Start Aktualności Czy resort przymierza się do likwidacji rezydentury?

Czy resort przymierza się do likwidacji rezydentury?

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA LEKARZY | 19 października 2017

Fot.: WPR

Już teraz część lekarzy specjalizuje się na etacie w mniejszych szpitalach, powiatowych, gdzie brakuje kadr - podkreśla minister zdrowia.

Nie słabnie protest lekarzy-rezydentów (zdobywających jedną z ponad 130 specjalizacji), a tymczasem minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas posiedzenia senackiej komisji zdrowia (19 października 2017 r.) ogłasza, że „rezydentura w obecnej formie, gdy to minister zdrowia zatrudnia młodych lekarzy w trakcie specjalizacji, przeżyła się; w innych zawodach nie mamy takiego rozwiązania”.

Niewykluczone, że jest to zapowiedź likwidacji rezydentury, bo minister mówi o nowej ustawie - o kształceniu podyplomowym lekarzy. Sugeruje, że należałoby - jeśli nie całkowicie zlikwidować rezydenturę - to ograniczyć ją jedynie do specjalizacji deficytowych - informuje dziennikarz RMF FM Mariusz Piekarski.

Reszta lekarzy - w takim scenariuszu, podaje RFM FM - miałaby szukać sobie miejsca w szpitalach, by tam na etacie robić specjalizację. W zależności od sposobu zawarcia tej umowy, odpracowuje - że tak powiem w cudzysłowie - pewien czas po zakończeniu specjalizacji - mówił minister Konstanty Radziwiłł. 

W Polsce jest ok. 18 tys. lekarzy- rezydentów. Od 2 października prowadzą grupa rezydentów prowadzi strajk głodowy domagając się podwyżki uposażenia rezydentów do 1,05 średniej krajowej oraz reformy systemu ochrony zdrowia wraz ze wzrostem nakładów finansowych nań (do 6,8 proc. PKB).

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania od prezydent Jastrzębia-Zdroju

26 października 2018

Życzenia od Wojskowej Komisji Uzupełnień

16 października 2018

Obywatelka dziękuję naszym ratownikom

25 września 2018

Arena Gliwice dziękuję za nasz wkład w akcję

21 września 2018

Gratulacje dla naszej załogi od ministra zdrowia

21 września 2018

Podziękowania od Hospicjum Cordis

13 września 2018

Za współroganizację Dnia Bezpiecznego Kierowcy

30 lipca 2018