Start Aktualności Lista życzeń zdrowotnych na rok 2018

Lista życzeń zdrowotnych na rok 2018

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 2 stycznia 2018

Trzeba większego finansowania systemu ochrony zdrowia, by działał on skuteczniej niż dotychczas.

Zgodnie z tradycją z początkiem nowego roku media serwują odbiorcom raporty z minionego roku i sondy-oczekiwania względem tego, który się rozpoczął. Portal rynek zdrowia.pl spytał ekspertów o to, co w 2018 r. powinno być uczynione, aby polski system opieki zdrowotnej funkcjonował sprawniej niż w roku 2017.

Portal rynekzdrowia.pl podkreśla, że „wspólnym mianownikiem większości odpowiedzi są kwestie związane z finansowaniem ochrony zdrowia oraz organizacją leczenia”. Zacytujmy dwie opinie.

• Tomasz Latos, poseł PiS, zastępca przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia:

- Co powinno się zdarzyć w 2018 roku w służbie zdrowia? Cały czas mamy duże rezerwy i dużo do zrobienia w kwestiach organizacyjnych na styku podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Uważam, że stworzenie szerszych możliwości płacenia z osobnej puli za badania diagnostyczne i poszerzenie zakresu tych badań w ramach POZ, mogłoby spowodować zmniejszenie się kolejek do specjalistów. To jest pierwsza rzecz, na jaką powinno położyć się nacisk i jaką należy pilnie zrobić w 2018 roku.

Można by też mówić co najmniej o kilkunastu rzeczach niezwykle ważnych, które powinny się zdarzyć w przyszłym roku, aby usprawnić system służby zdrowia. Jednym z takich elementów jest z pewnością zwiększenie nakładów finansowych. Może jednak to będzie zaskoczeniem, ale chciałbym przede wszystkim w pierwszej kolejności, aby w przyszłym roku udało nam się wyeliminować choć trochę biurokracji i absurdów, które mamy w ochronie zdrowia…

• Lidia Gądek, posłanka PO, sejmowa komisja zdrowia:

- Po pierwsze musi być konkretna rozmowa ze środowiskiem medycznym w ogóle, ale szczególnie z lekarzami. Jeśli dopuścimy do skutków wypowiedzeń klauzuli opt-out oraz braku kadr medycznych, dojdzie do absolutnego załamania systemu - i to nawet wówczas, gdy zwiększymy nakłady na ochronę zdrowia.

Druga sprawa to wprowadzanie programów typu DiLO, czyli szybkiej ścieżki całościowej interwencji i efektów leczenia, dla każdej grupy schorzeń przewlekłych. Chodzi m.in. o wszystkie choroby sercowo-naczyniowe, a nie tylko zawał, o cukrzycę czy choroby psychiczne. To musi być forma koordynacji. Pamiętajmy, że pakiet onkologiczny, mimo krytyki, sprawdził się i daje efekty.

Za tymi dwiema zmianami powinien pójść wzrost nakładów na ochronę zdrowia, jednak rozłożony na trzy lata, z dużym zastrzykiem pieniędzy już w roku 2018. Tak naprawdę dopiero wówczas możemy rozmawiać o szczegółach uszczelniania systemu…

 

Czytaj cały materiał w portalu rynekzdrowia.pl.

 Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Życzenia od Wojskowej Komisji Uzupełnień

16 października 2018

Obywatelka dziękuję naszym ratownikom

25 września 2018

Arena Gliwice dziękuję za nasz wkład w akcję

21 września 2018

Gratulacje dla naszej załogi od ministra zdrowia

21 września 2018

Podziękowania od Hospicjum Cordis

13 września 2018

Za współroganizację Dnia Bezpiecznego Kierowcy

30 lipca 2018

Podziękowania za bezinteresowność

4 lipca 2018