Start Aktualności Zimowe Mistrzostwa pod hasłem „Dyspozytor naszym partnerem”

Zimowe Mistrzostwa pod hasłem „Dyspozytor naszym partnerem”

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 24 stycznia 2018

By zostać dyspozytorem medycznym trzeba mieć co najmniej pięcioletnie doświadczenie w udzielaniu świadczeń zdrowotnych w pogotowiu ratunkowym, w szpitalnym oddziale ratunkowym, oddziale anestezjologii i intensywnej terapii lub w izbie przyjęć szpitala.

Czterdzieści dziewięć zespołów ratownictwa medycznego, w tym siedem zagranicznych, rozpoczęło w nocy z 23 na 24 stycznia 2018 r. rywalizację w XIII Międzynarodowych Zimowych Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym zorganizowanych przez Bielskie Pogotowie Ratunkowe. Sprawdzą się w ośmiu zadaniach.

Zgodnie z regulaminem każdy zespół na starcie otrzymał kartę zadania z współrzędnymi GPS oraz ramy czasowe dojazdu. Rywalizację rozpoczęto o 21:00 (23 stycznia) na bielskim lotnisku. Zespoły sprawdzały się tam w udzielaniu pomocy pacjentowi, któremu śmigło... obcięło nogę.

W środę (24 stycznia) przy okazji Mistrzostw dyrektorzy – członkowie Związku Pracodawców Ratownictwa Medycznego spotkali się z przedstawicielem Ministerstwa Zdrowia.

- Ideą mistrzostw jest wzajemna wymiana doświadczeń, wspólne szkolenie i realizacja standardów. W tej edycji po raz pierwszy zwracamy szczególną uwagę na współpracę z dyspozytorami medycznymi. Stąd też zmaganiom zespołów ratownictwa medycznego przyświeca hasło „Dyspozytor naszym partnerem”. Dyspozytor medyczny to taka niewidzialna osoba w całym Systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego – wyjaśnia Radiu Bielsko Wojciech Waligóa, dyrektor Bielskiego Pogotowia Ratunkowego.

Można powiedzieć bez grama przesady, że to właśnie od dyspozytora medycznego rozpoczyna się proces ratowania czyjego życia lub zdrowia. I to właśnie choćby z tego powodu waga współpracy zespołów ratownictwa medycznego z dyspozytorami medycznymi ma kolosalne znaczenie.

Zdaniem dyrektora Waligórskiego XIII edycja Międzynarodowych Zimowych Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym będzie najtrudniejsza z dotychczas przeprowadzonych. Ratownicy sprawdzili swoją kondycję także w... biegu sprawnościowym rozegranym w bielskich osiedlach. Biegać będą nie po chodnikach, ale po schodach. I to na dziesiąte piętro, na ich szczęście bez standardowego ekwipunku ratowniczego na plecach.

W czwartek (25 stycznia) z rana u podnóża Dębowca (686 m n.p.m) do niełatwego zadania staną startujące zespoły. Będą musiały pokonać 1,5 km z dołu na górę, w tym przypadku już z całym wyposażeniem na plecach i deską ratowniczą w rękach, by dotrzeć do pacjenta czekającego na szczycie na pomoc.

Wortal wpr.pl trzyma kciuki za reprezentacje Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Przypomnijmy, że w XIII Międzynarodowych Zimowych Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym reprezentują nas dwie (łączone) załogi:

• SPR Rybnik/Pyskowice (Katarzyna MALACH-GĘBOWSKA, Piotr SZWEBLIK i Janusz ŁUCJA),
• SPR Katowice/Chorzów (Samuel MATUSZEWSKI, Tomasz ZABOROWSKI i Igor ŻMUDKA).

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019