Start Aktualności Załamał się pod nim lód., lekarze walczą o życie nastolatka

Załamał się pod nim lód., lekarze walczą o życie nastolatka

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 16 styczeń 2018

Fot.: Wikipedia

Chłopca trzeba było jak najszybciej przetransportować do specjalistycznego szpitala.

Ratownicy Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego z Pyskowic przez ponad godzinę reanimowali 14-latka, pod którym w poniedziałek (15 stycznia 2018 r.) załamał się lód na stawie w Rudzińcu. Ostatecznie młodzieńca przewieziono helikopterem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

- Otrzymaliśmy zgłoszenie o 15:30. Okazało się, że dwa uczniowie wybrali się nad zmarznięty staw przy pałacu w Rudzińcu. 14-letnim Adam wszedł na lód. Zarwał się pod nim. Pod jego o rok starszym kolegą też załamał się lód, ale udało mu się wydostać na brzeg. Kolega usiłował ratować Adama, ale bezskutecznie. Chłopca na brzeg wyciągnęli strażacy. Nasz zespół przyjechawszy na miejsce wypadku natychmiast przystąpił do akcji. Chłopiec był nieprzytomny. Ratownicy reanimowali go przez godzinę i pięć minut; do czasu, aż do Rudzińca doleciał helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Śmigłowiec zabrał nieprzytomnego chłopca do szpitala w Katowicach – relacjonuje Barbara Kośmider, koordynator Miejsca Stacjonowania Pyskowice.

W akcji ratunkowej uczestniczyło 24 strażaków oraz policyjna Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego. To nurkowie z tej grupy wyciągnęli Adama na ląd o 16:50.

- Stan zdrowia chłopca nasiu lekarze określają jako bardzo ciężki. Jest nadal nieprzytomny – poinformował nas Wojciech Gumułka, rzecznik prasowy Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Od uczniów i nauczycieli z ZSO w Pawłowicach

3 styczeń 2018

Od artystycznych przedszkolaków podziękowania

6 grudzień 2017

Podziękowania od jastrzębskich strażaków

22 listopad 2017

Podziękowania od Radia Express FM

3 listopad 2017

Podziękowania od prezydenta Jastrzębia-Zdroju

2 listopad 2017

Podziękowania od prezydenta Siemianowic Śląskich

30 październik 2017

Podziękowania za wartościową prelekcję o BHP

30 październik 2017