Start Aktualności Policjant i lekarz pogotowia obezwładnili agresywnego pacjenta

Policjant i lekarz pogotowia obezwładnili agresywnego pacjenta

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 12 lutego 2018

Za naruszenie nietykalności cielesnej członka zespołu ratownictwa medycznego można zafasować karę pozbawienia wolności do lat 3.

To wezwanie długo pozostanie w pamięci zespołu z mikołowskiej SPR Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Ratowniczkę szarpał i kopnął podpity uczestnik ostatkowej biesiady w jednym z domów w Gostyniu (powiat mikołowski).

Zdarzenie relacjonuje dla wpr.pl ratownik medyczny z ponad 12-letnim stażem w pogotowiu ratunkowym, który udzielał pomocy biesiadnikowi.

- Wezwanie otrzymaliśmy w niedzielę 11 lutego o 2:46. Wynikało z niego, że pomocy potrzebuje mężczyzna, który tańcząc na domowej imprezie, nagle stracił przytomność i padł na parkiet. Do potrzebującego dyspozytor wysłał „eskę”. Gdy przyjechaliśmy na miejsce, pacjent odzyskał już przytomność. Kiedy udzielaliśmy mu pierwszej pomocy, był już nieco agresywny. Wymachiwał rękami, coś tam krzyczał. W końcu dał się przekonać, by zejść do ambulansu. I w drodze do karetki nagle pobudził się i stał się agresywny...

Mężczyzna, w „stanie wskazującym na spożycie”, sprowadzany przez jednego z gości, na marginesie: policjanta po służbie, oraz ratowniczkę, zaczął być agresywnym w stosunku do kobiety. Podłożył jej nogę, by straciła równowagę. Relacjonujący zdarzenie ratownik mówi, że raz udało się agresorowi kopnąć ratowniczkę. Próbował kontynuować kopaninę, ale skutecznie został zneutralizowany przez gościa-policjanta i lekarza z mikołowskiego zespołu.

Ratowniczkę, funkcjonariusza publicznego na służbie, której nietykalność została naruszona oraz tego, który tę nietykalność naruszył, przewieziono, już w policyjnej asyście, do szpitala. U ratowniczki stwierdzili lekkie obrażenia ręki. Agresywnym pacjentem wpierw zajęli się lekarze, a potem policjanci. Ratowniczka złożyła odpowiednie zawiadomienie w Komendzie Miejskiej Policji w Mikołowie. W ratownictwie medycznym pracuje ponad 20 lat. Dotychczas spotykała się ze strony niektórych pacjentów wyłącznie z agresją werbalną. Po raz pierwszy ktoś chciał ją pobić.

W ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym jest art. 5, który stanowi, że:

„Osoba udzielająca pierwszej pomocy, kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz podejmująca medyczne czynności ratunkowe korzysta z ochrony przewidzianej w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.) dla funkcjonariuszy publicznych”.

Wychodzi na to, że uczestnik sobotnio-niedzielnej, ostatkowej imprezy, może mieć kłopoty.

Wieści

Unieważnienie konkursu ofert

14 listopada 2018

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania od prezydent Jastrzębia-Zdroju

26 października 2018

Życzenia od Wojskowej Komisji Uzupełnień

16 października 2018

Obywatelka dziękuję naszym ratownikom

25 września 2018

Arena Gliwice dziękuję za nasz wkład w akcję

21 września 2018

Gratulacje dla naszej załogi od ministra zdrowia

21 września 2018

Podziękowania od Hospicjum Cordis

13 września 2018

Za współroganizację Dnia Bezpiecznego Kierowcy

30 lipca 2018