Start Aktualności Z raportu Zintegrowanej Dyspozytorni Medycznej...

Z raportu Zintegrowanej Dyspozytorni Medycznej...

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 9 lutego 2018

Ostatnio nie ma dnia i nocy, by zespoły ratownictwa medycznego nie były wzywane do pomocy podtrutym lub zatrutym tlenkiem węgla. Potwierdza to raport z dyżuru (8 lutego 2018 r.) gliwickiej Zintegrowanej Dyspozytorni Medycznej Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

Bytom, ul. Piłsudskiego Marszałka Józefa Piłsudskiego. W dwugodzinnej akcji ratunkowej uczestniczy 5 zespołów Pogotowia. Siedmioro dorosłych poszkodowanych wymagało hospitalizacji w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu. Jeden z zatrutych był nieprzytomny. Pozostali uskarżali się na silne bóle i zawroty głowy. To wydarzyło się w czwartek z rana.

Gdy dzień miał się ku końcowi, ok. 20:40, ratownicy z wuperowskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Jastrzębiu-Zdroju zostali wezwani do pomocy zatrutym tlenkiem węgla w Rybniku. Już 9 lutego ok. 5:00 stanął w ogniu dom w Jastrzębiu-Zdroju. Wezwano pogotowie do zatrutych czadem.

W Rybniku (ul. Śniadeckiego) do akcji wysłano trzy karetki WPR. Sześcioosobowa rodzina, z objawami podtrucia tlenkiem węgla, trafiła do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku („przypadkowe zatrucie przez narażenie na dym”).

W Jastrzębiu-Zdroju (ul. Wyzwolenia) zatruciu czadem (powstałego wskutek pożaru) uległy trzy dorosłe osoby. Ogień przez trzy godziny gasiło pięć zastępów Państwowej Straży Pożarnej i dwa Ochotniczej Straży Pożarnej. Strażacy musieli uwolnić z domu dwie osoby i wynieść nieprzytomnego 70-latka. Strażacy musieli użyć defibrylatora w ramach pierwszej pomocy. W chwilę później zatrutymi zajęli się ratownicy medyczni. Poszkodowanych przywieziono do szpitala. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Co robi dyspozytornia, gdy otrzymuje wezwanie do pomocy zatrutym tlenkiem węgla? Oczywiście w pierwszej kolejności wysyła do akcji zespoły ratownictwa medycznego – karetki typu „P”, a jeśli wymagają tego okoliczności - „eski”, z lekarzem w składzie zespołu. Informację o zdarzeniu otrzymują: dyrekcja WPR w Katowicach, centrum zarządzania kryzysowego właściwe dla miejsca zdarzenia, lokalną straż miejską oraz stację sanitarno-epidemiologiczną, a także starszy lekarz dyżuru WPR w Katowicach i lekarz koordynator ratownictwa medycznego z Centrum Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Wieści

Unieważnienie konkursu ofert

14 listopada 2018

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania od prezydent Jastrzębia-Zdroju

26 października 2018

Życzenia od Wojskowej Komisji Uzupełnień

16 października 2018

Obywatelka dziękuję naszym ratownikom

25 września 2018

Arena Gliwice dziękuję za nasz wkład w akcję

21 września 2018

Gratulacje dla naszej załogi od ministra zdrowia

21 września 2018

Podziękowania od Hospicjum Cordis

13 września 2018

Za współroganizację Dnia Bezpiecznego Kierowcy

30 lipca 2018