procent – ostrzega Ministerstwo Zdrowia.

16 lutego 2018 r. wszedł w życie uniemożliwiający korzystanie z solariów niepełnoletnim. Ponadto w miejscach, w których są solaria, obowiązkowo będą zamieszczane ostrzeżenia, że korzystanie z nich zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy skóry, czyli na czerniaka.

Nowe przepisy mają uchronić Polaków przed szkodliwym działaniem sztucznego promieniowania ultrafioletowego (UV), emitowanego przez łóżka solarne. Z danych podanych na stronie internetowej resortu zdrowia wynika, że ponad 2/3 osób dorosłych Polaków oraz co trzeci polski nastolatek korzysta z solarium. iImimo świadomości negatywnych skutków dla zdrowia taki sposób opalania wciąż jest u nas powszechnie akceptowany.

Według danych resortu zdrowia w Polsce aż 12 proc. dorosłych i 6 proc. nastolatków korzystających z solariów chodzi tam co najmniej dwa razy w tygodniu. Z badań zleconych przez Ministerstwo Zdrowia wynika także, że ponad 60 proc. dorosłych Polaków deklaruje, że ważna jest dla nich ładna opalenizna, a ponad połowa uważa, że pobyt w solarium poprawia nastrój. Podobnie deklaruje niewiele mniej nastolatków – 55 proc. podoba się opalona skóra, 29 proc. lubi chodzić do solarium, a 26 proc. uważa, że ma to wpływ na nastrój.

Akceptacja korzystania z solarium wśród dorosłych jest wyższa, natomiast nastolatkowie mają tendencję do przejmowania w tym zakresie wzorców od dorosłych. Co ciekawe, jedynie 10 proc. rodziców potwierdza, że ich dzieci korzystały z solarium, choć badania pokazują, że odsetek ten jest ponad trzykrotnie wyższy.

W Polsce świadomość zagrożeń spowodowanych przez promienie ultrafioletowe jest wciąż niska. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia, Światowa Organizacja Zdrowia i Polskie Towarzystwo Dermatologiczne, zgadzają się, że korzystanie ze sztucznego źródła UV dla celów pozamedycznych jest bardzo groźne dla zdrowia. Udowodniono naukowo, że promienie UV – zarówno te naturalne, jak emitowane w solarium – są szczególnie niebezpieczne dla dzieci i młodzieży: znacząco zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory skóry.

Statystyki dotyczące czerniaka, jednego z najgroźniejszych nowotworów skóry, potwierdzają, że najczęściej występuje on wśród młodych kobiet, a ryzyko zachorowania rośnie na skutek korzystania z solarium. Nawet kilka wizyt w solarium przed 30. rokiem życia zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka o 75 proc.

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Z okazji DRM od Komendy Wojewódzkiej Policji

16 października 2020

Strażacy ratownikom z okazji DRM

15 października 2020

Życzenia na DRM od wiceministra zdrowia

15 października 2020

Z Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa życzenia na DRM

15 października 2020

Życzenia dla ratowników ze Szpitala MSWiA w Katowicach

15 października 2020

Z okazji DRM od metropolity katowickiego

15 października 2020

Podziękowania za pomoc w organizacji obchodów wybuchu II PŚ

25 września 2020