Start Aktualności Czy resort przymierza się do likwidacji rezydentury?

Czy resort przymierza się do likwidacji rezydentury?

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA LEKARZY | 19 października 2017

Fot.: WPR

Już teraz część lekarzy specjalizuje się na etacie w mniejszych szpitalach, powiatowych, gdzie brakuje kadr - podkreśla minister zdrowia.

Nie słabnie protest lekarzy-rezydentów (zdobywających jedną z ponad 130 specjalizacji), a tymczasem minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas posiedzenia senackiej komisji zdrowia (19 października 2017 r.) ogłasza, że „rezydentura w obecnej formie, gdy to minister zdrowia zatrudnia młodych lekarzy w trakcie specjalizacji, przeżyła się; w innych zawodach nie mamy takiego rozwiązania”.

Niewykluczone, że jest to zapowiedź likwidacji rezydentury, bo minister mówi o nowej ustawie - o kształceniu podyplomowym lekarzy. Sugeruje, że należałoby - jeśli nie całkowicie zlikwidować rezydenturę - to ograniczyć ją jedynie do specjalizacji deficytowych - informuje dziennikarz RMF FM Mariusz Piekarski.

Reszta lekarzy - w takim scenariuszu, podaje RFM FM - miałaby szukać sobie miejsca w szpitalach, by tam na etacie robić specjalizację. W zależności od sposobu zawarcia tej umowy, odpracowuje - że tak powiem w cudzysłowie - pewien czas po zakończeniu specjalizacji - mówił minister Konstanty Radziwiłł. 

W Polsce jest ok. 18 tys. lekarzy- rezydentów. Od 2 października prowadzą grupa rezydentów prowadzi strajk głodowy domagając się podwyżki uposażenia rezydentów do 1,05 średniej krajowej oraz reformy systemu ochrony zdrowia wraz ze wzrostem nakładów finansowych nań (do 6,8 proc. PKB).

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019