Start Aktualności Eski docelowo tylko dla specjalistów medycyny ratunkowej

Eski docelowo tylko dla specjalistów medycyny ratunkowej

DLA RATOWNIKÓW DLA LEKARZY | 15 stycznia 2018

Ubywa karetek typu S, bo brakuje lekarzy do skompletowania obsady.

Wraz z nowym rokiem uprawnienia do pracy w pogotowiu straciło ok. 4 proc. medyków, którzy nie uzupełnili kwalifikacji. W niektórych miejscach trzeba było w związku z tym ograniczyć liczbę pojazdów specjalistycznych – informuje 15 stycznia 2018 r. „Dziennik Gazeta Prawna”.

Teraz w ratownictwie medycznym nie może pracować każdy lekarz. W zespołach ratownictwa medycznego (ZRM) prawo do pracy mają specjaliści w dziedzinie medycyny ratunkowej oraz ci, którzy ukończyli co najmniej drugi rok tej specjalizacji.

Do 2020 r. w ZRM mogą pracować lekarze specjalizacji uznawanych za pokrewną z wiodącą w Systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego. Są to m.in. anestezjolodzy, chirurdzy i pediatrzy.

Poza nimi do 2020 r. w ratownictwie medycznym mogą być zatrudnieni ci lekarze, którzy przepracowali 3 tys. godzin w szpitalnym oddziale ratunkowym, ZRM lub izbie przyjęć, ale... Ale pod warunkiem, że do 1 stycznia 2018 r. rozpoczęli szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie medycyny ratunkowej.

„Nie wszyscy lekarze pracujący w pogotowiu spełnili ten warunek. Według danych, które resort zdrowia otrzymał od wojewodów, uprawnienia do pracy w ratownictwie straciło 3,91 proc. medyków – najwięcej w województwach zachodniopomorskim (14,49 proc.), śląskim (10,99 proc.) i lubuskim (9,04 proc.)” - podaje DGP.

Dlaczego lekarze nie uzupełnili kwalifikacji, choć wiedzieli, że mają na to czas do końca 2017 r.? A dlatego, uważają eksperci, że liczyli, iż termin ten – jak to bywało w przeszłości – po raz kolejny zostanie przesunięty.

DGP cytuje opinię w sprawie wiceministra zdrowia Marka Tombarkiewicza (odpowiedzialnego w resorcie m.in. za System Państwowego Ratownictwa Medycznego):

„Docelowo chcemy, żeby w karetkach typu S jeździli tylko lekarze specjaliści medycyny ratunkowej. W Polsce karetki z lekarzami stanowiły 1/3 wszystkich zespołów. Obecnie przybywa karetek podstawowych, które stopniowo zastępują specjalistyczne. Proporcja się zmienia, ponieważ wojewodowie z powodu braku lekarzy przechodzą na system karetek typu P...”.

 

Czytaj cały materiał „Medycy nie uzupełnili kwalifikacji i stracili uprawnienia. Samorządy musiały ograniczyć liczbę karetek”.

 

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania od prezydent Jastrzębia-Zdroju

26 października 2018

Życzenia od Wojskowej Komisji Uzupełnień

16 października 2018

Obywatelka dziękuję naszym ratownikom

25 września 2018

Arena Gliwice dziękuję za nasz wkład w akcję

21 września 2018

Gratulacje dla naszej załogi od ministra zdrowia

21 września 2018

Podziękowania od Hospicjum Cordis

13 września 2018

Za współroganizację Dnia Bezpiecznego Kierowcy

30 lipca 2018