Start Aktualności Aby państwowe ratownictwo państwowym było...

Aby państwowe ratownictwo państwowym było...

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 4 grudnia 2017

Skoro ratownictwo medyczne jest finansowane z budżetu , to pieniądze powinny dostawać tylko publiczne placówki - uważają zwolennicy nowelizacji ustawy o PRM.

Ministerstwo Zdrowia chce wyeliminować prywatne stacje pogotowia z systemu ratownictwa medycznego. A jako powód podaje... wzrastające ryzyko działań wojennych – alarmuje poniedziałkowa (4 grudnia 2017 r.) Gazeta Wyborcza w materiale „Pogotowie narodowe” pióra red. Judyty Watoły.

W Polsce jest kilkanaście prywatnych podmiotów działających w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego. De facto tylko jedna z nich – duński Falck jest liczącym się graczem na ogólnopolskim rynku usług medycznych.

„Karetek, czy zespołów ratownictwa medycznego w ramach PRM, jest ok. 1,5 tys. Według danych Ministerstwa Zdrowia ponad 9 proc. z nich należy do prywatnych firm. Odpowiadają za rejony zamieszkane przez ok. 2,5 mln osób. Na ogół działają jednak na małym terenie i wyeliminowanie ich przez publiczne pogotowie będzie łatwe. Wyjątkiem jest firma Falc, któż ma pogotowia w kilkudziesięciu krajach świata...” podkreśla red. Judyta Watoła.

Wyjaśnijmy, że duński Falck nie specjalizuje się wyłącznie w ratownictwie medycznym. W skład grupy Falck wchodzą cztery działy:
• emergency (ratownictwo medyczne i pożarnicze),
• assistance (pomoc drogowa, likwidacja szkód i opieka),
• training (szkolenia z zakresu ratownictwa i BHP) oraz
• healthcare (usługi medyczne).

W Polsce firma działa w obszarze pierwszym i ostatnim. Grupa zainwestowała u nas – informuje „Gazeta Wyborcza” – 100 mln zł; ma 66 stacji i 87 karetek działających w ramach systemu ratownictwa.

„Resort chce tylko wyeliminować z systemu ratownictwa prywatne pogotowia. NFZ będzie podpisywał kontrakty tylko z publicznymi ZOZ-ami albo spółkami, które w większości należą do samorządów lub państwa” - czytamy w artykule „Pogotowie narodowe”.

„Ta zmiana miała nastąpić w 2021 r.” Dlaczego „miała”?

Judyta Watoła wyjaśnia, że w Ministerstwie Zdrowia początkowo przewidywano wprowadzenie okresu przejściowego, w prywatne pogotowia miały przygotować się do nowych reguł. Jednak 28 listopada 2017 r. resort zdrowia zgłosił autopoprawkę do projektu nowelizacji i okres przejściowy wypadł z niej. „NFZ podpisze umowę z prywatnym pogotowiem tylko tam, gdzie nie ma żadnego publicznego”.

Zmiany krytykują podmioty prywatne działające w systemie w systemie PRM, czyli Państwowego Ratownictwa Medycznego. W przypadku, gdyby Falck „wypadł” z systemu, Polska – twierdzi „Gazeta Wyborcza” - będzie musiała zapłacić Duńczykom odszkodowania. „Skoro ratownictwo medyczne jest finansowane z budżetu , to pieniądze powinny dostawać tylko publiczne placówki – przytacza „Gazeta” argumenty zwolenników tego, by Państwowe Ratownictwo Medyczne było państwowym nie tylko z nazwy.

„Upaństwowienia” systemu, przypomnijmy, było głoszone w programie wyborczym PiS. W październiku 2016 r. wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz mówił, że nowelizacja ustawy zakłada wiele „bardzo ważnych" zmian, postulowanych przez środowisko. „Podstawowe – to też spełnienie programu wyborczego PiS jak i zapowiedzi z expose pani premier Beaty Szydło - to jest upaństwowienie systemu. Tak, żeby system państwowego ratownictwa medycznego nie służył zarabianiu pieniędzy, tylko służył przede wszystkim ratowaniu życia ludzkiego i podniesieniu poziomu bezpieczeństwa wszystkich obywateli”.

Tzw. duża nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym ma wejść w życie 1 stycznia 2018 r.

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania od X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach

30 czerwca 2019

Za zdobycie III miejsca w turnieju piłki nożnej

23 czerwca 2019

Za organizację Dnia Bezpieczeństwa

19 czerwca 2019

Podziękowania dla Michała Malisza

18 czerwca 2019

Za udział w chorzowskim Pikniku bezpieczeństwa

5 czerwca 2019

Podziękowania za wkład w organizację akcji Bezpieczny Maluch

4 czerwca 2019

Za pomoc w organizacji Dnia Dziecka w Rybniku

3 czerwca 2019