Start Aktualności Lista życzeń zdrowotnych na rok 2018

Lista życzeń zdrowotnych na rok 2018

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 2 stycznia 2018

Trzeba większego finansowania systemu ochrony zdrowia, by działał on skuteczniej niż dotychczas.

Zgodnie z tradycją z początkiem nowego roku media serwują odbiorcom raporty z minionego roku i sondy-oczekiwania względem tego, który się rozpoczął. Portal rynek zdrowia.pl spytał ekspertów o to, co w 2018 r. powinno być uczynione, aby polski system opieki zdrowotnej funkcjonował sprawniej niż w roku 2017.

Portal rynekzdrowia.pl podkreśla, że „wspólnym mianownikiem większości odpowiedzi są kwestie związane z finansowaniem ochrony zdrowia oraz organizacją leczenia”. Zacytujmy dwie opinie.

• Tomasz Latos, poseł PiS, zastępca przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia:

- Co powinno się zdarzyć w 2018 roku w służbie zdrowia? Cały czas mamy duże rezerwy i dużo do zrobienia w kwestiach organizacyjnych na styku podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Uważam, że stworzenie szerszych możliwości płacenia z osobnej puli za badania diagnostyczne i poszerzenie zakresu tych badań w ramach POZ, mogłoby spowodować zmniejszenie się kolejek do specjalistów. To jest pierwsza rzecz, na jaką powinno położyć się nacisk i jaką należy pilnie zrobić w 2018 roku.

Można by też mówić co najmniej o kilkunastu rzeczach niezwykle ważnych, które powinny się zdarzyć w przyszłym roku, aby usprawnić system służby zdrowia. Jednym z takich elementów jest z pewnością zwiększenie nakładów finansowych. Może jednak to będzie zaskoczeniem, ale chciałbym przede wszystkim w pierwszej kolejności, aby w przyszłym roku udało nam się wyeliminować choć trochę biurokracji i absurdów, które mamy w ochronie zdrowia…

• Lidia Gądek, posłanka PO, sejmowa komisja zdrowia:

- Po pierwsze musi być konkretna rozmowa ze środowiskiem medycznym w ogóle, ale szczególnie z lekarzami. Jeśli dopuścimy do skutków wypowiedzeń klauzuli opt-out oraz braku kadr medycznych, dojdzie do absolutnego załamania systemu - i to nawet wówczas, gdy zwiększymy nakłady na ochronę zdrowia.

Druga sprawa to wprowadzanie programów typu DiLO, czyli szybkiej ścieżki całościowej interwencji i efektów leczenia, dla każdej grupy schorzeń przewlekłych. Chodzi m.in. o wszystkie choroby sercowo-naczyniowe, a nie tylko zawał, o cukrzycę czy choroby psychiczne. To musi być forma koordynacji. Pamiętajmy, że pakiet onkologiczny, mimo krytyki, sprawdził się i daje efekty.

Za tymi dwiema zmianami powinien pójść wzrost nakładów na ochronę zdrowia, jednak rozłożony na trzy lata, z dużym zastrzykiem pieniędzy już w roku 2018. Tak naprawdę dopiero wówczas możemy rozmawiać o szczegółach uszczelniania systemu…

 

Czytaj cały materiał w portalu rynekzdrowia.pl.

 Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania od X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach

30 czerwca 2019

Za zdobycie III miejsca w turnieju piłki nożnej

23 czerwca 2019

Za organizację Dnia Bezpieczeństwa

19 czerwca 2019

Podziękowania dla Michała Malisza

18 czerwca 2019

Za udział w chorzowskim Pikniku bezpieczeństwa

5 czerwca 2019

Podziękowania za wkład w organizację akcji Bezpieczny Maluch

4 czerwca 2019

Za pomoc w organizacji Dnia Dziecka w Rybniku

3 czerwca 2019