Start Aktualności 122 milionów osób zawdzięcza życie szczepionkom

122 milionów osób zawdzięcza życie szczepionkom

DLA PACJENTÓW | 7 grudnia 2017

Dane epidemiologiczne są jednoznaczne – warto się zaszczepić, żeby uniknąć groźnej choroby zakaźnej i związanych z nią powikłań, które mogą doprowadzić nawet do zgonu.

Trzeba się szczepić. Szczepienia są OK. To najskuteczniejszy sposób zapobiegania chorobom. 8 grudnia 2017 r. mamy finał, już dziewiąty, Ogólnopolskiego Dnia Szczepień. Dzień to jest bardzo długi, bo co roku akcja edukacyjno-informacyjna rozpoczyna się w kwietniu i trwa do grudnia.

Ogólnopolski Dzień Szczepień organizowany był po raz pierwszy w 2009 r. jako społeczna akcja non-profit. Inicjatywa obchodów powstała dzięki współpracy trzech towarzystw lekarskich: Polskiego Towarzystwa Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej, Sekcji Wakcynologii, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa. Partnerem instytucjonalnym i współorganizatorem obchodów Ogólnopolskiego Dnia Szczepień jest Instytut Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka.

Szczepionki są bezpieczne. Należą one do najściślej kontrolowanej grupy produktów leczniczych dostępnych na rynku. Podlegają rygorystycznej kontroli w czasie ich rejestracji i cały czas są kontrolowane wszystkie serie szczepionek wprowadzanych na rynek – szczególnie pod względem występowania działań niepożądanych.

Z drugiej strony w siłę rosną ruchy antyszczepionkowe. W Polsce w 2011 r. rodzice nie pozwolili zaszczepić ok. 3 tys. dzieci, w 2012 r. już ponad 5 tys., a w 2013 roku ponad 7 tys. Natomiast w 2014 r. obowiązkowych szczepień nie otrzymało ponad 12 tys. dzieci, a rok później taki nie zaszczepionych było prawie 17 tys. W roku 2016 r. nie zaszczepiono ponad 20 tys. dzieci.

Dlaczego przybywa uważających, że szczepionki wcale nie są OK? Dlatego, że jest coraz więcej tych, którzy uważają, że obowiązkowe szczepionki wywołują powikłania poszczepienne, a ryzyko zapadnięcia na chorobę przeciwko której jest dana szczepionka jest znacznie mniejsza od możliwości wystąpienia powikłania. Zdaniem przeciwników szczepień obowiązkowych (i nie tylko takich) na szczepieniu zyskują przede wszystkim producenci szczepionek.

Eksperci robią co mogą, by przekonać opornych do zmiany podejścia. Jak widać z małą skutecznością, skoro z roku na rok wzrasta liczba dzieci nie poddanych obowiązkowym szczepieniom.

„Eksperci oceniają, że około 122 milionów osób zawdzięcza życie szczepionkom – bez nich nie mieliby szansy przeżyć nawet okresu dzieciństwa. To dlatego, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zaszczepiono miliony dzieci przeciw chorobom wieku dziecięcego, takim jak odra, poliomyelitis, błonica, krztusiec czy pneumokokowe zapalenie płuc. Każdego roku na świecie jest podawanych około miliarda dawek szczepionek, które ratują przed śmiercią 2-3 miliony osób. Dane epidemiologiczne są jednoznaczne – warto się zaszczepić, żeby uniknąć groźnej choroby zakaźnej i związanych z nią powikłań, które mogą doprowadzić nawet do zgonu. Szczepionki, które zapobiegają chorobom bakteryjnym, ograniczają również rozwój antybiotykoodporności u bakterii” - edukuje Ministerstwo Zdrowia.

Szczepionki chronią przed 26 chorobami zakaźnymi. To dzięki nim ospa prawdziwa przestałą zabijać od 1979 r.  Ten sukces stał się inspiracją dla WHO do opracowania kolejnych programów dotyczących odry, różyczki i porażenia dziecięcego. Ale takie – i inne – fakty nie przemawiają do antyszczepionkowców...

 

Czytaj więcej o szczepieniach (nie tylko obowiązkowych).

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania od prezydent Jastrzębia-Zdroju

26 października 2018

Życzenia od Wojskowej Komisji Uzupełnień

16 października 2018

Obywatelka dziękuję naszym ratownikom

25 września 2018

Arena Gliwice dziękuję za nasz wkład w akcję

21 września 2018

Gratulacje dla naszej załogi od ministra zdrowia

21 września 2018

Podziękowania od Hospicjum Cordis

13 września 2018

Za współroganizację Dnia Bezpiecznego Kierowcy

30 lipca 2018