Start Aktualności Czy resort przymierza się do likwidacji rezydentury?

Czy resort przymierza się do likwidacji rezydentury?

DLA RATOWNIKÓW DLA LEKARZY | 19 październik 2017

Już teraz część lekarzy specjalizuje się na etacie w mniejszych szpitalach, powiatowych, gdzie brakuje kadr - podkreśla minister zdrowia.

Nie słabnie protest lekarzy-rezydentów (zdobywających jedną z ponad 130 specjalizacji), a tymczasem minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas posiedzenia senackiej komisji zdrowia (19 października 2017 r.) ogłasza, że „rezydentura w obecnej formie, gdy to minister zdrowia zatrudnia młodych lekarzy w trakcie specjalizacji, przeżyła się; w innych zawodach nie mamy takiego rozwiązania”.

Niewykluczone, że jest to zapowiedź likwidacji rezydentury, bo minister mówi o nowej ustawie - o kształceniu podyplomowym lekarzy. Sugeruje, że należałoby - jeśli nie całkowicie zlikwidować rezydenturę - to ograniczyć ją jedynie do specjalizacji deficytowych - informuje dziennikarz RMF FM Mariusz Piekarski.

Reszta lekarzy - w takim scenariuszu, podaje RFM FM - miałaby szukać sobie miejsca w szpitalach, by tam na etacie robić specjalizację. W zależności od sposobu zawarcia tej umowy, odpracowuje - że tak powiem w cudzysłowie - pewien czas po zakończeniu specjalizacji - mówił minister Konstanty Radziwiłł. 

W Polsce jest ok. 18 tys. lekarzy- rezydentów. Od 2 października prowadzą grupa rezydentów prowadzi strajk głodowy domagając się podwyżki uposażenia rezydentów do 1,05 średniej krajowej oraz reformy systemu ochrony zdrowia wraz ze wzrostem nakładów finansowych nań (do 6,8 proc. PKB).

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Od uczniów i nauczycieli z ZSO w Pawłowicach

3 styczeń 2018

Od artystycznych przedszkolaków podziękowania

6 grudzień 2017

Podziękowania od jastrzębskich strażaków

22 listopad 2017

Podziękowania od Radia Express FM

3 listopad 2017

Podziękowania od prezydenta Jastrzębia-Zdroju

2 listopad 2017

Podziękowania od prezydenta Siemianowic Śląskich

30 październik 2017

Podziękowania za wartościową prelekcję o BHP

30 październik 2017