Start Aktualności Załamał się pod nim lód., lekarze walczą o życie nastolatka

Załamał się pod nim lód., lekarze walczą o życie nastolatka

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 16 stycznia 2018

Fot.: Wikipedia

Chłopca trzeba było jak najszybciej przetransportować do specjalistycznego szpitala.

Ratownicy Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego z Pyskowic przez ponad godzinę reanimowali 14-latka, pod którym w poniedziałek (15 stycznia 2018 r.) załamał się lód na stawie w Rudzińcu. Ostatecznie młodzieńca przewieziono helikopterem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

- Otrzymaliśmy zgłoszenie o 15:30. Okazało się, że dwa uczniowie wybrali się nad zmarznięty staw przy pałacu w Rudzińcu. 14-letnim Adam wszedł na lód. Zarwał się pod nim. Pod jego o rok starszym kolegą też załamał się lód, ale udało mu się wydostać na brzeg. Kolega usiłował ratować Adama, ale bezskutecznie. Chłopca na brzeg wyciągnęli strażacy. Nasz zespół przyjechawszy na miejsce wypadku natychmiast przystąpił do akcji. Chłopiec był nieprzytomny. Ratownicy reanimowali go przez godzinę i pięć minut; do czasu, aż do Rudzińca doleciał helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Śmigłowiec zabrał nieprzytomnego chłopca do szpitala w Katowicach – relacjonuje Barbara Kośmider, koordynator Miejsca Stacjonowania Pyskowice.

W akcji ratunkowej uczestniczyło 24 strażaków oraz policyjna Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego. To nurkowie z tej grupy wyciągnęli Adama na ląd o 16:50.

- Stan zdrowia chłopca nasiu lekarze określają jako bardzo ciężki. Jest nadal nieprzytomny – poinformował nas Wojciech Gumułka, rzecznik prasowy Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Życzenia od Wojskowej Komisji Uzupełnień

16 października 2018

Obywatelka dziękuję naszym ratownikom

25 września 2018

Arena Gliwice dziękuję za nasz wkład w akcję

21 września 2018

Gratulacje dla naszej załogi od ministra zdrowia

21 września 2018

Podziękowania od Hospicjum Cordis

13 września 2018

Za współroganizację Dnia Bezpiecznego Kierowcy

30 lipca 2018

Podziękowania za bezinteresowność

4 lipca 2018