Start Aktualności Czy resort przymierza się do likwidacji rezydentury?

Czy resort przymierza się do likwidacji rezydentury?

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA LEKARZY | 19 października 2017

Fot.: WPR

Już teraz część lekarzy specjalizuje się na etacie w mniejszych szpitalach, powiatowych, gdzie brakuje kadr - podkreśla minister zdrowia.

Nie słabnie protest lekarzy-rezydentów (zdobywających jedną z ponad 130 specjalizacji), a tymczasem minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas posiedzenia senackiej komisji zdrowia (19 października 2017 r.) ogłasza, że „rezydentura w obecnej formie, gdy to minister zdrowia zatrudnia młodych lekarzy w trakcie specjalizacji, przeżyła się; w innych zawodach nie mamy takiego rozwiązania”.

Niewykluczone, że jest to zapowiedź likwidacji rezydentury, bo minister mówi o nowej ustawie - o kształceniu podyplomowym lekarzy. Sugeruje, że należałoby - jeśli nie całkowicie zlikwidować rezydenturę - to ograniczyć ją jedynie do specjalizacji deficytowych - informuje dziennikarz RMF FM Mariusz Piekarski.

Reszta lekarzy - w takim scenariuszu, podaje RFM FM - miałaby szukać sobie miejsca w szpitalach, by tam na etacie robić specjalizację. W zależności od sposobu zawarcia tej umowy, odpracowuje - że tak powiem w cudzysłowie - pewien czas po zakończeniu specjalizacji - mówił minister Konstanty Radziwiłł. 

W Polsce jest ok. 18 tys. lekarzy- rezydentów. Od 2 października prowadzą grupa rezydentów prowadzi strajk głodowy domagając się podwyżki uposażenia rezydentów do 1,05 średniej krajowej oraz reformy systemu ochrony zdrowia wraz ze wzrostem nakładów finansowych nań (do 6,8 proc. PKB).

Wieści

Ogłaszamy kolejną aukcję

12 czerwca 2018

Ostatnie wideo

Podziękowania

Dyplom od WORD

29 maja 2018

Dyplom dla siatkarzy z WPR

16 marca 2018

Od uczniów i nauczycieli z ZSO w Pawłowicach

3 stycznia 2018

Od artystycznych przedszkolaków podziękowania

6 grudnia 2017

Podziękowania od jastrzębskich strażaków

22 listopada 2017

Podziękowania od Radia Express FM

3 listopada 2017

Podziękowania od prezydenta Jastrzębia-Zdroju

2 listopada 2017