Start Aktualności Falck Medycyna kontra Ministerstwo Zdrowia

Falck Medycyna kontra Ministerstwo Zdrowia

DLA RATOWNIKÓW DLA LEKARZY | 19 grudnia 2017

Duńska firma ma w systemie połowę swojej floty, czyli ok. sto ambulansów.

Ministerstwo Zdrowia konsekwentnie dąży do upaństwowienia ratownictwa medycznego - rządowy projekt skierowano już do pierwszego czytania w komisjach. Tymczasem prywatne firmy, mające nieco ponad 9-procentowy udział w rynku, nie chcą z niego rezygnować. I podają twarde dane – czytamy w portalu rynekzdrowia.pl w artykule „Rząd i biznes walczą o karetki. MZ: plany upublicznienia systemu ratownictwa są znane od dawna”.

Jego autor, Jacek Wykowski przypomina, że „Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw od 15 grudnia br. oczekuje na pierwsze czytanie w sejmowej Komisji Zdrowia. 28 listopada Ministerstwo Zdrowia zgłosiło autopoprawkę do projektu, zgodnie z którą NFZ od 1 lipca 2018 r. podpisze umowę z prywatnym pogotowiem tylko tam, gdzie nie ma żadnego publicznego.”

To krytykuje spółka Falck Medycyna, największy prywatny dysponent zespołów ratownictwa medycznego. Duńska firma ma w systemie połowę swojej floty, czyli ok. sto ambulansów i ma największy udział w rynku prywatnych dysponentów, obejmując ok. 54 proc. zakontraktowanych zespołów.

Nie będzie wypowiadania umów prywatnym dysponentom. „Nie przewidujemy rozwiązywania umów z podmiotami niepublicznymi. Wygasną one 30 czerwca 2018 r. i będą mogły być zawarte z podmiotami prywatnymi jedynie wtedy, gdy na danym terenie nie uda się wyłonić podmiotu publicznego” - podało 13 grudnia 2017 r. Ministerstwo Zdrowia.

Falck Medycyna nie poddaje się. „Jak twierdzi rzecznik Falck, dążenie do upaństwowienia to m.in. „uleganie części działaczy związkowych - przeciwnych konkurencji, dążących do zapewnienia sobie monopolu i niechętnych poddaniu się obiektywnym miernikom jakości” - podaje rynekzdrowia.pl. Falck przypomina rządowi, że nowelizacja ustawy o PRM, czytaj: wyeliminowanie w części lub całkowicie z rynku usług medycznych duńskiej spółki może być dla rządu kosztowne z tytułu odszkodowań, jakie trzeba będzie zapłacić naruszając umowę między Polską a Danią ws. popierania i wzajemnej ochrony inwestycji, podpisaną w Kopenhadze 1 maja 1990 r.

Na stronie egospodarka.pl można przeczytać miniraport o przychodach spółki Falck Medycyna.

Najwyższa szacunkowa wartość udzielonego tej firmie zamówienia to 799 550 zł. Falck wygrał przetarg na świadczenie usług transportu sanitarnego na potrzeby działalności Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu. Najniższa szacunkowa wartość przetargu, jaki wygrała spółka to 250 zł. Przedmiot tego zamówienia to „Wykonywanie transportu medycznego dla potrzeb SPZZOZ Solec”.

Czytaj cały artykuł.

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Życzenia od posła K. Gadowskiego z okazji Światowego Dnia Zdrowia

3 kwietnia 2019

Były u nas przedszkolaki i...

12 marca 2019

CZERWONE BERETY dziękują za szkolenie z zasad pierwszej pomocy

20 lutego 2019

Podziękowania od prezydent Jastrzębia-Zdroju

26 października 2018

Życzenia od Wojskowej Komisji Uzupełnień

16 października 2018

Obywatelka dziękuję naszym ratownikom

25 września 2018

Arena Gliwice dziękuję za nasz wkład w akcję

21 września 2018