Start Aktualności Minister zdrowia frontem do ratowników medycznych

Minister zdrowia frontem do ratowników medycznych

DLA RATOWNIKÓW | 1 lutego 2018

W spotkaniu z kierownictwem Ministerstwa Zdrowia uczestniczyło ok. 20 reprezentantów Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych zrzeszającego przedstawicieli różnych związków zawodowych.

Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych pozytywnie ocenił środowe (31 stycznia 2018 r.) z ministrem zdrowia prof. Łukaszem Szumowskim, wiceministrem – odpowiedzialnym m.in. za ratownictwo medyczne - Markiem Tombarkiewiczem. To dobry prognostyk przed następnymi rozmowami między związkowcami a kierownictwem resortu zdrowia.

W komunikacie opublikowanym przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych stwierdzono m.in.:

„Pan Minister zlecił NFZ analizę zatrudnienia ratowników medycznych poza PRM mającą na celu wyliczenie kosztów wynikających z wypłaty dodatku z rezerw NRZ wg porozumienia na podstawie odrębnego rozporządzenia MZ lub zarządzenia zmieniającego zarządzenie prezesa NFZ...”.

Ustalono, że taka analiza ma być gotowa do 9-10 lutego. Na jej podstawie minister Szumowski (przypomnijmy, że resortem kieruje od 9 stycznia 2018 r.) ma wydać dokument prawny, taką deklarację minister złożył podczas środowych rozmów, „który spowoduje wypłatę dodatku dla ratowników medycznych zatrudnionych poza PRM zgodnie z porozumieniem z KPRM”.

Związkowcy stwierdzają w komunikacie, że „będzie podstawa prawna do wypłaty dodatku dla ratowników poza PRM oraz tych zatrudnionych w PRM oraz pracujących na TS bez umowy z NFZ od 1.07.2017 „.

„Z uzyskanych informacji wynika że na dniach będą podpisywane aneksy na linii wojewoda-NFZ dla ZRM dotyczące wypłat dodatku za rok 2018 w kwocie 800 zł brutto do końca aktualnych umów na świadczenia w rodzaju ratownictwo medyczne (30.06.2017 wynikłe z aktualnego czasu trwania umowy kontraktowych) oraz kolejny aneks po przedłużeniu umów do końca roku 2018. Powyższe informuje że dodatek jest przewidziany do końca roku 2018”.

Minister zdrowia także wyjaśnił związkowcom, że nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym „idzie swoim, czyli właściwym torem”, a opóźnienia wynikają z przedłużającego się procesu legislacji – komunikują związkowcy.

Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych został zobligowany do przygotowania wstępnego projektu ustawy o samorządzie ratowników medyczny. Ma być on bazą do „ustawy głównej mającej określić jego zasady działalności i do ustalenia ścieżki zawodowej ratownika medycznego”.

Ministerstwo Zdrowia zadeklarowało, że wniesie o nowelizację ustawy prawo o ruchu drogowym, tak by możliwe było zwolnienie kierowców Zespołów Ratownictwa Medycznego z opłat za kurs uprawniający do kierowania pojazdem uprzywilejowanym.

„W trzecim kwartale 2018 będą podjęte dalsze rozmowy w celu dojścia do wysokości dodatku na poziomie dodatku dla pielęgniarek mające na celu zniwelowanie różnic w poziomie wynagradzania.
Pan Minister poprosił o czynny udziału w posiedzeniach zdrowia i popierania projektów zmian w UoPRM i Systemie PRM” - poinformowali związkowcy.

Komunikat opublikowano na Facebooku, na profilu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych. W spotkaniu z kierownictwem Ministerstwa Zdrowia uczestniczyło – jak podała Polska Agencja Prasowa – „ok. 20 przedstawicieli Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych, w którym są zrzeszeni przedstawiciele różnych związków zawodowych ratowników”.

Wieści

Ogłaszamy kolejną aukcję

12 czerwca 2018

Ostatnie wideo

Podziękowania

Dyplom od WORD

29 maja 2018

Dyplom dla siatkarzy z WPR

16 marca 2018

Od uczniów i nauczycieli z ZSO w Pawłowicach

3 stycznia 2018

Od artystycznych przedszkolaków podziękowania

6 grudnia 2017

Podziękowania od jastrzębskich strażaków

22 listopada 2017

Podziękowania od Radia Express FM

3 listopada 2017

Podziękowania od prezydenta Jastrzębia-Zdroju

2 listopada 2017