Start Aktualności Minister Radziwiłł idzie na wojnę z dopalaczami

Minister Radziwiłł idzie na wojnę z dopalaczami

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 20 listopada 2017

W 2017 r. dopalaczami zatruło się kilka tysięcy osób, a 10 zmarło.

Nie ma dnia, by ratownicy medyczni pracujących w pogotowiach ratunkowych nie udzielali pomocy uzależnionym od dopalaczy, czyli – stwierdzając wprost – narkotyków, których posiadanie nie jest zabronione. Ministerstwo Zdrowia chce, by ten stan rzeczy zmienił się. Karani mieliby być nie tylko handlujący takimi substancjami psychoaktywnymi, ale także kupujący i ich posiadacze.

Dziennik Gazeta Prawna (DGP) informuje (20 listopada 2017 r.) w materiale czołówkowym, że „Resort zdrowia wie, jak zgasić dopalacze”. Ministerstwo Zdrowia zamierza stworzyć specjalny „specjalny rejestr spowodowanych przez nie zgonów i zatruć”.

Z propozycji Ministerstw Zdrowia Wynika, że za posiadania najmniejszej porcji dopalacza grozić będzie co najmniej grzywna, a gdy w grę będą wchodził tzw. znaczne ilości substancji, to w takim przypadku grozić będzie kara pozbawienia wolności do trzech lat.

Najważniejsze w projekcie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii jest zrównanie pod względem prawnym tzw. dopalaczy z narkotykami. Podkreślić trzeba, że znacznie surowszym karom mieliby podlegać ci, którzy zajmują się dystrybucją dopalaczy. „Grozić ma za to do 12 lat więzienia. Za nakłanianie małoletniego do spożycia takiej substancji będzie można trafić za kratki na osiem lat, a jeśli zrobi się to w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, kara urośnie do 10 lat” - podaje DGP.

Teraz handlujący dopalaczami mogą być tylko karani finansowo. To i tak jest dolegliwość dla nich bardziej teoretyczna niż praktyczna. Z rachunku na 64,8 mln zł wystawionego sprzedawcom przez Państwową Inspekcję Sanitarną w latach 2010–2016 udało się wyegzekwować zaledwie 1,8 mln zł – przypomina DGP.

W 2017 r. dopalaczami zatruło się kilka tysięcy osób, a 10 zmarło.

Więcej o projekcie Ministerstwa Zdrowia w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Życzenia od posła K. Gadowskiego z okazji Światowego Dnia Zdrowia

3 kwietnia 2019

Były u nas przedszkolaki i...

12 marca 2019

CZERWONE BERETY dziękują za szkolenie z zasad pierwszej pomocy

20 lutego 2019

Podziękowania od prezydent Jastrzębia-Zdroju

26 października 2018

Życzenia od Wojskowej Komisji Uzupełnień

16 października 2018

Obywatelka dziękuję naszym ratownikom

25 września 2018

Arena Gliwice dziękuję za nasz wkład w akcję

21 września 2018