Start Aktualności Bez żartów z numerami alarmowymi!

Bez żartów z numerami alarmowymi!

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 20 listopada 2017

Fot.: WPR

W 2016 r. w Polsce na numery alarmowe dzwoniono niemal 20 milionów razy, z czego prawie połowa to były zgłoszenia fałszywe, złośliwe lub nieuzasadnione.

Dyspozytor pogotowia ratunkowego jest od przyjmowania zgłoszeń o nagłej potrzebie ratowania życia lub zdrowia, a nie o od informowania o rozkładzie jazdy PKP lub – co gorsze – od tego, by go świadomie wprowadzać w błąd. Należy mieć nadzieję, że w niedalekiej przyszłości ten proceder zostanie ukrócony.

Nadzieję budujemy na nowelizacji Kodeksu wykroczeń (weszła w życie 19 listopada), który przewiduje kary aresztu, ograniczenia wolności lub do 1,5 tys. zł grzywny za umyślnie i nieuzasadnione blokowanie telefonicznych numerów alarmowych, zwłaszcza 112, 997, 998 i 999. Nowelizacja Kodeksu wykroczeń zgłosił prezydent Andrzej Duda.

Karom podlegał będzie także i ten, „kto umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego”.

W 2016 r. w Polsce na numery alarmowe dzwoniono niemal 20 milionów razy, z czego prawie połowa to były zgłoszenia fałszywe, złośliwe lub nieuzasadnione. Ponad 10 proc. wezwań na numery alarmowe odbiera się w Wojewódzkim Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach. Obsługuje ono województwo śląskie. Rocznie CPR ma na swym koncie 2,4 mln połączeń. 1,6 mln z tej puli jest obsłużonych, 900 tys. - fałszywych i 602 tys. zasadnych.

Należy założyć, że trzeba będzie poczekać na skutki działania nowelizacji. Kto wie, czy kilka spraw sądowych wobec tzw. dowcipnisiów nie byłoby najlepszą popularyzacją nowych rozwiązań prawnych.

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019